Inicjatywa Prezesa Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego TAK Sylwestra Trojanowskiego - odbywa się po raz drugi. Celem jej jest pielęgnowanie wartości patriotycznych, zachowanie tradycji narodowych oraz przekazanie ich następnym pokoleniom. W ramach inicjatywy odbywać się będą koncerty, konkursy skierowane do dzieci i młodzieży Podlasia, a zwieńczeniem działań będzie prezentacja prac plastycznych i konkurs piosenki patriotycznej w bliskości Święta Niepodległości.

1 września 2013 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku o godz. 12 odbędzie się koncert muzyki polskiej w wykonaniu jednej z najlepszych organistek polskich prof. Marii Terleckiej. Podczas mszy świętej o godz. 13 śpiewać będzie Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku pod dyr. Sylwestra Trojanowskiego. Inicjatywa wpisuje się w miejskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prof. Maria Terlecka -  absolwentka warszawskiej PWSM, którą ukończyła w roku 1975 w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Juliusza Borzyma.

W niedzielę 25 sierpnia zabrzmiał ostatni koncert przed hejnałem. Zagrał charyzmatyczny zespół - Kwartet Primavera. Był to ostatni z cyklu XIII Koncertów przed Hejnałem. Na następne czekać trzeba do sierpnia 2014 r. Liczni odbiorcy niedzielnych poranków z muzyką potwierdzają, że inicjatywa ta jest potrzebna. A i białostocki rynek od rana tętni muzyką i to muzyką klasyczną. Poniżej link. A w nim zdjęcia wykonane przez Andrzeja Petelskiego.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.411130758999337.1073741851.107998845979198&type=1

VIII Polonijny Festiwal Multimedialny  Polskie Ojczyzny 2013 odbędzie się w Częstochowie w dniach 11 – 13 października 2013 r. w ramach Międzynarodowego Kongresu Polonijnego.

Do poniedziałku 3 września można jeszcze nadsyłać prace: filmy, programy TV, programy radiowe, programy multimedialne

Szczegóły na www.warszawa.mazowsze.pl/festpol

Można tam znaleźć wykazy zgłoszonych prac i kartę zgłoszenia.

Dotychczas zgłoszono blisko 60 prac: 45 filmów i programów telewizyjnych, 7 programów radiowych i 5 programów multimedialnych z 7 krajów: USA, Kanada, Australia, Republika Czeska, Ukraina, Łotwa i Polska.

Festiwal odbywa się w ramach Międzynarodowego Kongresu Polonijnego. Na Kongres zaprasza Akademia Polonijna w Częstochowie oraz Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

...tak było 18 sierpnia. Dwóch kompozytorów, z których jeden (Panek)  w tym roku skończył 80 lat, a drugi (Trojanowski) świętuje 35. rocznicę pracy kompozytorskiej. Z tej okazji panowie przygotowali hejnałowej publiczności prawykonania oraz już istniejące utwory w nowych odsłonach. Zabrzmiały kompozycje na saksofon, wiolonczelę i fortepian. Prawykonanie Play-Replay na saksofon i fortepian w życiorysie artystycznym należeć będzie do Jacka Olchanowskiego wybitnego saksofonisty urodzonego w 1973 r. w Białymstoku. Utrzymany we współczesnej technice kompozytorskiej wymagał od instrumentalisty dużej sprawności technicznej i muzykalności. Autor utworu przyznał po koncercie, że było to dobre koncepcyjnie wykonanie. Sielanki, Orientalne inspiracje i Melodie ludowe Trojanowskiego zagrała młoda wiolonczelistka Edyta Ułanowicz. Przy fortepianie usłyszeć można było kompozytora. Nie lada to gratka usłyszeć razem dwóch grających autorów muzycznych insygniów Białegostoku. W Modlitwie Panka na klarnet i fortepian zaprezentowali się autor hejnału miasta (Robert Panek) i autor Uroczystej Fanfary Miejskiej (Tadeusz Trojanowski). Tę pierwszą słychać codziennie z ratuszowej wieży. Tę drugą słychać nieczęsto. Być może ze względu na trudności techniczne (w oryginale na cztery waltornie i dwie trąbki) w zorganizowaniu instrumentalistów. Ostatni raz zabrzmiała na 20. leciu pracy twórczej Trojanowskiego. W galerii zdjęcia. W zakładce więcej informacje o wykonawcach oraz relacja Telewizji Jard.

Jak się okazało podczas XII edycji Franciszkiady - grania na byle czym - odgłosy ubijanej piany (starą tradycyjną ubijaczką) w metalowej misce są swoistą muzyką. Efekty dźwiękowe wraz z szybkością stanowić mogą również doskonała zabawę. Licznie zgromadzona publiczność (15 sierpnia 2013 r. na scenie plenerowej przy Hotelu Karmel w Augustowie) poza konkursami dla publiczności wysłuchała prezentacji gry nie tylko na byle czym. Niezwykle ekspresyjny pokaz pt. Grota wymagał idealnej niemal ciszy. Wówczas można było poczuć się przynajmniej jak w jaskini Wierzchowice... Energetyczna gra franciszkiadowego tria (Wojtek Sakowicz, Janek Anuszkiewicz i Piotrek Syrko) przeplatała się z muzyką poważną wygwizdaną przez Tomasza Mieszkuńca oraz ludowymi piosenkami w wykonaniu publiczności. Ta ostatnia doskonale radziła sobie w muzycznych konkursach (na wykonanie solowe piosenki ludowej zamieszczonej w franciszkiańskim śpiewniku). Zarówno panie, jak i panowie śpiewali piosenki takie, jak: Uciekła mi przepióreczka, Zielony mosteczek, Czerwone jagody itp. Najlepsi wygrali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz Impresariat Muzyczny Pro Art. Były suszarki, gadżety elektroniczne, latarki, słuchawki,  i ... drewniane akcesoria kuchenne. Te ostanie cieszyły się powodzeniem i pozostaną na długo pamiątką muzycznych spotkań z naturą. Walka o nagrody była nie tyle zacięta, co pełna humoru. Wybrane spośród publicznośći Jury okazało się zgodne w wydaniu werdyktu. Był również konkurs na rozpoznawanie głosów ptaków i wspólne śpiewanie. W galerii zdjęcia.

 

Niezwykły wywiad z Chopinem przeprowadzony podczas festiwalowego koncertu pozostanie jako spotkanie przybliżające mało znane tajniki życia Chopina przerywane rewelacyjnymi wykonaniami kompozycji Fryderyka. Michał Drewnowski wcielił się w postać wielkiego romantyka i niezwykle sugestywnie przekazał charakter kompozytora. Doświadczenie w poznaniu twórcy mazurków i walców posiada duże, albowiem z powodzeniem wcielał się w postać Chopina podczas spektaklu wyreżyserowanego przez Adama Hanuszkiewicza: Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka. W rolę trochę niepokornej dziennikarki wcieliła się Magdalena Drewnowska (na co dzień małżonka Michała). Drewnowski po raz kolejny potwierdził, że muzykę Fryderyka rozumie, jak niewielu. Doskonale przekazuje emocje, jest niezwykle sugestywny, technicznie nie mający sobie równych. Pozostaje życzyć tym dwojgu młodych artystów by otwarły się przed nimi sceny europejskich sal koncertowych, ale żeby wówczas nie zapomieli o Augustowie i o Festiwalu Chopin nad Nettą, na który organizatorzy zapraszają tego rewelacyjnego młodego pianistę od roku 2009. 

Skromny piąty festiwal chopinowski w Augustowie przeszedł do historii. Coraz trudniej ma się muzyka poważna i muzyka polska. Skromny mecenat nad V Letnim Festiwalem Chopin nad Nettą sprawuje: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Augustowa, Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz firmy: Kombinat Budowlany sp. z o.o w Białymstoku, KPKM sp. z o.o. w Białymstoku, Konar oraz WIWAX sp. z o.o

Pod znakiem Chopina wpisującego się w patriotyczną poezję i pieśni, upłynęło popołudnie 15 sierpnia 2013 r. w sercu Augustowa. Pogoda nie pozwoliła zrealizować koncertu V Festiwalu Chopin nad Nettą na Rynku Zygmunta Augusta. Wnętrze Augustowskich Placówek Kultury, chociaż nie pomieściło wszystkich odbiorców, stanowiło swoisty anturaż dla muzyki i słowa. Jerzy Zelnik, jak zwykle charyzmatycznie i niebywale emocjonalnie przedstawił patriotyczny spektakl, na który złożyły się poezja i proza przeplatane ekspresyjną muzyką Chopina i Trojanowskiego. Wypełniona po brzegi sala APK długo oklaskiwała wykonawców ( Jerzego Zelnika i Tadeusza Trojanowskiego) po zakończonym występie. Niektórym udało się zdobyć autografy tego znakomitego aktora, który podkreślał kilkaktrotnie swoją radość z bytności w Augustowie.

V Letni Festiwal Chopin nad Nettą organizowany przez Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku oraz Impresariat Muzyczny Pro Art odbywał się między innymi pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W galerii zdjęcia.

Grali już w największych salach Europy i Ameryki. Koncertowali w Japonii, Maroko, Arabii Saudyjskiej. Doceniani są przez Prezesa Rady Ministrów i Lions Club International Warszawa prestiżowymi stypendiami. Grają wyśmienicie, a akordeony pod ich palcami brzmią absolutnie niecodziennie. Występ na koncercie przed hejnałem 11 sierpnia był pierwszym ich występem w Białymstoku. Publiczność wyraziła nadzieję, że nie po raz ostatni... W galerii zdjęcia  koncertu. 

Znakomici akordeoniści wystąpią w niedzielę 11 sierpnia na kolejnym Koncercie przez Hejnałem.

Hubert Giziewski i Rafał Grząka ukończyli Akademię Muzyczną
im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Należą do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków swojego pokolenia. W czasie wieloletniej edukacji artystycznej zdobyli szereg najwyższych nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Do najważniejszych, należą laury festiwali: w Mławie, Chełmie,
Stalowej Woli, Castelfidardo (Włochy), Ibla-Ragusa (Włochy).
Wielokrotnie otrzymywali stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów
oraz Lions Club International Warszawa – Nike.

Krzysztof Bobrzecki zaprezentował białostockiej publiczności szerokie spectrum muzyki wokalnej od arii W.A.Mozarta przez arie Dionizettiego, Pucciniego Mascagniego przez pieśni do słów Shakespear`a do songów ze znanych musicali i filmów takich, jak Wes side story czy New York. Pogoda przywitała wierną hejnałową publiczność słońcem, co doskonale komponowało się z wykonywaną muzyką (wiecej o wykonawcach w zakładce więcej, relacja foto w Galerii - autor zdjęć Stella Trojanowska). W wykonywany program wkomponował się też hejnał z ratuszowej wieży. Publiczność miała niebywałą okazję zobaczyć i oklaskiwać autora białostockiego hejnału Roberta Panka, który obecny był na koncercie.

Kolejny koncert 11 sierpnia o 11.15. Wystąpi duet akordeonowy Hubert Giżewski i Rafał Grząka. Wstęp na koncerty jest wolny. 

Inicjatywę wspiera finansowo: Miasto Białystok, KPK sp. z o.o, KPKM sp. z o.o, Kombinat Budowlany sp. z o.o, Promotech oraz Impresariat Muzyczny Pro Art. Patronat Medialny sprawują Jard Media, TVP Białystok, Gazeta Współczesna oraz Polskie Radio Białystok. Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku.