Zapraszamy na kanał YT Pro Art Lidia Trojanowska. 

W 2022 roku realizujemy felietony muzyczne pt: Kościoły Podlasia. Ujęcia lotnicze w przedwojennych światyniach Podlasia realizuje Piotr Gromko. Pomysł i reżyseria Lidia Trojanowska. Produkcja Pro Art Film. Wsparcie finansowe: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku - dziękujemy.

Po premierze jest felieton - kościół św. Piotra i Pawła w Suchowoli.

kościół św. Piotra i Pawła w Suchowoli

kościół pw. św. Jerzego w Janowie

Wszystkim naszym odbiorcom, klientom, publicznośc i osobom zaglądającym na strony internetowe: trojanowscy.pl, ProArt shop.pl, e-popolsku.pl oraz klientom sklepów życzymy wszystkiego najlepszego w roku 2022. Życzymy przede wszystkim rozwoju muzycznego podpartego dobrą edukacją i radości z artystycznych sukcesów i doznań.

W Nocy Narodzony

sł. i muz. Tadeusz Trojanowski, śpiew: Weronika Trojanowska

 

Zachęcamy do wsparcia inicjatyw kulturalnych Stowarzyszenia Musica Sacra w Białymstoku. 

 

jeden procent dla kultury

plakat koleda www

festiwal

Ponad stu uczestników Festiwalu Kolęd i Pastorałek z Radiem Jard, który odbył się 14 stycznia 2018 roku w klubie Rozrywki Krąg w Białymstoku to dowód, że kolędy to utwory chętnie śpiewane zarówno przez młodych, jak i przez dorosłych wykonawców. Najmłodsi w kategorii do lat 7 śpiewali i grali jednocześnie, jak zbobywczyni I nagrody w tejże kategorii). Starsze solistki - zwłaszcza w pastorałkach mówiących o troskach Maryji - doskonale upodabniali się do Najświętszej Panienki - przynajmniej w stroju i ekspresji wykonywanych utworów. Wielu z wykonawców sięgało po tradycyjne kolędy (Bóg się rodzi, Wśród nocnej ciszy). Liczni przygotowali utwory nowe i najnowsze, które najogólniej określić można jako piosenki świąteczne. Duża grupa wykonawców z Suwałk, Łukowa, soliści przybyli z Warszawy, Lublina, Wysokiego Mazowieckiego, Łap, Sokółki, Grajewa, Kolna, Gołdapi, Czarnej Białostockiej, Węgrowa, Ełku czy Białegostoku sprawiło, że znowu poczuć można było niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Poniżej lista laureatów w kategoriach solistów, duetów i zespołów we wszystkich grupach wiekowych.

Wypełniona po brzegi sala Pracowni Edukacji Kulturalnej w Krynicach podczas Kolędowania w Krynicach to już norma. Wspólny śpiew z przygotowanych, jak co roku śpiewników, nie odbyłby się bez brawurowego akompaniamentu znakomitego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego, którego kolędę Luli, luli śpiewał po raz pierwszy przed autorem Chór Cantate Domino. Licząca przeszło dwadzieścia lat pastorałka ma nadzieję stać się tak popularną, jak kolęda Bóg się rodzi, która w tym roku obchodzi swoje dwustu dwudzieste piąte urodziny. Autorem słów Pieśni o Narodzeniu Pańskim jest Franciszek Karpiński, a pierwszy raz zabrzmiała ona w Boże Narodzenie 1792 roku w białostockiej Farze.

Krynice 36

Kultura jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków mówił Polak Tysiąclecia Jan Paweł II. Pamiętajmy o kulturze. Przekażmy 1 % podatku na Stowarzyszenie Musica Sacra (KRS000235866)

 

Rekordowa liczba uczestników zgłosiła się na tegoroczną edycję Festiwalu. Okazuje się, że i pod koniec stycznia wszyscy chcą jeszcze śpiewać kolędy i robią to doskonale. Organizatorzy zapewniają, że w przyszłym roku będzie to festiwal dwudniowy. W związku z różnorodnymi treściami śpiewanych utworów oraz dość rozległą przestrzenią wiekową nie mieszczącą się w ramach ustalonych kategorii wiekowych, zmieniony zostanie regulamin (kategorie wiekowe, kategorie wykonywanych piosenek oraz termin zamknięcia listy uczestników).

Okazuje się, że kolędy można nie tylko śpiewać, ale i tańczyć.  Udowodnili to goście honorowi Kolędowania w Krynicach wraz z prowadzącą. Po raz drugi w ostatnią niedzielę stycznia 2016 roku w krynickiej Pracowni Edukacji Kultury miało miejsce śpiewanie kolęd tradycyjnych i tych mniej znanych. Zabrzmiały pieśni, które w historii polskiej kultury i chrześcijańskiej tradycji zajmują wyjątkowe miejsce.

Serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnym koncercie w Galerii. W piątek 22 stycznia 2016 roku o godz. 16.30 w Galerii im. Sleńdzińskich (ul Waryńskiego 24A) odbędzie się koncert kolęd i nie tylko. W różnym repertuarze obowiązkowym i dowolnym zaprezentują się uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Białymstoku (ul. Pogodna 12). Koncert poprowadzi p. Bożena Jóźków.

Wzorem lat ubiegłych zapraszamy wszystkich lubiących kolędy do wspólnego ich śpiewania. Taka okazja będzie w sobotę 9 stycznia o godz. 16 w Klubie Miraż na Białostoczku (ul. Kozłowa 4). 31 stycznia 2016 roku o godz. 14 zapraszamy na kolędowanie do Pracowni Edukacji Kulturalnej w Krynicach.

Z okazji 35 lecia pracy kompozytorskiej właściciela Impresariatu Pro Art ukazały się: dwupłytowy album CD - W przestrzeni muzyki, dwupłytowy album CD - Oddech Ziemi, płyta DVD - W tle oraz wydawnictwo nutowe: Wybrane utwory na fortepian.  

Echa 35. lecia pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego znaleźć można na stronach naszych partnerów medialnych:

Gazeta Współczesna: Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131228/REG00/131229851

Kurier Poranny:

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131216/BIALYSTOK/131219787

Polskie Radio Białystok:

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/koncertylive/id/106022

TVP Białystok:

http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/bogata-tworczosc/13189103

oraz w Telewizji Jard:

http://www.youtube.com/watch?v=ZpXMlHzQQA8

Na naszej stronie dostępna jest play-lista laureatów Międzynarodowego Festiwalu Super Mikrofon Radia Jard. W styczniu 2015 wybieramy 10 laureatów z największą liczbą głosów, których przez luty i marzec będzie można słuchać w Radiu Jard. W lutym i marcu wybieramy laureatów z największą liczbą głosów. Oni zostaną nagrodzeni podczas kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Super Mikrofon Radia Jard w marcu 2015. Zachęcamy do głosowania.(GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE)

Pełna po brzegi sala Pracowni Edukacji Kulturalnej w Krynicach plus występujące zespoły i goście honorowi złożyły się niecodzienną, pełną energii i zjednoczenia w śpiewie inicjatywy zorganizowanej po raz pierwszy w Krynicach. Były Herody (Zespół Narwianie), jasełka przedstawione przez dzieci i młodzież z Parafii pw. św. Franciszka w Fastach z udziałem zespołu (członków Chóru Parafialnego z Fast). Były pełne doskonałej intonacji śpiewy Zespołu Wokalnego z Parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku (dyr. Roman Szymczuk).

Pozostała finałowa trójka - głosujemy do 20 marca.

{music}images/audio/styczen{/music}

Serdecznie zapraszamy na wspólne śpiewanie kolęd do Pracowni Edukacji Kulturalnej w Krynicach. Tradycja wspólnego śpiewu kolęd w okresie Bożego Narodzenia jest pięknym i starym zwyczajem jednoczącym wspólnoty lokalne, by w ten sposób przybliżać się do wielkiego cudu Narodzenia Syna Bożego przed dwoma tysiącami lat. Dlatego zapraszamy do udziału w kolędowaniu chóry, zespoły, solistów z regionu, by poprzez śpiew znanych i mało znanych kolęd i pastorałek integrować nasze społeczności, by stawać się wspólnotą tych samych tradycji i wartości. W tegorocznej edycji Kolędowania w Krynicach wystąpią:

Ponad dwustu uczestników w wieku od 6 do 60 lat wystąpiło na scenie w Kręgu śpiewając znane kolędy, pastorałki i piosenki o świętach Bożego Narodzenia. Duża liczba uczestników świadczy o tym, że Festiwal jest potrzebny w krajobrazie kulturalnym regionu. Organizatorzy potwierdzają, że w przyszłym roku będzie to impreza dwudniowa poszerzona o zespoły kolędnicze i przedstawienia jasełkowe. Zostaną też wprowadzone zmiany w kategoriach wiekowych tak, aby stworzyć możliwości docenienia większej liczby uczestników. Laureaci z Białegostoku wezmą udział w audycjach na żywo w Radiu Jard w soboty 24 i 31 stycznia 2015 r. w godzinach przedpołudniowych. Zachęcamy do słuchania Radia Jard. Poniżej lista laureatów Festiwalu Kolęd i Pastorałek z Radiem Jard.

 

Fundacja „Teraz Muzyka” kolejny raz organizuje Zimowe Warsztaty Muzyczne „Czas na Muzykę” w okresie ferii szkolnych styczeń/luty 2015r. Uczniowie, studenci, nauczyciele – są adresatami naszych projektów edukacyjnych. Miłośnicy i pasjonaci muzyki, gry na instrumentach muzycznych, śpiewu klasycznego lub estradowego oraz tańca. Zawodowcy i uzdolnieni amatorzy – na naszych warsztatach realizują swoje plany nabywania i rozwoju umiejętności gry, śpiewu, tańca. Warsztaty odbędą się w Lipniaku k/Suwałk w terminie 25 - 30.01.2015 oraz w Supraślu w terminie 1 - 7.02.2015. Nasze zajęcia warsztatowe prowadzą najwyższej klasy profesjonaliści.

W dniu 02.01.2015 odszedł do wieczności kompozytor i pedagog autor m. in. Oratorium Syberyjskiego do tekstów Marian Jonkajtysa - Ziemia Przeklęta ZBIGNIEW POPIELSKI (1935-2015).

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pianistycznym dla uczniów młodych, młodszych i najmłodszych.

Ogólnopolski konkurs dla uczniów wszystkich specjalności „Mały czy duży wirtuoz?”. W załączniku karta zgłoszenia i regulamin

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji wyjątkowego Festiwalu, który skupia szkolne chóry z całej Polski. Tylko do 31 marca 2014 można nadesłać kartę zgłoszenia. Bel Canto 2014 rozpocznie się w Ostrowie Wielkopolskim 24 maja. Regulamin oraz karta zgłoszenia w załączniku. Proszę pamiętać o obowiązkowym repertuarze!. Zachęcamy

Zachęcamy do obejrzenia wyjątkowego obrazu z życia na nadbiebrzańskich terenach:

muzykę do filmu udostępnił Tadeusz Trojanowski

 

21 grudnia 2013 roku odbył się ostatni koncert cyklu Opera Młodych w 2013 roku. Uczniowie prywatnych szkół muzycznych z Czarnej Białostockiej, Łap, Białegostoku oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Puńska zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze. Nie zabrakło kolęd i Mikołaja. Barwnie i niezwykle energetycznie zaprezentowali się uczniowie klas III Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku. W galerii - zdjęcia. Zapraszamy również na stronę Opery i Filharmonii Podlaskiej:

http://www.oifp.eu/pl/aktualnosci/1208-22-12-2013-swiateczna-opera-mlodych.html

Mamy nadzieję, że Impresariat Muzyczny Pro Art oraz uczniowie szkół muzycznych prowadzonych przez Pro Art, będą uczestniczyli również w tegorocznej edycji Opery Młodych.

Zachęcamy do udziału w Obozie Artystycznym lato 2014, którego oorganizatorem jest Szkoła Muzyczna I stopnia Maestro w Zalesiu Górnym. W ramach tej inicjatywy równolegle prowadzone są zajęcia: obozu muzycznego, obozu tanecznego, obozu aktorskiego.

 

 

Kolejna już edycja obozu jest propozycją połączenia aktywnego spędzania czasu dla osób kochających muzykę, taniec, teatr i plastykę z rekreacją nad wodą.

 

 

Szczegóły oraz rezerwacja na http://www.szkolamuzyczna.art.pl/?oboz-muzyczny-lato-2014,59 

 

Zachęcamy młodych flecistów do udziału w konkursie fletowym dla uczniów szkół muzycznych I stopnia.

ORGANIZATOR:

Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie  
32-420 Gdów 2
tel./fax 12 251-52-22
www.szkolamuzycznagdow.type.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

TERMIN KONKURSU:

Prezentacje konkursowe odbędą się od 3 – 5 kwietnia 2014 roku.

Przesłuchania są jednoetapowe i otwarte dla publiczności.

Koncert Laureatów odbędzie się 5 kwietnia 2014r.

 

MIEJSCE  KONKURSU:

Centrum Kultury w Gdowie

Gdów 398

32-420 Gdów

 

CELE KONKURSU :

1) podnoszenie poziomu kształcenia artystycznego w szkołach muzycznych I stopnia

2) prezentacja najzdolniejszych młodych wykonawców

3) wymiana doświadczeń pedagogicznych nauczycieli

4) integracja młodych flecistów z całej Polski.

 

ODBIORCY KONKURSU :

II Ogólnopolski Konkurs Fletowy skierowany jest do uczniów klasy fletu szkół muzycznych
I stopnia.

 

GRUPY WIEKOWE:

Przesłuchania zostaną przeprowadzone w dwóch grupach.

GRUPA I:   uczniowie klas IV i V cyklu sześcioletniego

                    uczniowie klas II i III  cyklu czteroletniego.

GRUPA II: uczniowie klasy VI cyklu sześcioletniego

                    uczniowie klasy IV cyklu czteroletniego.

 

PROGRAM KONKURSU:

1) Uczestnicy konkursu zobowiązani są do wykonania dwóch utworów o zróżnicowanym charakterze.

2) Cały program ma być wykonywany z pamięci.

3) Czas prezentacji nie powinien przekraczać 15 minut.

4) Kolejność wykonywania utworów jest dowolna.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA:

1) Odpłatność za udział w konkursie wynosi 80 zł od każdego uczestnika.

2) Wpłat należy dokonywać wraz ze zgłoszeniem kandydata na konto:

Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie  
Bank Spółdzielczy w Gdowie

63 8591 0007 0070 0117 1319 0002

(z dopiskiem II Ogólnopolski Konkurs Fletowy)

3) W przypadku rezygnacji uczestnika z udziału w konkursie wpisowe nie podlega zwrotowi.

4) Zgłoszenia na konkurs wraz z dołączonym dowodem wpłaty należy przesyłać do dnia               

14 marca 2014 roku.

 

FORMY ZGŁASZANIA UCZESTNIKÓW:

1) poczta: Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie, 32-420 Gdów 2
2) email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3) fax: 12 251-52-22

4) osobiście: sekretariat szkoły codziennie od 13.00 – 17.00.

 

JURY:

1) Prezentacje muzyczne oceniać będzie Jury powołane przez Dyrektora Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie.

2) Jury ustala zasady punktacji, rozdziału dyplomów i nagród.

3) Decyzje jury są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.

4) Jury może przyznać nagrodę Grand Prix dla indywidualności konkursu.

5) Skład Jury:

     prof. Jerzy Mrozik – przewodniczący

     mgr Ewa Dębska

     mgr Wiesław Suruło.

     sekretarz: mgr Dorota Olech .

KONCERT LAUREATÓW:

1) Koncert Laureatów odbędzie się w Centrum Kultury w Gdowie 5 kwietnia 2014 roku.

2) Uczestnictwo w koncercie laureatów jest obligatoryjne dla nagrodzonych i akompaniatorów.

3) Program koncertu zostanie ustalony przez Jury.

NAGRODY:

1) Wszyscy wykonawcy Konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa, a dla laureatów przewidziane są nagrody rzeczowe.

2) Nagroda Grand Prix – FLET JUPITER JFL 511 ESSC.

w załączniku do pobrania

 

Przesłuchania konkursowe odbędą się w wybudowanej kilka lata temu ze środków europejskich Sali koncertowej „Centrum Kultury Izabelin”, a Koncert Laureatów odbędzie się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Organizatorem Konkursu jest Fundacja Kultury i Edukacji im. Juliusza Zarębskiego, współorganizatorem Szkoła Muzyczna w Łomiankach, których celem jest m.in. propagowanie twórczości wybitnego, niestety nieco zapomnianego kompozytora i wielkiego pianisty, Juliusza Zarębskiego. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpią laureaci poprzednich edycji konkursowych. Będzie to zarówno promocja dzieł patrona Konkursu jak i talentów młodych artystów.  Poniżej list od Organizatorów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą udziału w VII Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk fest 2013, który odbywa się w pełni sezonu w miejscowości Kiten nad Morzem Czarnym w Bułgarii. W ramach Festiwalu odbędą się: IV Międzynarodowe Przesłuchania Orkiestr Dętych oraz VI Międzynarodowe Przesłuchania Chórów. szczegóły na: www.balkanfest.eu

 

informacje również pod nr.tel. 509 288 846
lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru oraz Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku zaprasza szkoły, placówki kulturalne, oświatowe oraz kluby osiedlowe do udziału w konkursie: 150 lat Powstania Styczniowego - ekspozycja, dokument. Szczegóły w załączniku.

 

Zaśpiewa w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku w niedzielę 27 stycznia 2013 r. o godz. 12.30.

W połowie stycznia br. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje online (także w jęz. polskim), dzięki którym zamierza zebrać opinie obywateli Unii na temat żywności ekologicznej.

Surowe przepisy unijne dotyczące żywności ekologicznej mają zwiększyć zaufanie konsumentów i promować ochronę ziemi, bioróżnorodności i wysokich standardów ochrony zwierząt przez europejskich rolników ekologicznych. Komisja zastanawia się, jak udoskonalić unijne przepisy w sprawie żywności ekologicznej i sprawić, by popyt na nią był jeszcze większy. Ankieta obejmuje następujące tematy:
- uproszczenie ram prawnych – przy równoczesnym zagwarantowaniu, by nie stały się one zbyt łagodne;
- zagwarantowanie, że organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO) – które zgodnie z przepisami są nielegalne – nie trafią przez przypadek do łańcucha żywności ekologicznej;
- promowanie produktów ekologicznych za pomocą reguł dotyczących etykietowania (zwłaszcza obowiązkowego stosowania europejskiego logo na wszystkich produktach ekologicznych wytwarzanych w UE);
- aktualizacja planu działania Komisji na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego z 2004 r.;
- wzmocnienie kontroli w celu zapobiegania nadużyciom finansowym;
- skorygowanie niedociągnięć w obowiązujących przepisach dotyczących importu.
Konsultacje online potrwają do 10 kwietnia 2013 r. Na podstawie nadesłanych odpowiedzi podjęte zostaną decyzje o kolejnych działaniach. Komisja zamierza przedstawić propozycje dotyczące zmiany przepisów pod koniec 2013 r. Aktualnie w Europie około 2 proc. żywności, jaką kupują konsumenci unijni, to certyfikowane produkty ekologiczne. Gospodarstw ekologicznych jest około 200 tys. i stanowią one 2 proc. wszystkich gospodarstw. Produkt spożywczy można uznać za ekologiczny tylko wówczas, gdy co najmniej 95 proc. jego składników to składniki ekologiczne. Ekologiczne rolnictwo kładzie nacisk na ochronę środowiska i na dobrostan zwierząt. Prowadzący ekologiczną produkcję rolnicy muszą unikać stosowania nawozów sztucznych, środków owadobójczych, dodatków do żywności i leków dla zwierząt, lub co najmniej zasadniczo ograniczyć ich wykorzystanie. Zanim dopuszczony zostanie import produktów ekologicznych z kraju spoza Unii, jego przepisy oraz instytucje wydające odpowiednie poświadczenia muszą zostać uznane za zgodne z normami UE.

Ankieta jest dostępna na stronie: http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=orgagric2013&lang=pl

Źródło: Komisja Europejska, www.ec.europa.eu, ekonews

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Sierpcu zaprasza do udziału w konkursie organizowanym po raz pierwszy dla uczczenia Tadeusza Paciorkiewicza, którego 15 rocznica śmierci przypada w tym roku. Poniżej załączamy list intencyjny. W załączniku regulamin oraz niezbędne informacje.

Ogólnopolski konkurs dla uczniów wszystkich specjalności „Mały czy duży wirtuoz?” odbędzie się 11 – 12 marca 2013r. w PSM I st. nr 5
im. H. Wieniawskiego w Warszawie, ul. Globusowa 24.

PGE Dystrybucja robi problemy przedsiębiorcom, którzy chcą podłączyć do sieci energetycznej farmy wiatrowe, solary i elektrownie wodne. Regulator rynku zapowiada, że na państwową firmę posypią się kary - informuje Wyborcza.biz.

Koncert, podczas którego wystąpią: Olga Anikiej - fortepian, Hanna Maria Zajączkiewicz - sopran oraz Kamil Łomasko - kontrabas jest podziękowaniem dla wszystkich darczyńców Małgosi Tomczak. 20 stycznia 2013 r. o godz. 19 w sali wieczornej kościoła św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku (os. Dziesięciny)

Dzięki ludziom dobrej woli  udało się uzbierać pieniądze na drugą bardzo skomplikowaną operację Małgosi u USA, jej termin  to 20 luty 2013. Impresariat Pro Art zrealizował na początku drogi leczenia klip video.

{youtube}CKESXuvlHEQ&ns{/youtube}

Centrum Edukacji Artystycznej oraz PSM I w Zgierzu zapraszają do udziału w przeglądzie zespołów kameralnych w dniach 27 - 28 kwietnia 2013 r.Organizatorzy konkursu wychodzą z założenia, że uczniowie klas instrumentów dętych szkół muzycznych powinni być przygotowani do wykonywania muzyki zespołowej. Tę mobilizującą rolę może spełnić Konkurs Zespołów Kameralnych.

Konkurs dla uczniów klas I - IV/C6 i I - IV/ C4 odbędzie się 26 kwietnia 2013 r. Przesłuchania konkursowe odbywają się w pięknej sali koncertowej na fortepianie firmy YAMAHA. W jury konkursu zasiadają: prof. Waldemar Wojtal z AM w Gdańsku,
prof. Alicja Kledzik
z AM w Poznaniu i prof. Elżbieta Tarnawska z UMFC w Warszawie.
Ideą konkursu jest aby młodzi adepci sztuki pianistycznej mieli jak najwięcej okazji do wymiany doświadczeń, kształcili swoje umiejętności nie tylko muzyczne i techniczne, ale także uczyli się sztuki występowania.

Zapraszamy 26 stycznia 2013 r. o godz. 16 do klubu Miraż (ul. Kozłowa 4, Białystok) na wspólne kolędowanie. Po raz drugi wystąpią zespoły reprezentujące kościół prawosławny i katolicki wspólnie śpiewające kolędy i pastorałki. W tym roku w spotkaniach wezmą udział: Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, Chór Astra Uniwersytetu III wieku, Zespół Kameralny Miraż oraz młodzi soliści i kameraliści:  Tadeusz Trojanowski - fortepian, Małgorzata Karpiesiuk - śpiew, Gabriela Karpiesiuk – wiolonczela, Maria Sosnowska – skrzypce, Magdalena Skwierczyńska – fortepian, Weronika Czeczkowska – flet. Spotkanie i wspólny śpiew kolęd prowadzić będą: Lidia Trojanowska oraz Staś Trojanowski.

foto. Krzysztof Jakubowski

 

Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi zaprasza na premierę filmowej ekranizacji losów wielkiego kaznodziei, nazywanego "prorokiem Polski".
Pokaz filmu ,,Skarga’’, zwieńczony spotkaniem z reżyserem Jarosławem Mańką, odbędzie się 17 stycznia 2013 roku o godz. 19:00 w kinie TON w Białymstoku. Wstęp wolny.
Po zakończeniu projekcji aktualność postawy i myśli ks. Skargi przedstawi ks. prof. dr Tadeusz Kasabuła, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Dyrekcja PSM I i II st. w Stalowej Woli serdecznie zaprasza uczniów klas fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i
gitary na warsztaty wykonawcze dniach 16 - 23 sierpnia 2013 r.

XII Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się w dniach 28.06/05.07 2013 w Rimini/Riccione, Włochy

Festiwal ma charakter konkursu. Każdy uczestnik wykonuje dwie prezentacje. Czas każdej nie może przekroczyć 4 min.
Warunki finansowe:
- 298 Euro za dziecko (do 16 lat),
- 320 Euro za osobę dorosłą.
Powyższa opłata jest za jedną osobę i obejmuje:
- 7 noclegów – pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja), w przypadku gdy program
Festiwalu nie pozwala być o czasie na posiłku - suchy prowiant. Noclegi w hotelu w pokojach
3 - 4 osobowych z łazienką (prysznic i WC);
– Wejście do parku "Mirabilandia" - 2 kolejne dni;
– Wsparcie techniczne festiwalu (scenografia, sprzęt audio, sprzęt światła, możliwość
przeprowadzenia prób);
UWAGA:Grupy powyżej 25 osób - 26 osoba /opiekun, kierownik/ gratis.
Uczestnicy, mający 16 lat przed rozpoczęciem festiwalu/wszyscy urodzeni przed 28.06.1997
włącznie /, są traktowani jako osoby dorosłe.
Kategorie:
- soliści- wokal - folklor i pop;
- zespoły wokalne – folklor i pop;
- zespoły taneczne (taniec współczesny i typowy, folklor, taniec stylizowany, break dance, hiphop
i inne);
- mażoretki (pałeczki i pompony);
- orkiestry dęte;
- chóry dziecięce i młodzieżowe, chóry studenckie, zespoły chóralne.
Opłaty akredytacyjne:
soliści – 50 EURO
małe zespoły: 2-5 osoby /duet, trio, kwartet, kwintet/ - 20 EURO /osobę
zespoły/6 -12 osoby/ - 10 EURO/osobę
zespoły/13 -20 osoby/- 8 EURO / osobę
zespoły powyżej 21 osób - 5 EURO /osobę

Zgłoszenia do 15.04.2013 r.
Zaliczka - w wysokości 40% kwoty całkowitej. Prosimy o wpłatę do 30 kwietnia 2013r.
UWAGA: Zaliczka w wysokości 40% całkowitej jest przeznaczona na rezerwację miejsc w
hotelach. Jeżeli uczestnik nie pojawi się podczas festiwalu z przyczyn niezależnych od
organizatora, nie przysługuje zwrot wpłaconej zaliczki.

 

 


 

Niespotykane i dla wielu niemożliwe do zobaczenia piękno miasta w zdjęciach Cezariusza Andrejczuka, z muzyką Levina Bejmana. produkcja Pro Art. Zobacz klip

Tłumy uczestników wyruszyły ok. godziny 13 w uroczystym Orszaku, na którego czele szedł nowowyświęcony ks. Biskup Henryk Ciereszko oraz Prezydent Białegostoku. Za Honorowymi Patronami szły tłumnie trzy orszaki. Pierwszy przystanek przy Aniele Bożym (zdjęcia na you tube). Potem dwór Heroda i na końcu - tuż przy Katedrze - stajenka. Było wspólne śpiewanie kolęd, korony, śpiewniki i wszystko, co pozwoliło w to Radosne Święto prawdziwie złożyć pokłon w podzięce za przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

foto. Tadeusz Trojanowski

Za orszak Anielski odpowiedzialny był Impresariat Muzyczny Pro Art.

Zapraszam do zapoznania się listem Stolicy Apostolskiej. Zostańmy w atmosferze Bożego Narodzenia - Maleńki skarb - produkcja TVP 2011

 „Od solisty do orkiestry” pod takim tytułem odbędzie się w Mławie konkurs zorganizowany przez PSM i i II stopnia w Mławie w dniach 24 - 26 stycznia  2013 r.

MMB rokrocznie gromadzi imponującą grupę około 30 znakomitych wykładowców, znakomitych artystów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Polski.
W ciągu 16 lat MMB stało się pozycja, którą w swoim życiorysie z dumą wymieniają uczestnicy poprzednich edycji, w tym również młode gwiazdy światowych scen muzycznych, m. in. Yuja Wang czy Agata Szymczewska.
Tegoroczne warsztaty odbędą się w dniach 3 lipca-2 sierpnia 2013 w Calgary (Kanada). Uczestnicy mają gwarantowane stypendium całkowicie pokrywające koszt udziału w kursie. Wystarczy pomyślnie przejść przesłuchania, które odbędą się w dniach 30 stycznia-1 lutego 2013 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ulicy Miodowej w Warszawie.

fortepian:

·      kompletna sonata klasyczna (Haydn, Mozart, Beethoven lub Schubert);

·      dwa kontrastujące utwory solowe różnych kompozytorów ze standardowego repertuaru barokowego, romantycznego, XX lub XXI-wiecznego repertuaru. Tylko utwory solowe, nie dozwolone są części koncertów

Smyczki (skrzypce, altówka, wiolonczela):

·      J.S. Bach: dwie kontrastujące części z nieakompaniowanej suity, sonaty lub partity;

·      jeden utwór solowy ze standardowego repertuaru (romantyzm, klasycyzm lub XX wiek).

jedna część koncertu lub innego dzieła koncertującego ze standardowego repertuaru. Powinna być z odmiennego stylistycznie okresu niż utwór z punktu powyżej.

Zapraszamy do oglądania klipów video wyprodukowanych przez Pro Art w 2012 roku.

Pod koniec 2012 r. z inicjatywy osób, dla których taniec jest rzeczą priorytetową powstało Podlaskie Towarzystwo Miłośników Tańca.

jest już na Facebooku:

http://www.facebook.com/PodlaskieTowarzystwoMilosnikowTanca

tam można znaleźć najświeższe informacje o działalności Towarzystwa.

Znana polska aktorka współpracująca z Impresariatem Muzycznym Pro Art oraz Stowarzyszeniem Musica Sacra przysłała list z prośbą o pomoc małych pieskom, które czekają na dobrych ludzi. Zachęcamy nie tylko do zapoznania się z listem, ale do szukania domów dla szczeniaków. 

Spod sterty starych sztachet, opartych o ścianę obórki na sąsiadującej z moja posesją – ( chwilowo niezamieszkałej ), usłyszałam - jakże dobrze mi znane popiskiwanie. Urodziła maleństwa w nocy 11 listopada, w niedzielę, 2012r. Nic nie mogłam dojrzeć, bo były w głębi i bez możliwości dojścia. Pierwsza myśl – idą  chłody, zima. Co robić..?

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im F. Chopina w Będzinie zaprasza nauczycieli oraz uczniów do udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych  I stopnia w Będzinie, który odbędzie się 29 kwietnia 2013 roku.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w organizowanym po raz pierwszy w Białymstoku Orszaku Trzech króli - 6 stycznia 2013 r. Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy do

zapoznania się z opublikowanymi wynikami badań nad GMO

 

Pozostać w atmosferze Bożego Narodzenia to znaczy obejrzeć program produkcji Pro Art: Kolędujmy wszyscy wraz.

Koncert -  Łączy nas kolęda odbył się  w sobotę, 22.01.2012 r., w Klubie Osiedlowym Miraż w Białymstoku.

Wystąpił: Chór Miraż oraz zaproszeni goście: Chór z Parafii Świętego Kazimierza w Białymstoku i Młodzieżowy Chór Parafii św. Mikołaja w Białymstoku. Były kolędy polskie i prawosławne oraz wspólne śpiewanie, które zainaugurowało Ekumeniczne kolędowanie.

Komisja Europejska postanowiła 26 stycznia 2012 r. skierować do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości sprawę przeciwko Polsce z powodu niepodjęcia przez nią działań w celu ochrony bioróżnorodności i zachowania „starych” odmian materiału siewnego warzyw.

Pod koniec 2011 r. w Polityce ukazał się artykuł krytykujący dorobek naukowy Gillesa-Erica Seraliniego, francuskiego profesora, który opublikował w ostatnich latach serię prac badawczych wskazujących na zagrożenia zdrowotne związane z żywnością GMO.

Oto odpowiedź prof. Seraliniego przesłana w liście do polskich współpracowników: "Dziękuję, że zawiadomiliście mnie o tym fakcie. Ci, którzy twierdzą, że moje odkrycia są nienaukowe zazwyczaj sami nie publikują w recenzowanych czasopismach naukowych, w przeciwieństwie do mojej grupy badawczej. Mój zespół publikuje bardzo wiele prac w międzynarodowych czasopismach naukowych, na temat skutków zdrowotnych ze strony uprawnych odmian GMO i pestycydów stosowanych w tych uprawach, dla zdrowia ludzi i innych ssaków.

Q2 Music prezentuje "Muzykę Nową: Tygodniowe Święto Polskiej Muzyki Współczesnej"

Od poniedziałku, 16 stycznia do niedzieli, 22 stycznia 2012 roku internetowa radiostacja współczesnej muzyki Q2 Music z Nowego Jorku, działająca w ramach WQXR, prezentuje specjalny program poświęcony nowej muzyce polskiej.

17 lutego 2012 r., g. 19, Uniwersytet Muzyczny, ul. Okólnik 2. Warszawa

przekaz 1% podatku kulturze - KRS 0000235866

Od prawie 15 lat Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra wraz z Impresariatem Muzycznym Pro Art organizuje wiele cennych inicjatyw kulturalnych.  Współtworzą one obraz kultury Podlasia początku XXI w. wzbogacając ten region Polski o cenne projekty artystyczne. Większość z inicjatyw posiada wymiar międzynarodowy, niektóre są jedynymi w Polsce, a wszystkie pozwalają osiągnąć zamierzony cel tworzenia pomostu miedzy przeszłością a przyszłością wraz z upowszechnianiem cennych elementów kultury muzycznej w procesie edukacji synkretycznej.

Ekspert Greenpeace ds. energetyki jądrowej, Jan Haverkamp złożył swoją aplikację na stanowisko prezesa zarządu spółki PGE Energetyka Jądrowa S.A. Jaki jest tego cel? Jak czytamy na stronie Greenpeace: „Znany z prowadzenia kampanii przeciwko budowie reaktorów atomowych ekolog, chce pomóc koncernowi energetycznemu PGE podjąć kluczową decyzję która doprowadzi do zmiany struktury rynku energii w Polsce. Polegać ona będzie na wycofaniu się z realizacji programu jądrowego na rzecz wdrożenia programu rozwoju energetyki odnawialnej.

Album z muzyką Maciejewskiego w wykonaniu Anny Brożek nominowany do Fryderyka 
Sponsorowany przez Pro Art dwupłytowy album CD z muzyką Maciejewskiego w wykonaniu Anny Brożek - fortepian był nominowany do Fryderyka w kategorii Album Roku - recital solowy
więcej na
http://zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2012

 

International Composers Pyramid, Sounds New Contemporary Music Festival oraz Coup de Vents organizują wspólnie konkurs kompozytorski, w którym jedną z nagród będzie publikacja zwycięskiej kompozycji przez Wydawnictwo Muzyczne Petersa

W konkursie mogą wziąć udział kompozytorzy urodzeni po 1 stycznia 1974 roku.

Prowadzone w Opactwie Tynieckim już od ośmiu lat warsztaty chorałowe są jedyną w Polsce okazją do zapoznania się ze śpiewem gregoriańskim.

Prowadzone w Opactwie Tynieckim już od ośmiu lat warsztaty chorałowe są jedyną w Polsce okazją do zapoznania się ze śpiewem gregoriańskim.

Podczas rutynowej kontroli na fermie ekologicznej położonej w Nadrenii Północnej-Westfalii wykryto wysoki poziom dioksyn w jajach. Od 3 do 6 razy przekraczał on dozwolony pułap – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Kurs Pedagogiki Fortepianowej w Sanoku - 29. 01. - 04.02. 2012

Koncert karnawałowy uczniów PSM I stopnia w Białymstoku odbył się w piątek, 21 stycznia 2011 r., godz.17:00

w Białymstoku w Szkole Podstawowej nr 34

Koncert z okazji - po raz pierwszy obchodzonego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierza Wyklętego odbył się 1 marca 2011 r. o godz. 18 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Uroczystość w Pałacu Branickich poprzedziła Msza Święta w Katedrze pw. WNMP w Białymstoku. Oprawa muzyczna: Zespół Kameralny Miraż pod dyr. Lidii M.Trojanowskiej, Tadeusz Trojanowski - organy, Weronika Trojanowska - śpiew. Podczas koncert w Pałacu Branickich wystąpili: Zespół Reprezentacyjny Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku (przygotowanie Dorota Ondruch), Zespół Fart pod kierunkiem Justyny Porzezińskiej. Uhonorowano Żołnierzy Wyklętych.

p.s. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - "bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" (za tvn 24)

W przypadku poważnej awarii europejskiego reaktora, radioaktywny cez 137 może skazić obszar nawet w odległości 2 tysięcy km od reaktora.

Brak możliwości przejścia do innych źródeł energii jest przyczyną wierności węglowi. W kuluarach Unii Europejskiej coraz głośniej słychać, że krajów członkowskich nie stać na kontynuowanie polityki energetyczno-klimatycznej. Tym bardziej, że unijny system handlu emisjami dwutlenku węgla nie skłania przedsiębiorców do zielonych inwestycji. To sprawia, że polska energetyka przez kolejnych kilkanaście lat nadal będzie oparta głównie na węglu – uważa Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych.

By putting all of your content into nested categories you can give users and search engines access to everything using a menu.