We środę 24 czerwca 2015 r. o godz. 17 odbył się doroczny koncert uczniów Prywatnych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Białymstoku, Łapach i Czarnej Białostockiej oraz zaproszonych gości.

Organizatorzy zapraszają grupy artystyczne w wieku 8-26 lat, we wszystkich nominacjach (taniec, śpiew, muzyka, folklor, círk, show grupy, grupy teatralne, orkiestry) na festiwale: Jesienna bajka 27.10-01.11.2015, Zimowa bajka   04.01-09.01.2016.

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 11–19 lipca 2015 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tematem przewodnim tej edycji Akademii jest „Głos i inspiracja głosem w Muzyce Dawnej”.Podczas koncertów sięgać będziemy do muzyki wokalnej innych stylów i epok, od średniowiecza po klasycyzm. Zestawienie różnych repertuarów, prezentowanych w kolejnych dniach, będzie okazją do przyjrzenia się, jak znaczenie głosu i techniki wokalne zmieniały się przez wieki. Będzie to też okazja do dyskusji nad dzisiejszymi sposobami odtwarzania dawnej praktyki wykonawczej.

Jak co roku w ramach MLAMD, tak i tym razem do Warszawy zawita Simon Standage, wybitny skrzypek specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. Wśród zaproszonych gości zagranicznych są Jan Van Elsacker, Jan Čižmář czy Kai Wessel. Szczególnym wydarzeniem będzie koncert zespołu Capilla Flamenca, poświęcony pamięci zmarłego w zeszłym roku śpiewaka Dirka Snellingsa.

Uczestnicy warsztatów, oprócz indywidualnych lekcji z artystami w ramach klas mistrzowskich, będą mieli okazje wziąć udział w transmitowanych przez Polskie Radio koncertach z udziałem pedagogów. Dodatkową atrakcją są zajęcia z tańca historycznego dla wszystkich zainteresowanych, które specjalnie na MLAMD przygotowała Romana Agnel.

 

Szczegóły i warunki uczestnictwa w 22. MLAMD znajdują się na stronie www.mlamd.pl

Serdecznie zachęcamy do udziału w  Festiwalu Pianistycznym „Muzyczne Inspiracje Chopin i Kompozytorzy Francuscy”, który odbędzie się w dniach 7-10 października 2015 roku w Siedlcach.
Jedną z głównych nagród funduje firma ARCHE. Jest to koncert oraz pobyt dla dziesięciu osób w jednym z obiektów będących własnością firmy: Zamek Biskupi Janów Podlaski, Hotel Sieniawa.

Szczegóły na www.muzyczneinspiracje-chopin.com

Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszonymi Międzynarodowymi Konkursami Perkusyjnymi, które odbędą się w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu DRUM FEST. Są to: XIII Konkurs Wibrafonowy i IV Konkurs Marimbowy. Do udziału w konkursach organizatorzy zapraszają studentów i uczniów klas perkusji, w dwóch grupach wiekowych: 12-19 lat oraz 20-25 lat, w kategorii solistycznej oraz w duetach. Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 września 2015r., termin konkursów: 23-25 października 2015r. Miejsce konkursów: Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu. W tym roku w jury konkursów zasiądą: Katarzyna Myćka, Frederic Macarez oraz Pius Cheung i Anders Astrand. W poprzednim roku w jury zasiadali : Keiko Abe, Mark Ford, Frederic Macarez, Paul Rennick, Anders Astrand.
Szczegóły i materiały do pobrania (regulamin, lista utworów obowiązkowych i formularze zgłoszeniowe) znajdują się na stronie www.drumfest.pl w zakładce: Konkurs Marimbowy i Wibrafonowy.
http://drumfest.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=45&Itemid=104

Zachęcamy do udziału w kursie wokalnym w urokliwym i pięknym mieście Nałęczowie. Organizatorami kursu są Europejska Fundacja Promocji Sztuki Wokalnej oraz Nałęczowski Ośrodek Kultury.Wszelkie niezbędne informacje (regulamin, oraz karty zgłoszenia) znajdują się na stronie internetowej www.efpromwokal.pl oraz www.noknaleczow.pl.

Wzorem ubiegłych lat sierpniowe weekendy to popołudnia i poranki muzyczne w Białymstoku, Augustowie - i po raz pierwszy - w Supraślu. W ramach letnich inicjatyw odbędą się: XV Koncerty przed hejnałem, VII Letni Festiwal Chopin nad Nettą, XV Muzyczne Spotkania z naturą Franciszkiada - granie na byle czym oraz Chopin z widokiem na Supraśl.