Tłumy widzów, wśród których znaleźli się zaproszeni goście, rodziny wykonawców oraz publiczność odwiedzająca OiFP w sobotę (28 września) o godz. 14 uczestniczyła w niecodziennym wydarzeniu. Opera młodych to cykl spotkań artystycznych, w których uczestniczą uczniowie prywatnych szkół muzycznych z Białegostoku oraz wykonawcy zaproszeni przez Impresariat Muzyczny Pro Art. Wśród wykonawców sobotniego - urodzinowego - koncertu znaleźli się uczniowie szkół Jerzego Szapiela, Mieczysława Limbergiera oraz Lidii i Tadeusza Trojanowskich. Miało też miejsce niecodzienne spotkanie po latach aktorki Katarzyny Herman (niegdyś uczennicy Ogniska Baletowego w Białymstoku) ze swoimi nauczycielami (Grażyną Pietrzak - obecnie dyrektorem Samorządowego Ogniska Baletowego i Lidią Trojanowską pierwszą nauczycielką fortepianu). W tym artykule w więcej: filmy. W galerii zdjęcia autorstwa Katarzyny Heller (OiFP) oraz Weroniki Trojanowskiej (Impresariat Pro Art). 

Na XIV Koncercie Pamięci w Auli Magna Pałacu Branickich, 17 września o 17 spotykały się przynajmniej cztery pokolenia Polaków. Organizatorzy świadomi faktu,  że czas by przekazywać dalej pałeczkę historii Polski, zaprosili do udziału chóry z białostockich szkół (SP nr 19 i SP nr 34), młodych recytatorów (z SP 34 - Gabriela Matwiejczuk, Aleksandra Domanowska, z Zespołu Szkół w Kleosinie - Anna Piekutowska i Patrycja Lasota oraz z Stanisław Trojanowski Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. F. Blachnickiego).

Podczas takich inicjatyw żywo dociera do wielu osób, że coraz mniej jest żywych świadków historii 1939 roku. Dlatego tak cenne było zaproszenie Mileny Czajkowskiej (z domu Profic) córki zamordowanego w 1940 r. w Charkowie oficera WP - majora Stanisława Profica, pośmiertnie awansowanego do stopnia pułkownika oraz Mieczysława Czajkowskiego - poetę, literata, autora przejmującego tomu wierszy Katyński Popielec. To na podstawie jego przekazu można było wyobrazić sobie dziedziniec Pałacu Branickich w tragicznych dniach września 1939r. To ta sala pamięta triumfalne przekazanie władzy nad Polską Sowietom przez faszystkowskie Niemcy. Tło muzyczne tworzył Tadeusz Trojanowski grając na fortepianie oraz towarzysząc Chórowi z SP 34 pod dyr. Jolanty Woronowicz. Szczególnie owacyjnie przyjęty został chór Figielek z SP nr 19  prowadzony przez Małgorzatę Bielawską i Dorotę Kundę. 

Dziękuję za wspaniale przygotowaną lekcję historii - napisała Wicekurator Oświaty Wiesława Ćwiklińska. Gorąco dziękowali dr. Tadeusz Borowski oraz Sybiracy uczestniczący w koncercie. Przybyli również goście z Rafałówki, która tragicznie doświadczyła wejścia wojsk sowieckich w 1939r. O tym będzie więcej na Koncercie Pamięci w 2014 r...

Mogliśmy przekazać ludziom młodym, jako świadkowie tamtych wydarzeń, fragmenty tej historii, której nam dane było przeżyć - podzielili się w kronice refleksjami Milena i Mieczysław Czajkowscy.

Organizatorami koncertu byli: Impresariat Muzyczny Pro Art oraz  Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru. To pierwszy koncert w Dniu Sybiraka, albowiem Komisja Kultury przyjęła ten dzień jako Dzień Sybiraka. Czytamy: Sejm RP oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię i do Kazachstanu oraz odbywającym tam katorgę. (...) upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się stamtąd mimo trudności powrócić do Ojczyzny oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywują Polskość i ustanawia 17 września Dniem Sybiraka - napisano w uchwale.

Dwa koncerty związane z jubieuszem pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego odbędą się w Białymstoku. 30 listopada 2013 - Aula Magna Pałacu Branickich o godz. 17, 1 grudnia o godz. 18 - Studio Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Wystąpią soliści oraz zespoły, którym kompozytor powierzył wiele prawykonań: Suwalski Chór Kameralny pod dyr. Grzegorza Bogdana, Radiowa Filharmonia New Art wraz z kameralistami New Art Chamber Soloists, Michał Drewnowski - fortepian, Tadeusz Trojanowski - fortepian, Leszek Kołodziejski - akordeon, Jacek Olchanowski - saksofon, Dariusz Szada-Borzyszkowski i inni.

 Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne TAK. Koncert odbywa się pod Patronatem Honorowym Wojewody Podlaskiego oraz Prezydenta Białegostoku. Koncerty dofinansowane ze środków Miasta Białystok. Sponsorami koncertów jest KPKM sp. z o.o w Białymstoku, Firma SAMASZ oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem Radia w Koncercie Live jest Lotto.

o kompozytorze:

http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/tadeusz-trojanowski

o wykonawcach:

http://www.radiowafilharmonia.com/

http://www.radiowafilharmonia.com/michal-drewnowski

http://www.radiowafilharmonia.com/arkadiusz-dobrowolski

http://vivamusica.suwalki.pl/

http://stypendia-bialystok.pl/tworcyprofesjonalni/index.php/nasi-stypendysci/stypendysci-2010/jacek-olchanowski/

  {youtube}Dmxvex3Apyg{/youtube}

To tytuł inicjatywy, której uczestniczy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w dolnym foyer w budynku OiFP przy Odeskiej. Pierwsza jej edycja odbędzie się w sobotę 28 września - w pierwsze urodziny Opery Podlaskiej. Wystąpią: uczniowie prywatnych białostockich szkół muzycznych (M. Limbergiera, J. Szapiela i T. Trojanowskiego) oraz klasa IV z Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku (Polonez, Korowód). Piosenki ludowe i popularne zaprezentują Chóry ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku (dyr. Dorota Kunda) i Szkoły Podstawowej nr 28 (dyr. Jolanta Gwiazdowska). Wstęp wolny.

Byliśmy na miejscu wydarzenia od godz. 11.40. Widzieliśmy, jak runęła wieża kościoła. To bardzo bolesne doświadczenie dla całej wspólnoty parafialnej, ale i całego kościoła w Białymstoku.

{youtube}71BsmpydCKY&feature{/youtube}

Strażakom nie udało się uratować kopuły ponieważ akcja gaśnicza mogła być prowadzona jedynie z zewnątrz. Drewniane schody prowadzące na szczyt wieży szybko się przepaliły i zawaliły.
Pożar wybuchł ok. godz. 10. Na miejscu jest 12 zastępów straży, ale wzywane są kolejne. - Staramy się opanować pożar, by ogień nie przedostał się na nawy kościoła - powiedział rzecznik białostockiej straży pożarnej młodszy brygadier Paweł Ostrowski.
Jak przyznał rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Marcin Janowski, akcja jest bardzo trudna wieża ma bowiem ponad 40 m wysokości, a najwyższa drabina, którą dysponują strażacy w Białymstoku ma ok. 35 m. Dodał, że dodatkowym utrudnieniem jest mały plac przed kościołem, który ogranicza możliwość manewrów sprzętem.
Strażacy poinformowali, że wewnątrz świątyni nie było ludzi. Nikt też nie został ranny w związku z pożarem.
Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku, w ubiegłym roku parafia obchodziła 100-lecie powstania świątyni.

źródło: Polskie Radio Białystok

17 września 2012 roku odbył się tam organizowany przez Impresariat Pro Art XIII Koncert Pamięci.

Imię Ryszarda Kaczorowskiego nosi od niedzieli 8 września 2013 r.Chorągiew Białostocka Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczystości nadania imienia odbyły się w Białymstoku z okazji 100-lecia istnienia harcerstwa na Białostocczyźnie. Wzięli w nich udział harcerze i sympatycy harcerstwa z różnych zakątków regionu i kraju. 

W galerii zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej

Po raz czternasty Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku wraz z Impresariatem Muzycznym Pro Art, SP nr 34 w Białymstoku oraz Podlaskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru organizuje koncert, podczas którego wystąpią Mieczysław Czajkowski, Milena Czajkowska, Tadeusz Trojanowski oraz Chór z SP nr 34 i SP nr 19 w Białymstoku. Patronat Medialny: Gazeta Współczesna, Telewizja Regionalna Białystok oraz Jard Media. W zakładce więcej info o wykonawcach. W załączniku list intencyjny.