Sierpniowy ciepły niedzielny poranek dwudziestego ósmego sierpnia zgromadził na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku liczną publiczność tę stałą publiczność hejnałową, ale i przypadkowych przechodniów i spacerowiczów. Działający od niedawna kwartet w składzie Anna Ślusarska - skrzypce, Luiza Wojsław - altówka, Wojciech Ślusarski - saksofon i Sebastian Wojsław - kontrabas

Dwa koncerty cyklu Chopin z widokiem na Supraśl odbyły się w Domu Ludowym. W sobotę 27 sierpnia 2016 r. recital zagrał wybitny polski pianista Michał Drewnowski. Ten charyzmatyczny artysta wykonał sztandarowe dzieła Fryderyka Chopina i innych polskich kompozytorów w tym Tadeusza Majerskiego.

Inaugurujący koncert - śmiało już można powiedzieć - Festiwalu Chopin z widokiem na Supraśl wypełnił salę Punktu Usług Turystycznych Bukowisko liryką wokalną. Za sprawą doskonałych, młodych solistów zgromadzona w piątkowe popołudnie publiczność kontemplować mogła muzykę romantyczną ciesząc oko widokiem płynącej nieopodal Supraśli. W ten sposób spełnił się cel koncertów, które od 2015 roku realizuje w Supraślu Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku. Od tego roku z powodzeniem koncerty pretendują do rangi Festiwalu i mamy nadzieję w przyszłych latach supraskiej społeczności i turystom serwować najlepsze "dania" koncertowe. Region północno-wschodni winien słynąć nie tylko z regionalnych dań, ale głównie z liczących się w kraju zdarzeń muzycznych.

Rewelacyjny pomysł pod hasłem: bo dyrygować to każdy może, jeden lepiej drugi gorzej. Taki znakomity cel przyświecał Łódzkiemu Centrum Wydarzeń i GROHMAN ORCHESTRA Geyer Music Factory

https://www.facebook.com/lodzpl/videos/10154085904084864/

 W ten sposób orkiestra zapraszała również na swój koncert 26 sierpnia 2016 roku. Zapraszamy do Łodzi.

http://www.geyer.art.pl/gmf-2016/program-gmf-2016/sierpien/grohman-orchestra.html

Przed i po hejnale rozbrzmiewała na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku muzyka akordeonowa w niedzielny poranek 21 sierpnia br. Za sprawą młodych, charyzmatycznych instrumentalistów Jakuba Plony, Damiana Zyskowskiego i Łukasza Filipiuka hejnałowa publiczność usłyszała szlagiery muzyki poważnej i rozrywkowej.

Zachęcamy do zakupu Piosenek, które dzieci znają i kochają cz I i II. Dwie części wydawnictwa są doskonałym dopełnieniem nauki gry na fortepianie. w przygotowaniu szkoła gry na fortepianie autorstwa Tomasza Trojanowskiego.

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję koncertów Chopin z widokiem na Supraśl. W dniach 26 - 28 sierpnia odbywać się będą muzyczne spotkania z Chopinem i nie tylko. Wstęp wolny. Koncerty dofinansowało Województwo Podlaskie, Paliwko na Składowej oraz Impresariat Muzyczny Pro Art. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Białystok, Radio I i Radio Jard.

W słoneczne i ciepłe popołudnie nad Nettą przy Hoteliku Karmel w Augustowie zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina w  kameralnym składzie. Połączenie fletu, oboju, klarnetu i fagotu w muzyce klasycznej nie jest nowatorskim przedsięwzięciem. Na sobotnim koncercie muzyka Chopina opracowana na ten zestaw instrumentalny zabrzmiała niecodziennie i co ważne wkomponowała się w augustowskie nadrzeczne powietrze.

Szczelnie wypełniona sala Muzeum Podlaskiego na drugim koncercie szesnastej edycji świadczy, że letnie poranki muzyczne stały się już tradycją. Ze względu na pogodę koncert odbył się w koncertowej sali Ratusza, gdzie kameralna i fortepianowa muzyka współgrała z eksponowanymi dziełami sztuki. W wykonaniu Anny Brożek - fortepian i Małgorzaty Jóźków - wiolonczela zabrzmiały liryczne poematy muzyczne między innymi C.Debussy`ego, M.Ravela, R.Maciejewskiego i F.Chopina. Na koniec zabrzmiał Śpiew ptaków P.Casalsa.

W 2016 roku mija dwudziesta rocznica przyjęcia przez Radę Miasta Białegostoku muzycznych instygniów miasta. Mowa o hejnale i fanfarze. Z tej okazji SMM Musica Sacra w ramach XVI Koncertów przed Hejnałem przygotowuje wydawnictwo zawierające dokumentację historyczną tego wydarzenia. Znajdą się tam też wywiady z Robertem Pankiem - autorem hejnału Białegostoku, Tadeuszem Trojanowskim - autorem uroczystej Fanfary Miejskiej i Janem Chojnowskim - ówczesnym Przewodniczącym Rady Miasta. Niebawem na naszej stronie wydawnictwo w formacie pdf. Poniżej wywiady z Robertem Pankiem i Tadeuszem Trojanowskim.

Sercem zawsze będę w Polsce... zapewniała młoda, obdarzona pięknym sopranem lirycznym Urszula Bardłowska. Rodem z Białegostoku. Sercem - Polka. Na stałe osiadła w Hiszpanii. Tam śpiewa w teatrach muzycznych i operach, rozwija swoje umiejętności wokalne. Dobrze, że zaprezentowała swój piękny głos białostockiej publiczności. Śpiewaczce akompaniowała jedna z najlepszych pianistek kameralistek młodego pokolenia - Marta Sulikowska- Godlewska. W programie koncertu znalazły się pieśni polskich kompozytorów i liryczne arie z oper Verdiego, Dvoraka i Puciniego.

Deszczowa aura nie przeszkodziła pasjonatom niekonwencjonalnego instrumentarium w ich prezentacji przed białostocką publicznością. Co prawda - skryta pod parasolami - z zainteresowaniem obserwowała jednak pokazy gry i tańca. Żywiołowe tańce przeplatały się z występami charyzmatycznej Magdy Samojlik i Doroty Frasunkiewicz. Improwizacje na bębnach usłyszeć można było w wykonaniu Maćka Ostromeckiego na co dzień grającego z Loud Jazz Band i Waldemarem Malickim. Tomasz Miszkuniec zagrał na czajniku i wykonał arię "gwizdaną". Niewiele osób zapewne pamięta, że dobrych kilkanaście lat temu śpiewak ten nazywany był "białostockim słowikiem". W rolę hejnalisty wcielił się Robert Panek wykonując na rogu bawolim sygnały rodem z Ameryki Środkowej. Prezentował też chiński gwizdek i próbował grać hejnał miasta na quasi fleciku. Zresztą ma do tego prawo jako autor Hejnału Białegostoku. W kolorowych strojach wystąpił Zespół Rosa Tardia prezentując żywiołowe tańce flamenco. Instrumentarium i energetyzujące prezentacje z Ameryki Środkowej i Hawajów można było oglądać w wykonaniu Magdy Samojlik z zespołem. Szkoda tylko, że deszcz nie przestawał padać. Padał i padał... włączając się w swoiste granie na byle czym. Krople deszczu rytmicznie spadały i na publiczność, i na wykonawców, na parasole i na namiot wtórując wykonawcom Franciszkiady, która po siedmiu latach nieobecności w strugach deszczu wróciła do Białegostoku. W galerii zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=212:2016-08-06-franciszkiada&Itemid=492

Od 3 sierpnia do 16 września 2016 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej oglądać można wystawę przybliżającą postać Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wśród zbiorów udostępnionych przez Lidię i Tadeusza Trojanowskich znaleźć można fotografie i dokumenty opisujące zakończenie obchodów milenijnych w Białymstoku w listopadzie 1966, zdjęcia z innych miast roku 1966 (Ełk, Drohiczyn, Łódź). Cenne są oryginalne listy z lat 1949 - 1981 podpisane przez Prymasa, książki, znaczki, monety i banknoty. Zachęcamy do odwiedzania wystawy w godzinach pracy CWK. Uroczyste zakończenie wystawy wraz ze spotkaniem z osobami pamiętającymi Prymasa Tysiąclecia odbędzie się w piątek 16 września 2016 roku o godz. 13.30 po XVIII Koncercie Pamięci, na który już dziś zapraszają organizatorzy do Pałacu Branickich na godz. 12. W galerii zdjęcia autorstwa Anny Trojanowskiej.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=211:2016-08-03-wyszynski&Itemid=492