VII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA METODYCZNA DLA NAUCZYCIELI PRZEDMIOTÓW OGÓLNOMUZYCZNYCH I RYTMIKI
SZKÓŁ MUZYCZNYCH I i II STOPNIA POD PATRONATEM CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ
KONIN 2016
RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI:
PIĄTEK, 23 września 2016
sala koncertowa PSM I i II st. w Koninie
09.45 – Otwarcie Konferencji i powitanie uczestników przez Artura Matejuka, Starszego Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Region Wielkopolski
Kierownik Konferencji: Urszula Kozłowska (PSM I i II st. Konin) – prowadzenie Konferencji
10.00 – 10.40 dr Tomasz Kienik (AM Wrocław)
PROBLEMATYKA BARWY DŹWIĘKU I PAMIĘCI MUZYCZNEJ NA ZAJĘCIACH KSZTAŁCENIA SŁUCHU W SZKOLE MUZYCZNEJ I I II STOPNIA – wykład
10.40 – 11.40 dr Magdalena Grajter (AM Łódź)
UMYSŁ MUZYCZNY W DZIAŁANIU NA LEKCJI KSZTAŁCENIA SŁUCHU – OD PERCEPCJI DO OPERACJI MYŚLOWYCH – wykład
KSZTAŁCENIE SŁUCHU PO AMERYKAŃSKU – PREZENTACJA I PRZEGLĄD NAJCIEKAWSZYCH PODRĘCZNIKÓW – wykład
11.40 – 12.15 dr Grażyna Draus (MKKS UMFC Warszawa, CENSA, ZPSM Nr 1 Warszawa)
SŁUCH HARMONICZNY – KSZTAŁCENIE, PROBLEMY, POMYSŁY. – wykład
12.15 – 12.25 Przerwa
12.25 – 14.30 Daniel Dramowicz (CEA, PSM I i II st. Olsztyn)
MULTIMEDIA W NAUCZANIU HARMONII - wykład
ZARZĄDZANIE WIEDZĄ W SZKOLE ARTYSTYCZNEJ POPRZEZ MODYFIKOWANIE PROGRAMÓW NAUCZANIA.
- wykład
ZAMIŁOWANIE DO MUZYKI CZYLI O MOTYWOWANIU I OCENIANIU W NAUCZANIU PRZEDMIOTÓW OGÓLNOMUZYCZNYCH. – wykład
14.30 – 15.15 Przerwa obiadowa
15.15 – 17.15 Marek Dyżewski (Wrocław)
PRZESTRZEŃ W MUZYCE – MUZYKA W PRZESTRZENI – wykład
17.15 – 17.40 Przerwa
17.40 – 18.50 Marek Dyżewski (Wrocław)
MUSICA SACRA POLONIAE SEMPER FIDELIS- wykład z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski
SOBOTA, 24 września 2016
sala koncertowa PSM I i II st. w Koninie
10.00 – 10.30 Joanna Tomkowska (PSM I i II st. Olsztyn)
LEKCJA POKAZOWA Z RYTMIKI KLASA II/6 PSM I ST.
10.30 – 11.00 Beata Maria Michniewicz (PSM I i II st. Suwałki)
LEKCJA POKAZOWA Z KSZTAŁCENIA SŁUCHU KLASA III/6 PSM I ST.
11.00 – 11.30 Beata Maria Michniewicz (PSM I i II st. Suwałki)
LEKCJA POKAZOWA Z KSZTAŁCENIA SŁUCHU KLASA IV/6 PSM I ST.
11.30 – 11.40 Przerwa
11.40 – 13.30 prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska (UAM Poznań, Instytut Psychologii
JAK DORASTAJĄ DZIECI ZDOLNE? - wykład
13.30 – 14.00 Przerwa obiadowa
14.00 – 15.30 Joanna Tomkowska (PSM I i II st. Olsztyn)
ĆWICZENIA RUCHOWE Z DZIEĆMI Z KLAS I-III PSM I ST. – wykład
ĆWICZENIA SŁUCHOWE Z DZIEĆMI Z KLAS I-III PSM I ST. – wykład
15.30 – 17.00 Beata Maria Michniewicz (PSM I i II st. Suwałki)
ROLA WYOBRAŹNI W NAUCZANIU KSZTAŁCENIA SŁUCHU I NOWATORSKIE METODY W SZKOLE MUZYCZNEJ
I STOPNIA Z WYKORZYSTANIEM I PREZENTACJĄ AUTORSKICH POMOCY DYDAKTYCZNYCH - wykład
(1. „W Krainie Pięciu Linii”, położenie nut na pięciolinii, zeszyt ćwiczeń, mata interaktywna, tablety manipulacyjne połówki i ćwiartki, „Domino gamowe I”. 2. Rola wyobraźni w poznawaniu, określaniu i budowaniu odległości między dźwiękami – Interwały, Bajka muzyczna „Sąsiedzi” – CD, plansza magnetyczna „Domek”, „Bomba i moc” - zeszyty ucznia (I, II, III – poziom), plansza magnetyczna „Smok Seweryn”. 3. „Katalog motywów melodycznych” - prezentacja sposobów pisania dyktand melodycznych. 4. „Katalog oznaczeń rytmicznych” - prezentacja sposobów pisania dyktand rytmicznych. 5.Równoległości gam - „Domino gamowe II”. 6. Sposoby opracowywania testów sprawdzających, kartkówek itp. Aby były pozytywnym zaskoczeniem, niespodzianką, nagrodą.)
17.00 – 17.30 Urszula Kozłowska (PSM I i II st. Konin)
ĆWICZENIA SŁUCHOWE Z UCZNIAMI PSM I I II ST. W OPARCIU O LITERATURĘ MUZYCZNĄ RÓŻNYCH EPOK
– wykład
17.30 Dyskusja i podsumowanie Konferencji przez Kierownika naukowego Konferencji i Starszego Wizytatora CEA Region Wielkopolskiego.