XIV Koncert Pamięci - 17.09.2013 w Białymstoku

Po raz czternasty Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku wraz z Impresariatem Muzycznym Pro Art, SP nr 34 w Białymstoku oraz Podlaskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru organizuje koncert, podczas którego wystąpią Mieczysław Czajkowski, Milena Czajkowska, Tadeusz Trojanowski oraz Chór z SP nr 34 i SP nr 19 w Białymstoku. Patronat Medialny: Gazeta Współczesna, Telewizja Regionalna Białystok oraz Jard Media. W zakładce więcej info o wykonawcach. W załączniku list intencyjny.

Mieczysław Czajkowski – ur. 5 sierpnia 1926r. w Niechaczewie na Polesiu. Poeta, prozaik, felietonista. Debiutował w 1956r. w „Życiu Białostockim”. Autor reportaży i felietonów (drukowanych m.in. prasie lokalnej oraz w „Za i przeciw”, „Nowym Nurcie”) oraz powieści ( „Smak makucha” - 1992 „Hamlet z Davis Street” -1998 ) i wierszy („Pejzaż liryczny” - 1990 „Białostockie ścieżki” - 1992 „Ślady Jerozolimskie” -1993), a także zbioru gawęd „Odfrunęły ptasie uliczki z białostockich Bojar”, drukowanych w 1996r. w „Kurierze Porannym”. Powieść „Powrót smętka” została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Mikołaja Reja w 1998 r. W 2002 r. ukazał się „Wybór wierszy”, a w 2003 r. „Legendy supraskie”, stanowiące zbiór 24 legend, powstałych z rozmów z mieszkańcami Supraśla i okolic. Wspomnienia z lat dzieciństwa i okresu dojrzewania pt. „Tworzenie siebie” wydał w 2006 r., a 2008 r. ukazały się „Odejścia i powroty”. Jest inicjatorem i organizatorem Konkursu Poetyckiego Młodych „Przekroczyć próg nadziei”.

Milena Czajkowska córka zamordowanego w Charkowie przez NKWD mjr. Stanisława Profica, kawalera Orderu Virtuti Militari, bezgranicznie oddanego Ojczyźnie, wielokrotnie odznaczanego za bohaterstwo w 1916 roku  pod Rokitną, w wojnie obronnej w 1920 roku, w wojnie obronnej – w 1939 r.

 

CHÓR MELODYJKA Z SP NR 34 W BIAŁYMSTOKU

Powstał we wrześniu 2000r. z inicjatywy Jolanty Woronowicz. Zespół liczy trzydzieści osób, który tworzą uczennice klas III – VI. „Melodyjka” prezentuje się na apelach i uroczystościach szkolnych oraz licznych koncertach takich jak: Miejskie Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, edycje II – X Konkursu Moniuszkowskiego „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku, gdzie w II Konkursie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku, w V i VII – Wyróżnienie w kategorii chórów ze szkół podstawowych, w VIII – I Nagrodę, a w IX - II Nagrodę w swojej kategorii. Chór współpracuje z Impresariatem Pro Art Lidii i Tadeusza Trojanowskich oraz Stowarzyszeniem Musica Sacra w Białymstoku. Brał udział w „Koncertach Kolęd” w ramach IV i V Konfrontacji ze Sztuką w Białymstoku, koncertach „Pamięć i Tożsamość” w Białymstoku (2006, 2008), w X i XI Koncercie Pamięci (2009, 2010), koncercie „Totus tuus” (2010, 2012) oraz w koncertach w Zuzeli, Andrzejewie oraz Narwi. W 2009r. chór nagrał kolędy, które znalazły się na płycie CD „KOLĘDY”. Chór nagrał także teledysk do jednej z kolęd. Chór „Melodyjka” brał także udział w wielu konkursach i przeglądach zespołów chóralnych, gdzie zdobywał Złote i Srebrne Dyplomy oraz Wyróżnienia. Od września 2006r. chór „Melodyjka” uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.

Lidia Maria Trojanowska – dyrygent, wokalistka, scenarzysta, pedagog, animator i menadżer kultury. Ambasador kultury polskiej poza granicami kraju, twórca prywatnego szkolnictwa muzycznego na Podlasiu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie filia w Białymstoku w klasie prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych. Od 1983 r. nauczyciel w szkołach muzycznych i Ognisku Baletowym w Białymstoku. Jest autorem artykułów zamieszczanych w Ruchu Muzycznym, lokalnej prasie oraz autorką książki "Tryptyk o Marcinie Kamińskim" (2009).

Tadeusz Trojanowski – kompozytor, pianista, pedagog, poeta, wydawca, animator i menadżer kultury. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie klas fortepianu i kompozycji. w dorobku twórczym posiada ponad 250 kompozycji o zróżnicowanych zestawach wykonawczych i formalnych od utworów oratoryjnych, przez orkiestrowe, kameralne, instrumentalne aż do pieśni. Inicjator, twórca i organizator (wraz z małżonką) licznych przedsięwzięć muzycznych na Podlasiu takich jak: Koncerty przed hejnałem, Koncerty Pamięci, Podlaski Festiwal Wielkanocny, Franciszkiada - granie na byle czym, Konfrontacje ze sztuką i inne. W 2008r. odznaczony medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 35 letnią pracę kompozytorską na rzecz muzyki polskiej. Jest także autorem Uroczystej Fanfary Miejskiej Białegostoku. Większość kompozycji doczekała się wykonań estradowych, a niektóre nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Watykańskie), telewizyjnych i fonograficznych (Vienna Modern Masters). Kompozycje Tadeusza Trojanowskiego wykonywane były m.in. w Niemczech, Włoszech, Słowacji, Rosji, Norwegii, USA, Japonii i Meksyku. Jako pianista koncertuje w kraju i za granicą wykonując głównie muzykę współczesną i romantyczną. Należy do Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku i Stowarzyszenia społeczno-kulturalnego TAK. Jest autorem zbioru wierszy "Został tylko Anioł Stróż" (1998), "Tato, napisz mi wiersz!" (2009) oraz poezji zamieszczanej w antologiach i periodykach. Wielokrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Marszałka Województwa Podlaskiego (2006). Uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodoweg a w 2013 Nagrodą z okazji jubileuszu 35. lecia pracy kompozytorskiej.