W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie Prywatnej Szkoły muzycznej I stopnia w Łapach, Czarnej Białostockiej i Białegostoku uczestniczyli w koncertach połączonych z wręczeniem świadectw.

Koncert 29 czerwca 2012 r. w Białymstoku zakończył 12 rok działalności prywatnych szkół muzycznych prowadzonych przez Pro Art. Warto wspomnieć, że pierwsza szkoła założona była w Mońkach w 1999r. Łącznie przez szkoły przewinęło się ponad 150 uczniów. Jedni tylko na chwilę poczuli w sobie muzyczne zdolności, innym udało się dotrwać do końca sześcioletniej szkoły I stopnia. Nieliczni kontynuują naukę w szkołach II stopnia w Białymstoku. Sztuka jest jednak wymagająca...

...

Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO apeluje do marszałek Kopacz o odrzucenie projektu polegającego na dalszym odsunięciu w czasie zakazu stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych.

Bez konsultacji społecznych i bez wcześniejszych zapowiedzi odbędzie się podczas obecnego posiedzenia Sejmu (26-28.06.2012) pierwsze czytanie nowej propozycji zmiany ustawy o paszach, która mówi o przesunięciu aż do roku 2017 terminu wycofania pasz z GMO – alarmuje Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO.

Ponad 80 młodych wykonawców zaprezentowało tańce i piosenki potwierdzając, że sztuka jest w nich.

Był rosyjski korowód, latające smerfy (na zdjęciu), golden ladys oraz polskie tańce narodowe: Polonez i Mazur. Serdeczne podziękowania organizatorzy złożyli osobom, które współorganizowały występy: Dorota Ondruch, Grażyna Pietrzak i Dorota Kałużna - nauczyciele w Samorządowym Ognisku Baletowym w Białymstoku. Koncert zaszczycił obecnością Maestro Piotr Januszkowski.

W przygotowaniu jest antologia o św. Brunie z Kwerfurtu (wspólna praca Józefy Drozdowskiej, Bożeny Diemjaniuk i ks. dr Jerzego Sikory). Będzie to pierwsza tego rodzaju antologia. Autorzy wywodzą się z różnych części Polki i z zagranicy. Znajdą się w niej zarówno teksty w języku polskim, jaki i łacińskim, litewskim i niemieckim.

Pracą nad antologią zajmuje się p. Józefa Drozdowska (poetka, krytyk literacki, niestrudzona animatorka życia literackiego na augustowczyźnie) organizatorka Czwartków literackich z Augustowie. Autorzy liczą na wydanie książki latem. Byliby szczęśliwi gdyby ukazała się ona przed 12 lipca, dniem poświęconym św. Brunonowi z Kwerfurtu.

 

W Antologii znajdą się również wiersze Lidii i Tadeusza Trojanowskich

W lipcu 2012 r. w Calgary w Kanadzie odbędzie się szesnasta edycja Festiwal Muzyki Klasycznej Morningside Music Bridge. Program skierowany jest do skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów oraz pianistów w wieku od 12 do 18 lat. MMB rokrocznie gromadzi imponującą grupę około 30 znakomitych wykładowców, znakomitych artystów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Polski.

To warsztaty orkiestrowe i kameralne, na których będzie można pracować wyłącznie nad repertuarem muzyki XX i XXI w.

W Krakowie w dniach 21 - 22 czerwca 2012 odbędą się nietuzinkowe warsztaty dla młodzieży.

Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Dyrektor Młodzieżowego Domu  Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie zapraszają do udziału w warsztatach chóralnych dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego.

W Augustowie 24 czerwca 2012 r. odbędzie się promocja Antologii o św. Brunonie z Kwerfurtu.

Promocja będzie miała miejsce w Miejskim Domu Kultury (APK) w Augustowie, w niedzielę 24 czerwca o godz. 13. Spotkanie poprowadzi poetka Janina Osewska. W programie przewidziane jest czytanie wierszy przez autorów, których jest 62 oraz koncert w wykonaniu Tadeusza Trojanowskiego - fortepian. Wstęp wolny

źródło: p. Józefa Drozdowska

W sobotę 16 czerwca  o godz. 15.30 przed Muzeum Podlaskim - Ratusz w Białymstoku wystąpią uczestnicy warsztatów Sztuka jest w nas.

Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku dla dzieci i młodzieży z białostockich szkół.  Zrealizowane przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku. więcej na plakacie.

11 czerwca 2012 r. w Teatrze Dramatycznym odbył się po raz 67 doroczny popis taneczny uczniów Ogniska Baletowego.

W sobotę 2 czerwca odbyły się ostatnie warsztaty dla młodzieży z białostockich szkół.

Występy uczestników w sobotę 16 czerwca 2012 o godz. 15.30 na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego - Ratusz w Białymstoku.

to tytuł spotkania w Miejskim Domu Kultury w Augustowie 24 czerwca o godz. 13

Promocja będzie miała miejsce w Miejskim Domu Kultury (APK) w Augustowie, w niedzielę 24 czerwca o godz. 13. Spotkanie poprowadzi poetka Janina Osewska. W programie przewidziane jest czytanie wierszy przez autorów oraz koncert w wykonaniu Tadeusza Trojanowskiego - fortepian.Wśród autorów antologii są między innymi: Bp Edward Samsel, Bp Stanisław Stefanek, Bp Jerzy Mazur, Jan Leończuk, Leonarda Szubzda, , Sigitas Birgelis, Algis Uzdila, Bożena Demjaniuk, Józefa Drozdowska, Tadeusz Trojanowski. W sumie 62 autorów, na których św. Brunon z Kwerfurtu wywarł wpływ.

Wstęp wolny

Polska jako jedyna spośród krajów Unii Europejskiej zawetowała dokument Energy Roadmap 2050.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz tłumaczy, że Polska nie mogła zgodzić się na unijne propozycje, bo byłyby szkodliwe dla naszego przemysłu.

W niedzielę 24 czerwca w Augustowskich Placówkach Kultury miała miejsce prezentacja antologii o Świętym z Kwerfurtu.

Wydana nakładem Towarzystwa Miłośników Rajgrodu antologia zawiera utwory sceniczne, prozę, poezję oraz utwory okolicznościowe, w tym pieśni. Pomysłodawcy i autorzy antologii, którymi są: Józefa Drozdowska, Bożena Diemjaniuk i ks. Jerzy Sikora mają nadzieję, że "publikacja nie tylko rejestruje fakty kultu św. Brunona, ale również przyczyni się do jego rozszerzenia. Są przekonani o konieczności i potrzebie jej powstania, szczególnie na terenie diecezji, której święty jest patronem".

Wydawnictwo Pro Art wzbogaciło się o nową płytę (Pro Art CD016) zawierającą kompozycje na fortepian, akordeon i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego.

Płyta Pieśni zawiera nastęujące kompozycje: Pieśni na orkiestrę, Pieśni na fortepian i orkiestrę, Witraże i Pro Memoria. Radiowa Filharmonia New Art wraz z Michałem Drewnowskim koncertowała podczas Festiwalu Chopin nad Nettą w 2010 r i Podlaskim Festiwalu Wielkanocnym w 2011 r. Stąd też pochodzą nagrania. Mistrzowskie wykonania utworów potwierdzają, że zespół skupia najznakomitsze talenty młodego pokolenia muzyków. Serdecznie polecamy.

do obejrzenia na you tube:

W poniedziałek 11 czerwca 2012 r. o g. 18 odbędzie się doroczny koncert uczniów Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku

Jest to już 68 koncert uczniów SOB. W programie znajdą się tańce charakterystyczne, etiudy baletowe, tańce współczesne i narodowe. Koncert odbędzie się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Bilety niestety - jak co roku - są już wyprzedane.

w tym roku w dniach od 14-19 czerwca 2012 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Bohaterami kolejnych wieczorów festiwalu będą młodzi artyści pochodzący z różnych stron świata: Francji (Paryż, Lyon), Japonii (Tokyo, Osaka), Niemiec (Hannover) i Polski (Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra). Spotkają się w historycznie wielokulturowym Gdańsku, by razem pomuzykować, zaprezentować publiczności swe umiejętności w programie, który – podobnie jak oni – pochodzi z różnych stron świata. To prawdziwy kalejdoskop muzyczny, w którym odnajdziemy dzieła od muzyki dawnej po współczesną. Od Bacha po Piazzollę. Nieskazitelne pod względem formalnym dzieła klasyków wiedeńskich i ulotne brzmienia muzyki francuskich impresjonistów. Młodzi wykonawcy nie stronią także od muzycznych eksperymentów z zastosowaniem elektroniki.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu będą się również odbywać wydarzenia towarzyszące takie, jak: wystawa młodych twórców z Akademii Sztuk Pięknych w sieni Ratusza Staromiejskiego, czy pokaz filmu niemego F. Langa Metropolis z muzyką improwizowaną live przez mistrza muzyki elektronicznej w Polsce Władysława "Gudonis" Komendarka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.