W sobotę 22 sierpnia 2021 roku - równo sto lat od wizyty Józefa Piłsudskiego - do Białegostoku przybył ponownie Marszałek. W rekonstrukcji wydarzenia uczestniczyli mieszkańcy miasta i województa oraz grupy rekonstrukcyjne. Zachęcamy do obejrzenia  oficjalnych zdjęć na stronie e-popolsku.pl.

We wrześniu umieszczony tam zostanie obraz filmowy pt. Marszałek 100 lat później. Partnerem strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Andrzej Duda.

Patronat honorowy nad filmem - Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Wrota Podlasia i trojanowscy.pl.

Zapraszamy do odwiedzania strony: e-popolsku.pl  

relacja z uroczystości i zdjęć filmowych

Niekwestionowana postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego i ustanowienie roku 2021 rokiem Stefana Wyszyńskiego nakłoniły wiele osób i instytucji do przypomnienia Prymasa Tysiąclecia. W czerwcu i lipcu 2021 w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Studzienicznej prezentowana była wystawa W światłach Tysiąclecia nawiązująca do roku 1966 i śladów bytności Kardynała na Podlasiu oraz ziemi ełckiej. Zgromadzone na wystawie eksponaty od oryginalnych zdjęć i listów poprzez numizmatykę i filatelistykę do barabanu, na którym grywał mały Stefan w Andrzejowie pochodzą z prywatnych zbiorów białostockiego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem turystów polskich i zagranicznych. Od 18 sierpnia 2021 do 15 września 2021 poszerzona o kolejne eksponaty wystawa prezentowana będzie pod tytułem Jedna jest Polska w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku.

W ramach projektu odbędzie się również koncert w sobotę przed uroczystością beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku 11.09.2021 o godz. 18.45 wystąpią: Monia Andrzejczyk - alt, Marta Ławińska - recytacje, Tadeusz Trojanowski - fortepian, Bogdan Obrycki - akordeon oraz Sylwester Trojanowski - organy. Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny. 

Projekt został dofiansowany przez Województwo Podlaskie  a patronami meidalnymi są: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok i e-popolsku.pl

Zapraszamy w niedzielę 22.08.2021 r. o godz. 11.15 na dziedziniec Muzeum Podlaskiego - Ratusz w Białymstoku (w przypadku deszczu zapraszamy do kwiarni Akcent), Koncerty przed Hejnałem organizowane od 20 lat wpisały się w krajobraz kulturalny miasta. Promujące młodych wykonawców z Podlasia ukazują całe spektrum muzyczne jeżeli chodzi o występujących wykonawców, jak i obszar muzyczny. W ciągu dwudziestu lat zaprezentowano prawie wszystkie gatunki muzyki z wszystkich okresie historii muzyki w konfiguracjach od solowych wykonań na różne instrumentu i głosy po chóry i orkiestry. Nie zabrakło występów kapel ludowych i - co najważniejsze- spotkań z Robertem Pankiem autorem hejnału Białegostoku i Tadeuszem Trojanowskim - autorem Uroczystej Fanfary Miejskiej. W tym roku mija 25. lat od ustanowienia i przyjęcia tych muzycznych insygniów miasta. Wspomnienie o Robercie Panku przygotowała Lidia Trojanowska. Życzylibyśmy sobie, aby zgodnie z wola autora hejnału, jaką wyraził wpisem w kronice w 2013 roku koncerty trwały jeszcze kolejne długie lata. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to takie łatwe w obecnym trudnym - jak nigdy dotąd - dla muzyki czasie.

Zapraszamy na Dziedziniec Muzeum Podlaskiego Ratusz w Białymstoku . W niedzielę 08.08.2021 r., o g. 11.15 rozpocznie się pierwszy z dwóch ostatnich koncertów w ramach Koncertów przed Hejnałem. Wystąpią Bogdan Obrycki - akordeon, Tadeusz Trojanowski - akordeon i Bogumił Gąsowski - akordeon. Drugi koncert 22.08.2021. Wstęp wolny. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP3 Białystok oraz Polskie Radio Białystok

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii Płocka połączonej z rodzinnymi przeżyciami czasów wojny i pokoju w rodzinie Bejman, Śmiałek i Bednarskich.

Dla płocczan z dziada pradziada, to ukochane rodzinne miasto. Punktem „zapalnym” tej publikacji stało się uświadomienie sobie, że historia tworzy się stale. I nagle okazuje się, że my pamiętamy miasto sprzed 50 laty, nasi rodzice są starsi niż nasi pradziadkowie.

Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom i bibelotom sięgnąć możemy jeszcze dalej - do historii miasta i poniekąd ojczyzny. Nie jest to stricte publikacja historyczna. Kilkakrotnie użyte w niej sformułowanie: „rodzinne dochodzenie śledcze” ma swoje uzasadnienie w przedstawionym procesie „dochodzeniowym”. Dzięki temu czytelnik może poznać unikalne dokumenty: kalkopis - raport dzienny ze służby w 4. Pułku Strzelców Konnych, zdjęcia z Królewca z roku 1942, niemiecki dowód osobisty na płótnie czy inne dokumenty obrazujące życie w Płocku podczas II Wojny Światowej. Nade wszystko jednak przenieść się można w czasy dwudziestolecia międzywojennego za przyczyną listów Andrzeja Śmiałka - plutonowego w baonie zapasowym 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych do małżonki Anny. Niemniej cenne, chociaż na wskroś osobiste, są listy Feliksa Bejmana, rekruta służącego w 32. Pułku Piechoty, w 1. Kompanii Strzeleckiej (1935) - do małżonki Zofii.

To takie zdarzenia sprawiły, że dla następnych pokoleń tych rodzin - i mam nadzieję, że nie tylko - Płock, mimo ogromnego zanieczyszczenia, stał się najpiękniejszym i najukochańszym miastem.

Trailer Książki "Płock, jaki pamiętam". Autor Lidia Trojanowska. Wydawnictwo Pro Art, 2020

nasz kanał you tube

 

dostępna na: 

nasza książka już w sprzedaży

Jak można kochać muzykę udowodniła publiczność trzeciego z cyklu XVII Koncertów przed Hejnałem (20.08.2017). W deszczowe przedpołudnie już grubo przed 11.15 zapełniła się sala Muzeum Podlaskiego, gdzie wystąpił znakomity polski pianista Michał Drewnowski. Ten charyzmatyczny artysta nie po raz pierwszy wystąpił przed hejnałową publicznością. Po raz pierwszy jednak w Białymstoku zabrzmiała muzyka Tadeusza Majerskiego i dwie Miniatury Tadeusza Trojanowskiego. W programie koncertu znalazły się również utwory Fryderyka Chopina, które w wykonaniu tego doskonałego pianisty stały się poematami polskości. Tak grać Chopina potrafią tylko Polacy...

 

...

Podczas dwóch pierwszych Koncertów przed Hejnałem w niedzielne poranki przed  Muzeum Podlaskim w Białymstoku usłyszeć i zobaczyć można było znakomitych artystów z Polski i Białegostoku. Podczas pierwszego z cyklu letnich spotkań z muzyką wystąpił znakomity tenor Opery Bałtyckiej Jacek Szymański związany z Białymstokiem w początkach swojej edukacji muzycznej (lekcje śpiewu u Zofii Hamerlak-Gładyszewskiej, pierwsze występy artystyczne wspólnie z Dyrektorem Artystycznym Koncertów Tadeuszem Trojanowskim). Śpiewakowi akompaniował jeden z najlepszych akompaniatorów białostockich młodego pokolenia Krzysztof Kiercul.

Mieczysław Czajkowski

Ze smutkiem informuję że w dniu 07.08.2017 odszedł do Pana Mieczysław Czajkowski literat i poeta.

Pogrzeb autora Katyńskiego Popielca odbędzie się 10.08.2017 o 14h w Kościele Wszystkich Świętych w Białymstoku

Sierpniowy ciepły niedzielny poranek dwudziestego ósmego sierpnia zgromadził na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku liczną publiczność tę stałą publiczność hejnałową, ale i przypadkowych przechodniów i spacerowiczów. Działający od niedawna kwartet w składzie Anna Ślusarska - skrzypce, Luiza Wojsław - altówka, Wojciech Ślusarski - saksofon i Sebastian Wojsław - kontrabas

Dwa koncerty cyklu Chopin z widokiem na Supraśl odbyły się w Domu Ludowym. W sobotę 27 sierpnia 2016 r. recital zagrał wybitny polski pianista Michał Drewnowski. Ten charyzmatyczny artysta wykonał sztandarowe dzieła Fryderyka Chopina i innych polskich kompozytorów w tym Tadeusza Majerskiego.

Inaugurujący koncert - śmiało już można powiedzieć - Festiwalu Chopin z widokiem na Supraśl wypełnił salę Punktu Usług Turystycznych Bukowisko liryką wokalną. Za sprawą doskonałych, młodych solistów zgromadzona w piątkowe popołudnie publiczność kontemplować mogła muzykę romantyczną ciesząc oko widokiem płynącej nieopodal Supraśli. W ten sposób spełnił się cel koncertów, które od 2015 roku realizuje w Supraślu Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku. Od tego roku z powodzeniem koncerty pretendują do rangi Festiwalu i mamy nadzieję w przyszłych latach supraskiej społeczności i turystom serwować najlepsze "dania" koncertowe. Region północno-wschodni winien słynąć nie tylko z regionalnych dań, ale głównie z liczących się w kraju zdarzeń muzycznych.

Rewelacyjny pomysł pod hasłem: bo dyrygować to każdy może, jeden lepiej drugi gorzej. Taki znakomity cel przyświecał Łódzkiemu Centrum Wydarzeń i GROHMAN ORCHESTRA Geyer Music Factory

https://www.facebook.com/lodzpl/videos/10154085904084864/

 W ten sposób orkiestra zapraszała również na swój koncert 26 sierpnia 2016 roku. Zapraszamy do Łodzi.

http://www.geyer.art.pl/gmf-2016/program-gmf-2016/sierpien/grohman-orchestra.html

Przed i po hejnale rozbrzmiewała na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku muzyka akordeonowa w niedzielny poranek 21 sierpnia br. Za sprawą młodych, charyzmatycznych instrumentalistów Jakuba Plony, Damiana Zyskowskiego i Łukasza Filipiuka hejnałowa publiczność usłyszała szlagiery muzyki poważnej i rozrywkowej.

Zachęcamy do zakupu Piosenek, które dzieci znają i kochają cz I i II. Dwie części wydawnictwa są doskonałym dopełnieniem nauki gry na fortepianie. w przygotowaniu szkoła gry na fortepianie autorstwa Tomasza Trojanowskiego.

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję koncertów Chopin z widokiem na Supraśl. W dniach 26 - 28 sierpnia odbywać się będą muzyczne spotkania z Chopinem i nie tylko. Wstęp wolny. Koncerty dofinansowało Województwo Podlaskie, Paliwko na Składowej oraz Impresariat Muzyczny Pro Art. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Białystok, Radio I i Radio Jard.

W słoneczne i ciepłe popołudnie nad Nettą przy Hoteliku Karmel w Augustowie zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina w  kameralnym składzie. Połączenie fletu, oboju, klarnetu i fagotu w muzyce klasycznej nie jest nowatorskim przedsięwzięciem. Na sobotnim koncercie muzyka Chopina opracowana na ten zestaw instrumentalny zabrzmiała niecodziennie i co ważne wkomponowała się w augustowskie nadrzeczne powietrze.

Szczelnie wypełniona sala Muzeum Podlaskiego na drugim koncercie szesnastej edycji świadczy, że letnie poranki muzyczne stały się już tradycją. Ze względu na pogodę koncert odbył się w koncertowej sali Ratusza, gdzie kameralna i fortepianowa muzyka współgrała z eksponowanymi dziełami sztuki. W wykonaniu Anny Brożek - fortepian i Małgorzaty Jóźków - wiolonczela zabrzmiały liryczne poematy muzyczne między innymi C.Debussy`ego, M.Ravela, R.Maciejewskiego i F.Chopina. Na koniec zabrzmiał Śpiew ptaków P.Casalsa.

W 2016 roku mija dwudziesta rocznica przyjęcia przez Radę Miasta Białegostoku muzycznych instygniów miasta. Mowa o hejnale i fanfarze. Z tej okazji SMM Musica Sacra w ramach XVI Koncertów przed Hejnałem przygotowuje wydawnictwo zawierające dokumentację historyczną tego wydarzenia. Znajdą się tam też wywiady z Robertem Pankiem - autorem hejnału Białegostoku, Tadeuszem Trojanowskim - autorem uroczystej Fanfary Miejskiej i Janem Chojnowskim - ówczesnym Przewodniczącym Rady Miasta. Niebawem na naszej stronie wydawnictwo w formacie pdf. Poniżej wywiady z Robertem Pankiem i Tadeuszem Trojanowskim.

Sercem zawsze będę w Polsce... zapewniała młoda, obdarzona pięknym sopranem lirycznym Urszula Bardłowska. Rodem z Białegostoku. Sercem - Polka. Na stałe osiadła w Hiszpanii. Tam śpiewa w teatrach muzycznych i operach, rozwija swoje umiejętności wokalne. Dobrze, że zaprezentowała swój piękny głos białostockiej publiczności. Śpiewaczce akompaniowała jedna z najlepszych pianistek kameralistek młodego pokolenia - Marta Sulikowska- Godlewska. W programie koncertu znalazły się pieśni polskich kompozytorów i liryczne arie z oper Verdiego, Dvoraka i Puciniego.

Deszczowa aura nie przeszkodziła pasjonatom niekonwencjonalnego instrumentarium w ich prezentacji przed białostocką publicznością. Co prawda - skryta pod parasolami - z zainteresowaniem obserwowała jednak pokazy gry i tańca. Żywiołowe tańce przeplatały się z występami charyzmatycznej Magdy Samojlik i Doroty Frasunkiewicz. Improwizacje na bębnach usłyszeć można było w wykonaniu Maćka Ostromeckiego na co dzień grającego z Loud Jazz Band i Waldemarem Malickim. Tomasz Miszkuniec zagrał na czajniku i wykonał arię "gwizdaną". Niewiele osób zapewne pamięta, że dobrych kilkanaście lat temu śpiewak ten nazywany był "białostockim słowikiem". W rolę hejnalisty wcielił się Robert Panek wykonując na rogu bawolim sygnały rodem z Ameryki Środkowej. Prezentował też chiński gwizdek i próbował grać hejnał miasta na quasi fleciku. Zresztą ma do tego prawo jako autor Hejnału Białegostoku. W kolorowych strojach wystąpił Zespół Rosa Tardia prezentując żywiołowe tańce flamenco. Instrumentarium i energetyzujące prezentacje z Ameryki Środkowej i Hawajów można było oglądać w wykonaniu Magdy Samojlik z zespołem. Szkoda tylko, że deszcz nie przestawał padać. Padał i padał... włączając się w swoiste granie na byle czym. Krople deszczu rytmicznie spadały i na publiczność, i na wykonawców, na parasole i na namiot wtórując wykonawcom Franciszkiady, która po siedmiu latach nieobecności w strugach deszczu wróciła do Białegostoku. W galerii zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=212:2016-08-06-franciszkiada&Itemid=492

Od 3 sierpnia do 16 września 2016 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej oglądać można wystawę przybliżającą postać Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wśród zbiorów udostępnionych przez Lidię i Tadeusza Trojanowskich znaleźć można fotografie i dokumenty opisujące zakończenie obchodów milenijnych w Białymstoku w listopadzie 1966, zdjęcia z innych miast roku 1966 (Ełk, Drohiczyn, Łódź). Cenne są oryginalne listy z lat 1949 - 1981 podpisane przez Prymasa, książki, znaczki, monety i banknoty. Zachęcamy do odwiedzania wystawy w godzinach pracy CWK. Uroczyste zakończenie wystawy wraz ze spotkaniem z osobami pamiętającymi Prymasa Tysiąclecia odbędzie się w piątek 16 września 2016 roku o godz. 13.30 po XVIII Koncercie Pamięci, na który już dziś zapraszają organizatorzy do Pałacu Branickich na godz. 12. W galerii zdjęcia autorstwa Anny Trojanowskiej.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=211:2016-08-03-wyszynski&Itemid=492

Trzy chopinowskie koncerty japońskiej pianistki Kayo Nishimizu to uczta dla ucha i oka. Miały miejsce w dniach 22 i 23 sierpnia 2015 w Supraślu, Augustowie i Białymstoku.

We wtorek 1 września 2015 r. od rana w Białymstoku odbywały się uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Po południu - o godz. 17 - w kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku - w obecności licznych pocztów sztandarowych - miała miejsce uroczysta liturgia sprawowana przez J.E.Ks. Abp Edwarda Ozorowskiego.

Było słonecznie, słodko, sentymentalnie i sympatycznie. Tak można określić atmosferę ostatniego - piątego - koncertu w cyklu XV Koncertów przed Hejnałem. Wystąpił goszczący po raz czwarty na Koncertach przed Hejnałem Kwartet Primavera. W tym roku dołączyli do zespołu wokaliści Karolina Kuklińska (sopran) - na co dzień solistka OiFP oraz Adam Boruch (baryton) - z wykształcenia śpiewak, który poszedł dalej w kierunku medycyny.

Być może koncert Popołudnik muzyczny z Fryderykiem zapoczątkował cykliczne spotkania z muzyką Chopina w Supraślu. Pełna sala Punktu Usług Turystycznych w Supraślu (ul. Piłsudskiego) pozwala sądzić, że zapotrzebowanie na muzykę z wyższej półki podczas wakacji jest i to nie tylko potrzeba mieszkańców Supraśl. Jak bowiem określił prawie "największy" znawca Supraśla, wśród publiczności niewielu było supraślan.

W pełnym słońcu wystąpili podczas trzeciego koncertu młodzi i pełni energii artyści z Michałem Drewnowskim (fortepian) na czele. Mimo sierpniowego skwaru i "chochlików" ze strony przyrody (i nie tylko), jak to napisała jedna ze słuchaczek: muzyka zwyciężyła! Trzeba przyznać, że artyści czuli się czasami, jak na statku.

Dostępne jest już wydawnictwo autorstwa Tomasza Trojanowskiego pt. Piosenki, które dzieci znają i kochają, cz II. Utwory te w łatwym układzie na fortepian stanowią doskonałę dopełnienie edukacji muzycznej młodych adeptów sztuki pianistycznej. Zachęcamy do włączenia tego wydawnictwa do repertuaru nauczania gry na fortepianie. Cena 20.00 PLN

sprawdź dostępność w sklepie

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_jshopping&controller=product&task=view&category_id=2&product_id=25&Itemid=491

Koncert 15 sierpnia na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie (VII Letni Festiwalu Chopin nad Nettą) stał się koncertem spełnionych marzeń Michała Drewnowskiego (fortepian) i Lidii Trojanowskiej (organizacja i prowadzenie koncertów) za sprawą utworów, które znalazły się w repertuarze Popołudnika Muzycznego z Chopinem. Zabrzmiał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 brawurowo wykonany przez pianistę i zespół kameralny oraz Wariacje Kolbergowskie Tadeusza Trojanowskiego.  Kompozycja ta miała swoje prawykonanie. Michał Drewnowski ma na swoim koncie niejedno prawykonanie kompozycji Tadeusza Trojanowskiego - Dyrektora Artystycznego augustowskiego Festiwalu.

Znakomity polski pianista Michał Drewnowski wystąpi na trzech koncertach organizowanych przez SMM Musica Sacra w Białymstoku i Impresariat Muzyczny Pro Art. Początek 15 sierpnia o godz. 17 na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie. W programie Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i Wariacje Kolbergowskie Tadeusza Trojanowskiego. W niedzielę artysta z Zespołem New Art zagra na Koncercie przed Hejnałem na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (początek o 11.15), a o 16.30 można będzie posłuchać tego rewelacyjnego pianisty w Supraślu na koncercie w ramach cyklu Chopin z widokiem na Supraśl (Punkt Usług Turystycznych Bukowisko). Pianista zachęca do wzięcia udziału w poparciu projektu, który realizuje. Jest to nagranie płyty z muzyką Tadeusza Majerskiego. Zachęcamy do wsparcia projektu: http://wspieramkulture.pl/projekt/1063-Nagranie-plyty-CD-z-muzyka-Tadeusza-Majerskiego

Pieśni Fryderyka Chopina oraz arie z oper i operetek wypełniły pierwszy koncert siódmej edycji Festiwalu Chopin nad Nettą. W wykonaniu sopranistki Ewy Dębko, Zbigniewa Dębko - baryton zabrzmiały nostalgiczne kompozycje, które młody Chopin pisał dla Konstancji Gładkowskiej. Słoneczne sierpniowe popołudnie przyciągnęło licznych turystów i augustowian nad Nettę, gdzie na pomoście rozbrzmiewała muzyka naszego największego polskiego kompozytora. Wielu turystów przycumowało swoje kajaki i łodzie, by wygrzewając się w słońcu uczestniczyć w koncercie. To bardzo cieszy, albowiem tak właśnie powinna trafiać muzyka do słuchacza: w każdym momencie i każdej sytuacji. W koncercie brali udział również: Jan Dutkowski - skrzypce i Krzysztof Kiercul - fortepian. Obecny był Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno. Poniżej zdjęcia z galerii.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=190:2015-08-14-chopin&Itemid=492

Nasi patroni piszą i emitują informacje o naszych inicjatywach:

W TVP 3 Białystok - Rozmowa dnia

http://bialystok.tvp.pl/21107106/lidia-trojanowska-i-tadeusz-trojanowski-05082015

Gazeta Współczesna z 10.08.2015

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150809/REG00/150809708

Kurier Poranny z 5.08.2015

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150805/BIALYSTOK/150809816

Gazeta Współczesna z 07.08.2015

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150808/REG00/150809781

Autor artykułów prasowych: Urszula Krutul, zdjęcie Anatol Chomicz

PATRONOM DZIĘKUJEMY!

Kamienie, woda, elementy odkurzacza, konewka i wanienka dziecięca to tylko przedmioty wykorzystane podczas Muzycznych Spotkań z Naturą Franciszkiada 2015 w Augustowie i Białymstoku. Na Rynku Zygmunta Augusta (8.08.) i przed Muzeum Podlaskim (w niedzielę 9 sierpnia) od 17 do 20 trwały niezwykle widowiskowe pokazy umiejętności wykorzystania do tworzenia muzyki przedmiotów, które na co dzień służą do czegoś innego, albo których żywot dawno już się skończył, a granie na byle czym było przyczyną do ich odnalezienia i użycia do gry.

Publiczność owacyjnie dziękowała wykonawcom niedzielnego koncertu przed hejnałem. Atmosfera była gorąca nie tylko za sprawą mistrzowsko wykonywanych arii od Mozarta po Webbera, ale i za sprawą pogody, która "ulokowała" artystów w pięknych wnętrzach Muzeum Podlaskiego. Ten niezwykły koncert odbył się w niedzielę 9 sierpnia.

Punktualnie o g. 11.15 w niedzielę 2 sierpnia 2015 roku na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego - Ratusz rozpoczął się pierwszy z pięciu niedzielnych poranków muzycznych. Wystąpił charyzmatyczny i niezwykle dynamiczny Zespół Folklorystyczny Narwianie. Licznie zgromadzona publiczność i spacerowicze mogli posłuchać piosenek i melodii z Podlasia. Zespół to reprezentant Ziemi Dobrzyniewskiej i całego regionu Podlaskiego. Koncertuje w kraju i za granicą będąc ambasadorem polskiej kultury ludowej. Obecni byli goście honorowi: Robert Panek (autor Hejnału Białegostoku) i Tadeusz Trojanowski (autor uroczystej Fanfary Miejskiej). Hejnał nie zabrzmiał. Być może mechanizm "zawstydził się" z racji obecności kompozytora. Panek obiecał, że dopełni obowiązku przed koncertem 9 sierpnia o godz. 11.15.

 

W ostatnim koncercie tego lata zagrał kwartet Primavera. Zabrzmiały hity mzuyki operowej i operetkowej. Przed białostockim Ratuszem licznie zgromadzona publiczność przypomnieć mogła znane tanga i filmowe walce. Jedna ze słuchaczek (z Krakowa) zaakcentowała w kronice, że " nawet w królewskim grodzie - Krakowei - nikt nie wpadł na tak wspaniały pomysł. Świetny kwarte, świetna muzyka...". Bo rzeczywiście muzyka w wykonaniu Kwartetu Primavera brzmi świeżo i wyrafinowanie. Adaptacji na ten właśnie skład dokonuje kierownik Zespołu - Sebastian Wojsław. 

Na dzisiejszym koncercie z cyklu Koncerty przed hejnałem mieliśmy okazję wysłuchać kwartet smyczkowy Andante w składzie:
Radosław Koper - skrzypce
Anna Mikołajczak - altówka
Alicja Skwierczyńska - altówka
Maciej Skwierczyński - kontrabas

Pieśń polska jest jedną z najpiękniejszych form solistycznego wyrazu, co udowodniła na trzecim koncercie z cyklu XIV Koncertów przed hejnałem sopranistka Małgorzata Trojanowska. Obdarzona pięknym głosem, wielkim wyczuciem formy oraz doskonale rozumiejąca się z akompaniatorem - pianistą Robertem Maratem, dała dowód, że muzyka polska jest naprawdę piękna. Pieśni romantyczne, młodopolskie i współczesne zabrzmiały w wykonaniu tego duetu niezwykle świeżo.

Słoneczny i ciepły augustowski wieczór - w niedzielę 17 sierpnia - uświetniony został przez Martę Ławińska, prezentującą teksty Oskara Kolberga, Tadeusza Trojanowskiego - fortepian i kwartet Primavera. Muzyka korespondowała z naturą a umiejscowienie na tratwie na Netcie zgromadziło słuchaczy bezpośrednio zainteresowanych, ale i przechodniów. Stałe grono augustowskich melomanów gorąco oklaskiwało zespół, znaną polską aktorkę, która od ośmiu lat mieszka koło Mielnika po powrocie z Francji oraz pianistę. Ten ostatni zarówno twórca, jak i odtwórca własnej muzyki skomponowała specjalnie na tę edycję Festiwalu Wariacje kolbergowskie na temat piosenki z Suwalszczyzny pt. Koci, koci łapki.

Warsztaty, pokazy grania na byle czym, na instrumentach unikatowych, konkurs na bicie piany – to tylko niektóre atrakcje, w których można było uczestniczyć 16 sierpnia 2014 r. na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie.

W tym roku przypada 100 rocznica utworzenia Legionów Polskich. Powołane 16 sierpnia 1914 przez Naczelny Komitet Narodowy. Stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Skupiły polskie organizacje paramilitarne,

m.in. oddziały Związku Strzeleckiego "Strzelec", Armię Polską i Polskie Drużyny Strzeleckie. Formalną podstawą tworzenia oddziałów legionowych był rozkaz austriackiego dowództwa z 27 sierpnia 1914, w którym zarządzono utworzenie Legionu Wschodniego i Legionu Zachodniego oraz powołanie dwóch równorzędnych komendantów dla obu Legionów.

zapraszamy na www.pierwszakadrowa.pl

http://pierwszakadrowa.pl/wydarzenia/57-100-rocznica-powstania-legionow

 

Podczas drugiego koncertu w ramach VI Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą wystąpią: Marta Ławińska, która czytać będzie teksty Oskara Kolberga ze zbioru Mazowsze. Będą bajki, przypowieści, piosenki i zabawy - wszystko, co pochodzi z Augustowa i okolic. Przy fortepianie Tadeusz Trojanowski (Dyrektor Artystyczny Festiwalu). Utwory Fryderyka Chopina w opracowaniu na kwartet smyczkowy zagra Kwartet Primavera. Podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie Wariacji Kolbergowskich Tadeusza Trojanowskiego. Festiwal wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Augustów, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Stoart, KPKM sp. z o.o w Białymstoku, Hotel Podlasie. Wsparcia organizacyjnego udzielają Augustowskie Placówki Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Augustowie. Patronat medialny sprawują: Augustów24, TVP Białystoku, TVP Jard oraz Gazeta Współczesna. Patronat honorowy sprawują: Wojewoda Podlaski, Starosta Powiatu Augustowskiego i Burmistrz Miasta Augustowa. O  artystach w więcej.

 

W sobotę, 23 sierpnia 2014 r. przypada 60. rocznica śmierci mjr. Jana Tabortowskiego ps. "BRUZDA". Jan Tabortowski był majorem Wojska Polskiego, żołnierzem AK, AKO i WiN, inspektorem inspektoratów III łomżyńskiego i IV Suwalskiego AK, prezesem rejonowym WiN. Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także Krzyżem Virtuti Militari, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był Żołnierzem Wyklętym, najdłużej działającym w konspiracji oficerem na ziemi białostockiej i łomżyńskiej. Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Tabortowski Zginął 23 sierpnia 1954 r. w Przytułach k. Jedwabnego. Ciało zabrali UB-cy i pochowali w nieznanym jak dotąd miejscu. W Przytułach znajduj się tylko symboliczny grób "Bruzdy". Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 mszą świętą odprawioną w Kościele pw. Krzyża Świętego w Przytułach. Po mszy na symbolicznym grobie złożone zostaną wieńce/kwiaty i zapalone znicze. Ok. godz. 12.30 w sali miejscowej remizy strażackiej odbędzie się prelekcja dr. Sławomira Poleszaka z IPN w Lublinie, autora książki o mjr Janie Tabortowskim oraz o podziemiu antykomunistycznym na ziemi łomżyńskiej.

 

Rewelacyjne wykonania kompozycji Fryderyka Chopina przez Michała Drewnowskiego, New Art Chamber Soloists, Marcina Wieczorka (Radom), Marcina Rogalskiego (Płock) oraz teksty Oskara Kolberga stworzyły niespotykany nastrój pierwszego koncertu VI Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą. Wypełniona do ostatniego miejsca sala Augustowskich Placówek Kultury oraz owacje na stojąco pozostaną w pamięci niejednego uczestnika koncertu.

Na kolejnym koncercie przed Hejnałem - 10 sierpnia - z wielkim sukcesem wystąpił Michał Drewnowski (Łódź) wraz z New Art Chamber Soloists. Zagrali inni artyści z rodziny Drewnowskich (z białostockiej gałęzi rodziny). Koncert zaczął się tradycyjnie - przed hejnałem zakończył pół godziny po hejnale. Wypełniona do końca sala Muzeum Podlaskiego rozbrzmiewała muzyką Chopina, Trojanowskiego, Kamińskiego i innych polskich kompozytorów.

Zapraszamy na stronę Fundacji Pierwsza Kadrowa. Można tam znaleźć również relacje z ostatnich wydarzeń - białostockich obchodów wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

 

Portal Euractiv zamieścił informację o postępowaniu sądowym, które Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce w związku ze zmianą prawa krajowego, umożliwiającą  odwierty gazu łupkowego do głębokości 5000 metrów bez konieczności przeprowadzenia oceny potencjalnych zagrożeń dla środowiska. W czerwcu Bruksela przesłała Polsce oficjalne powiadomienie o rozpoczęciu postępowania prawnego z powodu naruszenia przez nasz kraj dyrektywy o ocenie wpływu na środowisko.

Jeśli Polska nie zastosuje się do zaleceń Komisji i nie wypełni swoich zobowiązań do końca sierpnia, rozpocznie się kilkumiesięczne postępowanie prawne, które może zakończyć się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości (ETS). Rząd polski twierdzi, że zmiany w polskim prawie dotyczącym oceny wpływu na środowisko ograniczają głębokość odwiertów gazu łupkowego na obszarach „wrażliwych” – takich jak Natura 2000 – do 1 000 m. Ponieważ jednak "złoża gazu łupkowego w Polsce znajdują się w większości na głębokości od 1 000 do 4 500 m, a obszary „wrażliwe” stanowią tylko 23% jej terytorium, nowe progi de facto wyłączają większość projektów poszukiwawczych spod działania dyrektywy o ocenie oddziaływania na środowisko" – powiedział portalowi Euractive Joe Hennon, rzecznik komisarza ds. środowiska Janeza Potocnika.

Prawo to obliguje producentów gazu łupkowego do analizy i przedstawiania  raportów o czynnikach mających wpływ na środowisko, w tym  ilości zużytej wody, liczbie wykonanych odwiertów i wpływie na środowisko dużego natężenia ruchu ciężarówek w miejscach prowadzenia prac poszukiwawczo-wydobywczych. W raportach tych muszą zostać również uwzględnione lokalizacje projektów i ryzyko wypadków, szczególnie na terenach leśnych i gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

Firmy europejskie nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu procesu szczelinowania hydraulicznego – lub szczelinowania – w celu wydobycia gazu łupkowego, a - jak powiedział Hennon - „Badania pokazują, że technologia ta wiąże się z dużym ryzykiem skażenia wód gruntowych i powierzchniowych, a także zagrożeniami dla jakości powietrza i bioróżnorodności." Dodał też, że rządy planujące odwierty gazu łupkowego muszą najpierw odnieść się do tych „podstawowych i  istotnych kryteriów” zapisanych w prawie Unii Europejskiej.

Jeśli państwo europejskie wybiera lekceważenie dyrektyw z Brukseli, Europejski Trybunał Sprawiedliwości ma prawo nałożenia poważnych kar. Robi to rzadko, lecz na przykład na Belgię została niedawno nałożona kara 42000 euro dziennie za brak wdrożenia w prawidłowy sposób  dyrektywy w sprawie efektywności wykorzystania energii. „Wymierzając kary, Europejski Trybunał Sprawiedliwości bierze pod uwagę PKB kraju i jego wypłacalność" – powiedział urzędnik UE.

Uważa się, że dyrektywa regulująca odwierty gazu łupkowego, którą Dyrekcja Generalna ds. Środowiska Komisji Europejskiej zamierzała włączyć do ogłoszonego w styczniu pakietu klimatyczno-energetycznego do 2030 roku została zablokowana na skutek lobbingu Wielkiej Brytanii i Polski. Wysocy rangą urzędnicy twierdzili wówczas uparcie, że mocne niewiążące rekomendacje mogą ostatecznie okazać się bardziej skuteczne od  słabszej dyrektywy, której przestrzeganie jest obowiązkowe.

Polskie ambicje dotyczące użycia gazu łupkowego jako sposobu na uzyskanie niezależności energetycznej od Rosji ucierpiały znacznie z powodu wycofania się kilku dużych firm wydobywczych takich jak Marathon Oil, ExxonMobil i Talisman. Wcześniej, w tym roku, Najwyższa Izba Kontroli oskarżyła podobno polskie ministerstwo środowiska o „nieudolność”  i tak opieszałe zajmowanie się kwestią  gazu łupkowego, że określenie jego zasobów zajęłoby 12 lat.

żródło: Eko News

 

Nakładem Magazynu Wileńskiego - Wydawnictwa Polskiego w Wilnie ukazała się nowa pozycja wydawnicza pt. Stanisław Moniuszko w Wilnie. Autorka Liliana Narkowicz wilnianka z urodzenia przekazuje wiele nieznanych faktów z życia Ojca opery Narodowej. Dotarła do oryginałów metryk chrztu dzieci, metryki ślubu Stanisława Moniuszki, planów dworku w Ubielu i wielu innych dokumentów. Warto zapoznać się z książką, która w przystępny sposób przekazuje dziedzictwo historyczne i kulturalne ukazując obraz XIX wiecznego Wilna. Posłowiem książkę opatrzyli Lidia i Tadeusz Trojanowscy.

Okazuje się, że kwartet puzonowy potrafi doskonale zabrzmieć i w Marszu Mendelssohna i w renesansowym canzonach. Dał temu dowód puzonowy kwartet Trombastic, którego płyta otrzymała w 2010 roku Fryderyka - jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie fonografii.

2 sierpnia 2014 r. o godz. 11 w Starym Kościele Farnym w Białymstoku miała miejsce niecodzienna Eucharystia w intencji żołnierzy Pierwszej Kadrowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Homilię traktującą o prawdziwych, nieprzemijających wartościach wygłosił główny celebrans ks. Zbigniew Rećko.  Po Mszy poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przeszli pod pomnik Marszałka by złożeniem kwiatów, śpiewem pieśni patriotycznych i słowem o tamtych dniach rozpocząć obchody stulecia wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Inicjatywa Prezesa Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego TAK Sylwestra Trojanowskiego - odbywa się po raz drugi. Celem jej jest pielęgnowanie wartości patriotycznych, zachowanie tradycji narodowych oraz przekazanie ich następnym pokoleniom. W ramach inicjatywy odbywać się będą koncerty, konkursy skierowane do dzieci i młodzieży Podlasia, a zwieńczeniem działań będzie prezentacja prac plastycznych i konkurs piosenki patriotycznej w bliskości Święta Niepodległości.

1 września 2013 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku o godz. 12 odbędzie się koncert muzyki polskiej w wykonaniu jednej z najlepszych organistek polskich prof. Marii Terleckiej. Podczas mszy świętej o godz. 13 śpiewać będzie Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku pod dyr. Sylwestra Trojanowskiego. Inicjatywa wpisuje się w miejskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prof. Maria Terlecka -  absolwentka warszawskiej PWSM, którą ukończyła w roku 1975 w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Juliusza Borzyma.

W niedzielę 25 sierpnia zabrzmiał ostatni koncert przed hejnałem. Zagrał charyzmatyczny zespół - Kwartet Primavera. Był to ostatni z cyklu XIII Koncertów przed Hejnałem. Na następne czekać trzeba do sierpnia 2014 r. Liczni odbiorcy niedzielnych poranków z muzyką potwierdzają, że inicjatywa ta jest potrzebna. A i białostocki rynek od rana tętni muzyką i to muzyką klasyczną. Poniżej link. A w nim zdjęcia wykonane przez Andrzeja Petelskiego.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.411130758999337.1073741851.107998845979198&type=1

VIII Polonijny Festiwal Multimedialny  Polskie Ojczyzny 2013 odbędzie się w Częstochowie w dniach 11 – 13 października 2013 r. w ramach Międzynarodowego Kongresu Polonijnego.

Do poniedziałku 3 września można jeszcze nadsyłać prace: filmy, programy TV, programy radiowe, programy multimedialne

Szczegóły na www.warszawa.mazowsze.pl/festpol

Można tam znaleźć wykazy zgłoszonych prac i kartę zgłoszenia.

Dotychczas zgłoszono blisko 60 prac: 45 filmów i programów telewizyjnych, 7 programów radiowych i 5 programów multimedialnych z 7 krajów: USA, Kanada, Australia, Republika Czeska, Ukraina, Łotwa i Polska.

Festiwal odbywa się w ramach Międzynarodowego Kongresu Polonijnego. Na Kongres zaprasza Akademia Polonijna w Częstochowie oraz Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

...tak było 18 sierpnia. Dwóch kompozytorów, z których jeden (Panek)  w tym roku skończył 80 lat, a drugi (Trojanowski) świętuje 35. rocznicę pracy kompozytorskiej. Z tej okazji panowie przygotowali hejnałowej publiczności prawykonania oraz już istniejące utwory w nowych odsłonach. Zabrzmiały kompozycje na saksofon, wiolonczelę i fortepian. Prawykonanie Play-Replay na saksofon i fortepian w życiorysie artystycznym należeć będzie do Jacka Olchanowskiego wybitnego saksofonisty urodzonego w 1973 r. w Białymstoku. Utrzymany we współczesnej technice kompozytorskiej wymagał od instrumentalisty dużej sprawności technicznej i muzykalności. Autor utworu przyznał po koncercie, że było to dobre koncepcyjnie wykonanie. Sielanki, Orientalne inspiracje i Melodie ludowe Trojanowskiego zagrała młoda wiolonczelistka Edyta Ułanowicz. Przy fortepianie usłyszeć można było kompozytora. Nie lada to gratka usłyszeć razem dwóch grających autorów muzycznych insygniów Białegostoku. W Modlitwie Panka na klarnet i fortepian zaprezentowali się autor hejnału miasta (Robert Panek) i autor Uroczystej Fanfary Miejskiej (Tadeusz Trojanowski). Tę pierwszą słychać codziennie z ratuszowej wieży. Tę drugą słychać nieczęsto. Być może ze względu na trudności techniczne (w oryginale na cztery waltornie i dwie trąbki) w zorganizowaniu instrumentalistów. Ostatni raz zabrzmiała na 20. leciu pracy twórczej Trojanowskiego. W galerii zdjęcia. W zakładce więcej informacje o wykonawcach oraz relacja Telewizji Jard.

Jak się okazało podczas XII edycji Franciszkiady - grania na byle czym - odgłosy ubijanej piany (starą tradycyjną ubijaczką) w metalowej misce są swoistą muzyką. Efekty dźwiękowe wraz z szybkością stanowić mogą również doskonała zabawę. Licznie zgromadzona publiczność (15 sierpnia 2013 r. na scenie plenerowej przy Hotelu Karmel w Augustowie) poza konkursami dla publiczności wysłuchała prezentacji gry nie tylko na byle czym. Niezwykle ekspresyjny pokaz pt. Grota wymagał idealnej niemal ciszy. Wówczas można było poczuć się przynajmniej jak w jaskini Wierzchowice... Energetyczna gra franciszkiadowego tria (Wojtek Sakowicz, Janek Anuszkiewicz i Piotrek Syrko) przeplatała się z muzyką poważną wygwizdaną przez Tomasza Mieszkuńca oraz ludowymi piosenkami w wykonaniu publiczności. Ta ostatnia doskonale radziła sobie w muzycznych konkursach (na wykonanie solowe piosenki ludowej zamieszczonej w franciszkiańskim śpiewniku). Zarówno panie, jak i panowie śpiewali piosenki takie, jak: Uciekła mi przepióreczka, Zielony mosteczek, Czerwone jagody itp. Najlepsi wygrali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz Impresariat Muzyczny Pro Art. Były suszarki, gadżety elektroniczne, latarki, słuchawki,  i ... drewniane akcesoria kuchenne. Te ostanie cieszyły się powodzeniem i pozostaną na długo pamiątką muzycznych spotkań z naturą. Walka o nagrody była nie tyle zacięta, co pełna humoru. Wybrane spośród publicznośći Jury okazało się zgodne w wydaniu werdyktu. Był również konkurs na rozpoznawanie głosów ptaków i wspólne śpiewanie. W galerii zdjęcia.

 

Niezwykły wywiad z Chopinem przeprowadzony podczas festiwalowego koncertu pozostanie jako spotkanie przybliżające mało znane tajniki życia Chopina przerywane rewelacyjnymi wykonaniami kompozycji Fryderyka. Michał Drewnowski wcielił się w postać wielkiego romantyka i niezwykle sugestywnie przekazał charakter kompozytora. Doświadczenie w poznaniu twórcy mazurków i walców posiada duże, albowiem z powodzeniem wcielał się w postać Chopina podczas spektaklu wyreżyserowanego przez Adama Hanuszkiewicza: Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka. W rolę trochę niepokornej dziennikarki wcieliła się Magdalena Drewnowska (na co dzień małżonka Michała). Drewnowski po raz kolejny potwierdził, że muzykę Fryderyka rozumie, jak niewielu. Doskonale przekazuje emocje, jest niezwykle sugestywny, technicznie nie mający sobie równych. Pozostaje życzyć tym dwojgu młodych artystów by otwarły się przed nimi sceny europejskich sal koncertowych, ale żeby wówczas nie zapomieli o Augustowie i o Festiwalu Chopin nad Nettą, na który organizatorzy zapraszają tego rewelacyjnego młodego pianistę od roku 2009. 

Skromny piąty festiwal chopinowski w Augustowie przeszedł do historii. Coraz trudniej ma się muzyka poważna i muzyka polska. Skromny mecenat nad V Letnim Festiwalem Chopin nad Nettą sprawuje: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Augustowa, Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz firmy: Kombinat Budowlany sp. z o.o w Białymstoku, KPKM sp. z o.o. w Białymstoku, Konar oraz WIWAX sp. z o.o

Pod znakiem Chopina wpisującego się w patriotyczną poezję i pieśni, upłynęło popołudnie 15 sierpnia 2013 r. w sercu Augustowa. Pogoda nie pozwoliła zrealizować koncertu V Festiwalu Chopin nad Nettą na Rynku Zygmunta Augusta. Wnętrze Augustowskich Placówek Kultury, chociaż nie pomieściło wszystkich odbiorców, stanowiło swoisty anturaż dla muzyki i słowa. Jerzy Zelnik, jak zwykle charyzmatycznie i niebywale emocjonalnie przedstawił patriotyczny spektakl, na który złożyły się poezja i proza przeplatane ekspresyjną muzyką Chopina i Trojanowskiego. Wypełniona po brzegi sala APK długo oklaskiwała wykonawców ( Jerzego Zelnika i Tadeusza Trojanowskiego) po zakończonym występie. Niektórym udało się zdobyć autografy tego znakomitego aktora, który podkreślał kilkaktrotnie swoją radość z bytności w Augustowie.

V Letni Festiwal Chopin nad Nettą organizowany przez Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku oraz Impresariat Muzyczny Pro Art odbywał się między innymi pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W galerii zdjęcia.

Grali już w największych salach Europy i Ameryki. Koncertowali w Japonii, Maroko, Arabii Saudyjskiej. Doceniani są przez Prezesa Rady Ministrów i Lions Club International Warszawa prestiżowymi stypendiami. Grają wyśmienicie, a akordeony pod ich palcami brzmią absolutnie niecodziennie. Występ na koncercie przed hejnałem 11 sierpnia był pierwszym ich występem w Białymstoku. Publiczność wyraziła nadzieję, że nie po raz ostatni... W galerii zdjęcia  koncertu. 

Znakomici akordeoniści wystąpią w niedzielę 11 sierpnia na kolejnym Koncercie przez Hejnałem.

Hubert Giziewski i Rafał Grząka ukończyli Akademię Muzyczną
im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Należą do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków swojego pokolenia. W czasie wieloletniej edukacji artystycznej zdobyli szereg najwyższych nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Do najważniejszych, należą laury festiwali: w Mławie, Chełmie,
Stalowej Woli, Castelfidardo (Włochy), Ibla-Ragusa (Włochy).
Wielokrotnie otrzymywali stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów
oraz Lions Club International Warszawa – Nike.

Krzysztof Bobrzecki zaprezentował białostockiej publiczności szerokie spectrum muzyki wokalnej od arii W.A.Mozarta przez arie Dionizettiego, Pucciniego Mascagniego przez pieśni do słów Shakespear`a do songów ze znanych musicali i filmów takich, jak Wes side story czy New York. Pogoda przywitała wierną hejnałową publiczność słońcem, co doskonale komponowało się z wykonywaną muzyką (wiecej o wykonawcach w zakładce więcej, relacja foto w Galerii - autor zdjęć Stella Trojanowska). W wykonywany program wkomponował się też hejnał z ratuszowej wieży. Publiczność miała niebywałą okazję zobaczyć i oklaskiwać autora białostockiego hejnału Roberta Panka, który obecny był na koncercie.

Kolejny koncert 11 sierpnia o 11.15. Wystąpi duet akordeonowy Hubert Giżewski i Rafał Grząka. Wstęp na koncerty jest wolny. 

Inicjatywę wspiera finansowo: Miasto Białystok, KPK sp. z o.o, KPKM sp. z o.o, Kombinat Budowlany sp. z o.o, Promotech oraz Impresariat Muzyczny Pro Art. Patronat Medialny sprawują Jard Media, TVP Białystok, Gazeta Współczesna oraz Polskie Radio Białystok. Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku.

Tym razem w kościele św. Wojciecha w Białymstoku o godz. 18.45.

Tradycyjnie w rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski organizowany jest koncert pamięci wszystkich, którzy zginęli i cierpieli dla sprawiedliwości. Skierowany jest również do wszystkich mieszkańców Białegostoku by w ten sposób budować pamięć i tożsamość.

wystąpią:

Laureaci IV Letniej Akademii Śpiewu - Sopot 2012

oraz

Małgorzata Trojanowska - sopran

Paweł Pecuszok - tenor

Przemysław Kumer - bas, recytacje

Sylwester Trojanowski - organy

W programie muzyka polska oraz teksty ks. Piotra Skargi i wieszczów polskich. Przewidziana jest prezentacja multimedialna.

 

Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Msza oraz koncert - 1 września 2012 r.  o 17 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

Podczas Eucharystii sprawowanej przez przez ks. Abpa E. Ozorowskiego grać będzie Orkiestra Miejska pod dyr. Franciszka Mocarskiego. Śpiewał będzie Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Po Mszy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Przemysława Kummera - bas i Sylwestra Trojanowskiego - fortepian.

muzycznie i ekologicznie zakończyły się koncerty przed hejnałem.

fragment występu na you tube:

http://youtu.be/Z_brDWsQi0o

 

Wystąpiła Marta Ławińska - aktorka i Andrzej Zubrycki - gitara. Artystka wykonała własne piosenki, przeczytała wiersze swojego autorstwa. A nade wszystko zachęcała do działań pro ekologicznych i ratowania natury.

w galerii zdjęcia

Marta Ławińska

“Przez 15 lat występowała na deskach paryskich kabaretów. Teraz śpiewa romanse na deskach swojej werandy na małej podlaskiej wsi. Marzy, że uratuje je od zapomnienia, a wieś od architektonicznej zagłady. Taras jej domu spowity jest czarną, rybacką siatką, która oplata go, a zarazem
oddziela od pełnego słońca podwórka - niczym teatralna kurtyna. Dom jest ciągle w przebudowie, a w zamyśle właścicielki to miejsce ma w przyszłości czasami przekształcać się w teatralną scenę, na której będzie ona prezentować spektakle, monodramy i śpiewać chętnym stare romanse.
Zanim jednak Marta Ławińska kupiła dom w Mętnej, występowała na deskach teatrów warszawskich, wrocławskich i jeleniogórskich. Potem przez 15 lat mieszkała w Paryżu i występowała w kabaretach na słynnym Montrmartrze.

Jej twarz znana jest też z filmów "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" oraz
z serialu "Droga". Studiowała w krakowskiej szkole teatralnej. Ukończyła ją ze świetnym wynikiem i - choć mogła rozpocząć pracę w najlepszych polskich teatrach - wybrała malutki teatr w Jeleniej Górze. Teatr był niewielki, więc musiała wcielać się w przeróżne postaci. Po dwóch latach stwierdziła, że już na tyle udoskonaliła swój aktorski warsztat, że może zacząć realizować się w słynnym Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tam w 1971 r. Otrzymała pierwszą ze swoich największych nagród - Złoty Ekran - za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu "Sprawa ".
Po Wrocławiu przyszła kolej na Warszawę i Teatr Powszechny, a potem na Paryż. Jednak zanim rozpoczęła tam swoją artystyczną karierę, pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego. Na najsłynniejszym francuskim uniwersytecie - Sorbonie - kontynuowała też swoją pracę doktorską na temat "Osobowość twórcza artysty". Zawsze bowiem interesowało ją, jak to się dzieje, że prosty, wiejski człowiek, który nie umie ani pisać, ani czytać, potrafi namalować obraz, który przez znawców sztuki zostaje oceniony jako arcydzieło...
Aktualnie pracuje nad monodramem i wybiera wiersze, które będzie śpiewać na  zbliżających się recitalach. Tu pisze własne wiersze, ćwiczy głos i nuci piosenki.”

z Gazeta Współczesna, 2006

Małgorzata Trojanowska jest wśród pięciu laureatów Festiwalu Bel Canto w Nałęczowie.

Laureatka Złotego Słowika Międzynarodowego Festiwalu Bel Canto w Nałęczowie (wyśpiewała nagrodę 12 sierpnia) sopranistka Małgorzata Trojanowska oraz Adam Oleńczak - gitara wystąpią 19 sierpnia w ramach XII Koncertów przed Hejnałem. wstęp wolny

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku wraz z Impresariatem Pro Art ufundowało nagrody w postaci udziału w koncertach.

Nagrody dla Laureatów 4 Letniej Akademii Śpiewu dotyczą udziału w Koncercie Pamięci i Koncercie Totus Tuus. więcej na stronie organizatora Letniej Akademii Śpiewu:

http://www.impressioart.pl/pl/nagrody-las-2012.html

W letnie popołudnia niedzielne sierpnia na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego - nowe Białostockie Divertimento.

Będzie muzycznie, ekologicznie i smacznie.

W Kompleksie Wypoczynkowym Karmel o godz. 17 - w niedzielę - 12 sierpnia rozpocznie się po raz jedenasty granie na byle czym.

24 sierpnia ok 18 w TVP3 Białystok oraz 25 sierpnia ok godz. 19 emitowany będzie program z IV Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą.

Realizowany w dniach 5 - 6 sierpnia przez Pro Art w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego wg scenariusza Lidii i Tadeusza Trojanowskich program ukazuje piękno Augustowa w kontekście odbywającego się od 2009 roku Festiwalu.

Laureatki IV Letniej Akademii Śpiewu wystąpią podczas koncertów organizowanych przez SMM Musica Sacra i Pro Art.

Marta Motkowicz - alt z Wrocławia (I nagroda) wystąpi podczas Koncertu Pamięci, 17 września 2012 r. w kościele św. Wojciecha w Białymstoku, natomiast Anna Jankowiak wystąpi z recitalem w Pałacu Branickich (II nagroda) 16 października 2012 r.

Premiera programu planowana jest na 24 sierpnia 2012 r., ok. godz. 18:00.

Powtórka: 25 sierpnia 2012 r., ok. godz. 19:00. serdecznie zapraszamy.

Wieczorem z Chopinem zakończyła się czwarta edycja Festiwalu Nad Nettą.

Znakomite aktorstwo Marty Ławińskiej (Sand) i Dariusza Szady-Borzyszkowskiego (Chopin) wsparte fragmentami filmu  Chopin pragnienie miłości dało ludzki obraz wielkiego kompozytora. Pozostaje liczyć, że kolejna edycja Festiwalu będąca "małym jubileuszem", jak określił to P. Burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski przybliży jeszcze większej publiczności twórczość i osobowość największego polskiego kompozytora. Wieczór z Chopinem w Pałacu na Wodzie ograniczył się do lat związku z Aurorą, stąd w programie spotkania znalazły się głównie listy pisane przez G.Sand i F. Chopina.

http://youtu.be/v5bQTHIt4TI

Modernizacja przestarzałych sieci i ich rozbudowa – na ten cel Enea pożyczy 950 mln zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przeprowadzone inwestycje zmniejszą straty w przesyle energii elektrycznej, zwiększą energooszczędność i pozwolą na przyłączanie do sieci nowych użytkowników, w tym wiatrakowych inwestorów.

Słońce i muzyka - te dwa elementy przyciągają melomanów w niedzielne przedpołudnia na Dziedziniec Ratusza w Białymstoku.

O godzinie 11.15 przed Muzeum Podlaskim rozpoczynają się XII Koncerty przed hejnałem. 5 sierpnia zagrał New Art Chamber Soloist  prezentując muzykę Astora Piazzolli, przeboje z polskich seriali oraz nowe kompozycje Tadeusza Trojanowskiego - Sielanki na fortepian i kwintet smyczkowy.

Komisja Europejska odmówiła Polsce notyfikacji przepisów dla tzw. B7. Decyzja ta zmartwiła producentów bio, bo sprzedaż ekopaliw nie będzie już taka prosta. Jak informuje TVP Info, "w lipcu Sejm przyjął ustawę, która dopuszczała sprzedaż oleju napędowego z 7% domieszką estrów roślinnych. Na te przepisy branża czekała od dawna. To oznaczało, że popyt na zieloną energię byłby większy. Koncerny zmuszone ustawą zwiększałyby zamówienia między innymi na olej rzepakowy, żeby dodawać go do paliw.

XLII Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka Iława 2012 odbędzie się w dniach 10 - 12 sierpnia 2012

Integralną częścią Festiwalu jest Konkurs dla młodych wykonawców o nagrodę "Złotej Tarki".

 

Odbywać się będą w dniach 17 - 25 sierpnia 2012 r. Skierowane są do uczniów, szkół muzycznych, studentów, absolwentów jak i pedagogów.

Musica Sacra zaprasza w sierpniu na czwartą edycję Festiwalu chopinowskiego.

Letni Festiwal Chopin nad Nettą

5 sierpnia godz. 16, (Rynek Zygmunta Augusta w razie niepogody - Stara Poczta).

wystąpi: New Art Chamber Soloist

Urodzinowo było na ostatnim koncercie przed hejnałem. Tegoroczne Koncerty Przed Hejnałem zdominowała muzyka wokalna. Ostatni koncert - 28.08.2011, podczas którego wystąpił Suwalski Chór Kameralny Viva Musica, znakomicie zwieńczył jedenastą edycję niedzielnych spotkań z muzyką. Artyści zaprezentowali pieśni ludowe w opracowaniu Grzegorza Bogdana. Usłyszeliśmy pieśni miłosne i sieroce z Suwalszczyzny, wśród nich te najbardziej popularne - Zieziuleńkę czy Na zielonej łące. Chórowi we wszystkich utworach towarzyszyła skrzypaczka - Kinga Kłoczko, której muzyka rodzima zdaje się być szczególnie bliska. Suwalski zespół wykonywał "ludówki" z dużym zaangażowaniem i tak przekonująco, że na dziedzińcu Miejskiego Ratusza słuchaczy wciąż przybywało. Na wszystkich czekała smakowita niespodzianka - tort urodzinowy pomysłodawczyni i organizatorki wakacyjnego cyklu koncertów Lidii Trojanowskiej.

autor: Małgorzata Trojanowska

Na ostatnim w tym roku koncercie Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą wystąpił kwartet Primavera. Ten klimatyczny zespół wykonał kompozycje Wielkiego Fryderyka oraz muzykę polską (filmową i znane przeboje z lat 50 – 70 XX w.). Wpisał się w Rynek Zygmunta Augusta tworząc swoisty klimat parku końca XIXw. Zabrakło spacerujących dam i panów w melonikach. Nadrobimy to w przyszłym roku. Zaprosimy członków Stowarzyszenia Ulicy Tumskiej z Płocka...

...

Ukazał się już album dwupłytowy Mazurki Maciejewskiego. Jest to światowa premiera tych kompozycji. Nabyć ja można za 29,90 + koszt przesyłki. Płyta z Mazurkami Romana Maciejewskiego (1910 - 1998) nagrana została przez utalentowaną polską pianistkę - Annę Brożek. Wydawca: Sarton. Mecenasem wydania jest Impresriat Pro Art. zapraszamy do nabycia tego wyjatkowego albumu - światowej premiery muzyki Maciejewskiego.

Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Janusza Gniatkowskiego.

Zapraszamy na wieczór autorski MARTY ŁAWIŃSKIEJ połączony z promocją zbioru wierszy - Moje świty. sobota, 10 września, Galeria Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2, Białystok, g. 18

wstęp wolny

 

W sobotę 13 sierpnia w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Augustowie wystąpili charyzmatyczni soliści rodem z Łodzi: Michał Członka – altówka i Michał Drewnowski – fortepian

Koncert realizowany w ramach Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą przyciągnął melomanów muzyki Wielkiego Fryderyka – turystów (z Polski i Stanów Zjednoczonych) oraz augustowian. Ci wyjątkowi artyści ukrywający się pod tajemniczą nazwą duet M&M wykonali kompozycje Chopina, Griega i Piazzolli. Publiczność długo oklaskiwała każdy z wykonanych utworów. Trzeba przyznać, że młodość w tym wypadku podparta jest ogromną dojrzałością muzyczną. Wszystkie poematy wielkich kompozytorów dopracowane zostały od pierwszego do ostatniego dźwięku. Przemyślane od pierwszego do ostatniego taktu. Dlatego takim uznaniem cieszył się duet M&M.

Patronat Honorowy: Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno, Marszałek Województwa Podlaskiego - Mieczyław Baszko, Starosta Powiatu Augustowskiego - Franciszek Wiśniewski, Burmistrz Augustowa - Kazimierz Kożchuwski.

Festiwal dofinansował: Starosta Powiatu Augustowskiego, Burmistrz Miasta Augustowa.

Współorganizatorem Festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zainaugurowaliśmy III edycję Festiwalu Chopinowskiego, który od 6 do 21 sierpnia odbywać się będzie w Augustowie.

Jeszcze w sobotę 13 sierpnia o 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Augustowie i w niedzielę o 18 na Rynku Zygmunta Augusta odbywać się będą koncerty festiwalowe przypominające muzykę Wielkiego Fryderyka. Zapraszamy na koncerty i do galerii zdjęć z już zrealizowanych inicjatyw festiwalowych.  6 i 7 sierpnia wystąpili: Anna Brożek - fortepian i Jacek Juliusz Jadacki - słowo wiążące. Obydwoje są pianistami i filozofami zarazem, co pozwala niewątpliwie głębiej wyrażać treści muzyczne. Na koncertach w Augustowie i Białymstoku miały miejsce promocje: dwupłytowego albumu Mazurków Romana Maciejewskiego, książki autorstwa dr hab. Anny Brożek, prof. Jacka Jadackiego i prof. Mariana Przełęckiego - W poszukiwaniu najwyższych wartości oraz, a może przede wszystkim, albumu - Chopin środowisko społeczne, światopogląd, założenia twórcze.

 

Festiwal współorganizuje: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku, Impresariat Pro Art, Urząd Marszałkowski w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz Szkoła Muzyczna w Augustowie. Festiwal dofinansował Burmistrz Augustowa - Kazimierz Kożuchowski, oraz Starosta Powiatu Augustowskiego - Franciszek Wiśniewski, który jest Patronem Honorowym Festiwalu. Te zaszczytne honory pełnią również: Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Mieczysław Baszko,  Województwa Podlaskiego oraz Burmistrz Miasta Augustowa - Kazimierz Kożuchowski. Mecenasami Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą są: Kombinat Budowlany w Białymstoku, PKO BP Oddział Regionalny w Białymstoku oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Białymstoku. Festiwal ma też swoich reklamodawców, którzy wsparli tę inicjatywę: Komunalny Zakład Komunikacyjny w Białymstoku, Hotel Podlasie oraz Oficerski Yacht Club - Wacław Krahel. Pomocą organizacyjną służą Augustowskie Placówki Kultury. Patronami medialnymi są: Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, Gazeta Współczesna, Augustów24 oraz Jard Media.

 

Przed nami jeszcze koncerty:

 

Duo M&M

 

Michał Drewnowski - fortepian

 

Michał Członka - altówka

 

Sobota, 13 sierpnia 2011r, g. 18.00, Szkoła Muzyczna, ul. Wybickiego

 

 

INSPIRACJE FRYDERYKIEM

 

Kwartet Primavera

 

Niedziela, 21 sierpnia 2011r, g. 18.00, Rynek Zygmunta Augusta - Augustów

 

 

Patronat Honorowy: Wojewoda Podlaski - MACIEJ ŻYWNO, Starosta Augustowski - FRANCISZEK WIŚNIEWSKI, Burmistrz Augustowa - KAZIMIERZ KOŻUCHOWSKI

 

WSTĘP WOLNY

We wszystkie niedziele sierpnia o 11.15 zapraszamy do Muzeum Podlaskiego - Ratusz w Białymstoku na XI edycję Koncertów przed hejnałem.

Koncert inauguracyjny rozpoczął się w letniej aurze przed Muzeum Podlaskim - Ratusz. Wystąpiła niezwykle uzdolniona sopranistka pochodząca z Białegostoku - Julita Mirosławska. Towarzyszyli jej: pierwszy nauczyciel improwizacji z czasów nauki solistki w PSM II stopnia w Białymstoku - Tadeusz Trojanowski oraz młoda utalentowana pianistka - Monika Onichimiuk, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina filii w Białymstoku. Publiczność oklaskiwała bardzo gorąco Martę Ławińska w jej autorskich wierszach z nowego zbioru wierszy Moje świty.

Solistka wykonała brawurowe arie: W. A. Mozarta arię Blondy Durch Zartlichkeit und Schmeicheln z opery Uprowadzenie z Seraju, G.Donizettiego: Cavatinę Noriny  Quel guardo il cavaliere z opery Don Pasquale. Te przepięknie wykonane arie poprzedziły pieśni: Stanisława Moniuszki - Cztery pory roku, Mieczysława Karłowicza - Polna różyczka oraz dwie pieśni Tadeusza Trojanowskiego: Świat by już dawno przestał trwać oraz Są rzeczy i są chwile. Kompozytor akompaniował w I części koncertu. W II części koncertu przy klawiaturze usłyszeć mogliśmy młoda pianistkę - Monikę Onichimiuk. Publiczność przyjęła wykonawczynie bardzo gorąco - może za przyczyną bardzo słonecznej aury. Oklaskiwała Julitę Mirosławską rzęsistymi brawami. Po arii Adeli Taki Pan jak Pan z operetki "Zemsta nietoperza" tradycyjnie odsłuchano hejnału - autorstwa Roberta Panka  - granego z wieży Ratusza a po hejnale artystka wykonała brawurowo walca Odgłosy wiosny J. Straussa. Liczyć należy, że białostocka publiczność częściej będzie mogła słuchać młodych a już wybitnych solistów rodem z Podlasia. Julitę mogliśmy bowiem słyszeć w Białymstoku 10 lat temu. Stąd jestem i tu powracam - taki tytuł nadali organizatorzy koncertowi świadomie łącząc młodość Julity ze znakomitym aktorstwem doświadczonej polskiej aktorski Marty Ławińskiej. Ta ostatnia powróciła w rodzinne strony po ponad dwudziestoletnim pobycie we Francji, gdzie wyemigrowała w okresie stanu wojennego. Osiadła w miejscu swojego urodzenia - Mętnej koło Mielnika. Tę znakomitą aktorkę usłyszeć będzie można podczas XII Koncertu Pamięci 17 września 2011 w Auli magna Pałacu Branickich.

 

JULITA MIROSŁAWSKA - sopran
edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat od nauki gry na fortepianie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny AMFC w klasie prof. Jadwigi Rappe. Kontynuuje rozwój w linii bel canto Bogny Sokorskiej i Ady Sari w połączeniu z nowoczesnymi technikami wokalnymi pod opieką Jagny Sokorskiej-Kwika. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich i konkursach wokalnych. Za udział w XXI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym
Belvedere w Wiedniu, gdzie otrzymała wyróżnienie – udział w nagraniu płyty. Jeszcze jako studentka została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie zadebiutowała  w trzech czołowych rolach m. in. jako Królowa Nocy w operze Czarodziejski flet. Od ośmiu lat bierze aktywny udział w corocznym Festiwalu Mozartowskim oraz prowadzi działalność, koncertową  występując z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą.  Współpracuje z filharmoniami w całej Polsce, a także z zespołami  muzyki dawnej m.in. z zespołem
instrumentalno-wokalnym „La Tempesta”. Nagrała 8 albumów CD i DVD, m.in. z muzyką S. S. Szarzyńskiego, A. Ivancica, G. Paisiella, J. S. Bacha i W. Lutosławskiego.

MARTA ŁAWIŃSKA - aktorka, poetka. Urodziła się w Warszawie. PWST w Krakowie ukończyła w 1965 r.  Występowała w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Powszechnym w Warszawie. W 1971 r. otrzymała nagrodę Złoty Ekran za najlepszą
rolę kobiecą w spektaklu Sprawa Przybyszewskiej. Grała u boku takich sław jak: Aleksander Bardini, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi,  Agnieszka Holand w wielu filmach i serialach takich, jak: Grzeszny żywot  Franciszka Buły, Okruchy lustra, Kochaj, albo rzuć, Nie ma mocnych, Numer próbny, Stan wyjątkowy, Droga. Jest autorką zbioru wierszy Moje świty oraz  założycielką Fundacji Engram na rzecz godnej  starości i zachowania naturalnego piękna wsi.

TADEUSZ TROJANOWSKI - pianista i kompozytor urodzony  w Ciechanowie. Jest autorem około 200 kompozycji orkiestrowych od dzieł
oratoryjnych przez instrumentalne do drobnych form, pieśni i kolęd.  Większości kompozycji doczekała się prawykonań, nagrań fonograficznych, telewizyjnych i radiowych. Jako pianista występował w wielu krajach Europy wykonując głównie muzykę romantyczną i współczesną.
Autor zbiorów wierszy: Został tylko Anioł Stróż i Tato, napisz mi wiersz! oraz poezji zamieszczanej w antologiach.

MONIKA ONICHIMIUK - pianistka urodzona w 1983 r. w Białymstoku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 4 lat pod kierunkiem swojej mamy mgr Danuty Onichimiuk. Już jako uczennica PSM I stopnia w Białymstoku została laureatką Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych w Stalowej Woli i Koninie. Jest absolwentką PSM II stopnia w Białymstoku w klasie fortepianu Krystyny Wachowskiej. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w
Warszawie Filii w Białymstoku na wydziale  instrumentalno-pedagogicznym. W roku 2006 grała z Orkiestrą Symfoniczną Fantazję na tematy polskie. Obecnie zajmuje się działalnością koncertową oraz pracą pedagogiczną.

Niedziela, 7 sierpnia 2011, g.11.15

Stąd jestem i tu powracam

MARTA ŁAWIŃSKA – poezja

JULITA MIROSŁAWSKA – sopran

MONIKA ONICHIMIUK - fortepian

TADEUSZ TROJANOWSKI – fortepian

Niedziela, 14 sierpnia 2011, g.11.15

To idzie  młodość...

MAŁGORZATA TROJANOWSKA – sopran

EWA CHOMICZ WYSOCKA - fortepian

TRIO CRESCENDO

Niedziela, 21 sierpnia 2011, g.11.15

Recital wokalny

KRZYSZTOF BOBRZECKI - baryton

ANNA MIKOLON - fortepian

Niedziela, 28 sierpnia 2011, g.11.15

Leć głosie po rosie

SUWALSKI CHÓR KAMERALNY

ZESPÓŁ LUDOWY POGRANICZE

GRZEGORZ BOGDAN – dyrygent

wstęp wolny. Koncerty zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Białegostoku. Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku, Impresariat Muzyczny Pro Art, Muzeum Podlaskie - Ratusz w Białymstoku

Ponad 3 godziny trwało granie nie tylko na byle czym na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie                           

Jubileuszowe granie otworzyli: Burmistrz Augustowa - Kazimierz Kożuchowski oraz Starosta Augustowski - Franciszek Wiśniewski.

Franciszkiadę 2011 rozpoczął zespół z Serbii Nova Varosz  (materiał filmowy do obejrzenia: http://www.youtube.com/watch?v=En8EHh8oTtI

Greenpeace wzywa Gazprom i rząd Rosji do porzucenie planów eksploatacji szelfu arktycznego. Wzywa również do rozpoczęcia rozwijania alternatywnych źródeł energii, w oparciu o odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną.

Ciężkie warunki pogodowe na morzu Peczorskim połączone z nieaktulanym już planem zarządzania kryzysowego w przypadku wycieku, oznaczają, że Gazprom, rosyjski gigant energetyczny operujący na platformie Prirazlomnaya, nie będzie w stanie odpowiednio zareagować gdyby doszło do wycieku ropy w tych rejonach rosyjskiej Arktyki. Taki wypadek doprowadziłby do poważnego, długoterminowego skażenia zagrażającego chronionym obszarom przybrzeżnym. Są to konkluzje nowej oceny możliwego scenariusza wycieku ropy z platformy Prirazlomnaya, przygotowanej przez rosyjskich naukowców wraz z Greenpeace i WWF-Rosja, ogłoszone na konferencji prasowej w Moskwie.

Od 4 sierpnia 2011 planowana jest wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia w tzw. Zbiorach Specjalnych Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (ul. Ryska). Zapraszamy do odwiedzania tej nietuzinkowej biblioteki.

Wystawa w Bibliotece Archidiecejzalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku otwarta 7 maja 2011 uroczystym koncertem (Małgorzata Trojanowska, Tadeusz Trojanowski, Weronika Trojanowska, Zespół Fart) to ostatni punkt VIII Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego. W trakcie uroczystości głos zabrał Ks. Infułat Stanisław Strzelecki. Wystawę otworzył Ks. dr hab. Adam Skreczko – Rektor AWSD w Białymstoku, autor pracy habilitacyjnej o Ks. Prymasie Stefanie Wyszyńskim. Na wystawie oglądać można pamiątkowe listy (najstarszy z 1947 r. z podpisem Prymasa jako Biskupa Lubelskiego), życzenia na Boże Narodzenie 1965r. wraz z błogosławieństwem milenijnym  i ostatnie Orędzie Wielkanocne z 1981 r. Wszystkie dokumenty zawierają oryginalne podpisy Ks. Prymasa. Zaprezentowano fotografie z obchodów Milenium Tysiąclecia Państwa Polskiego (Drohiczyn, Białystok, Kraków). Na krakowskich zdjęciach znajduje się Dwóch Niezłomnych – Sługa Boży Prymas Stefan Wyszyński i Błogosławiony Jan Paweł II. Wystawa traktuje o białostockich ścieżkach na Pasterskiej Drodze Prymasa Tysiąclecia. Stąd bogato udokumentowane dni zakończenia Milenium Chrztu Polskiego odbywane w Białymstoku - 19 - 20 listopada 1966r. (dokumentacja udostępniona prze ks. Infulata S. Strzeleckiego). W jednej z gablot umieszczone są pamiątki filatelistyki i numizmatyki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia. Bogato zaprezentowano książki autorstwa Prymasa i traktujące o Nim. Można też oglądać plakaty z koncertów dedykowanych Stefanowi Wyszyńskiemu (Koncerty Pamięci i koncerty Mocni Dziedzictwem Kardynała). Zbiory udostępnili prywatni kolekcjonerzy. Wystawa zorganizowana została staraniem Organizatorów VIII PFW – Lidii i Tadeusza Trojanowskich przy pomocy siostry Teresy Chomiczewskiej ze zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. Zapraszamy szkoły, szczególnie te, których Patronem jest Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński. Wystawa czynna będzie do 28 maja 2011 r. Potem trafi do Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej (od 4 sierpnia 2011).

Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie w przepięknej Kotlinie Jeleniogórskiej – krainie pałaców i ogrodów, organizuje Filharmonia Dolnośląska. W tym roku proponujemy udział w lekcjach ze znakomitymi pedagogami z Wiednia: Barbara Moser - fortepian, Michael Maciaszczyk - skrzypce. Oprócz sporej dawki wiedzy z zakresu techniki gry i wykonawstwa wszystkim kursantom chcemy także zaproponować udział w dwóch popołudniowych szkoleniach: Zaprezentuj się oraz Sposób na tremę! poprowadzonych przez doświadczonego psychologa. Będzie też chwila na wytchnienie i relaks podczas jednodniowej wycieczki Walończycy i rycerze w Karkonoszach, w trakcie której zabierzemy naszych kursantów nad Wodospad Szklarki, a także do starej chaty poszukiwaczy skarbów, gdzie zdobędą Pierwszy Stopień Wtajemniczenia Walońskiego, a następnie na zamek Chojnik. Cena kursu  1200 zł – uczestnik czynny, 860 zł – uczestnik bierny, cena zawiera: zakwaterowanie w dniach 16.-22.08.2011 r. w Pałacach lub Hotelu 4*, wyżywienie (śniadanie + obiad), 3 lekcje po 60 min., 2 x 3h warsztaty z trenerem: Zaprezentuj się! Sposób na tremę, jednodniowa wycieczka z przewodnikiem w Karkonosze, opiekun. Wypełnione karty zgłoszeń (które znajdują się w załączniku) wraz z potwierdzeniem wpłaty zaliczki w wysokości 350 zł można przesyłać mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na adres Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, ul. Piłsudskiego 60, 58-500 Jelenia Góra do 15 lipca 2011. 

 

 

 

Od 3 sierpnia 2011 do 17 września 2011 w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej w Białymstoku oglądać można wystawę - Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński w 110. rocznicę urodzin.

Na wystawie oglądać można pamiątki po Prymasie Tysiąclecia m. in. oryginalne listy, autografy.  Bogaty jest zbiór medali oraz monet wydanych w Polsce. Zaprezentowano zdjęcia z wystawy w Katedrze Gnieźnieńskiej, która przez cały 2011 rok eksponowana jest w tejże Świątyni. W Książnicy w godzinach jej pracy (10 -17) zapoznać się można ze zdjęciami zamieszczonymi w albumach wydanych w ostatnich latach w kraju.  Oglądać można książki oraz oryginalne fotografie z lat 1949 - 1975 z kolekcji Lidii i Tadeusza Trojanowskich. Jedna z ekspozycji dotyczy Jubileuszu 1000. lecia Państwa Polskiego i jego uroczystego zakończenia w Białymstoku w listopadzie 1966 r.

Uroczyste przecięcie wstęgi miało miejsce w rocznicę urodzin Prymasa - 3 sierpnia o godz. 15.30. Wystawę otworzył ks. Infułat Stanisław Strzelecki wraz z Posłem na Sejm Krzysztofem Tołwińskim, Tadeuszem Trojanowskim. Symbolicznego przekazania nauki Kardynała Wyszyńskiemu młodemu pokoleniu polegało na dokończeniu przecięcia wstęgi przez jedną z uczestniczek otwarcia - Basię.

Uroczyste zakończenie wraz z koncertem w Auli Magna Pałacu Branickich  - 17 września.

 

 

Efektem Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą 2010 są teledyski chopinowskie oraz płyta CD z zapisem koncertów festiwalowych. Wśród wykonawców II Festiwalu, który jest jedynym tego typu wydarzeniem we wschodnim regionie Polski, znaleźli się:

Radiowa Filharmonia New Art, Michał Drewnowski (syn Marka Drewnowskiego), Hubert Salwarowski (syn Jerzego Salwarowskiego), Jerzy Zelnik, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Tadeusz Trojanowski, Robert Marat, Marlena Borowska, Trio Appassionato, Zespół Sarakina, Trio Czajkowskiego, Leszek Kołodziejski oraz młody piasnita rodem z Białegostoku - Wojciech Świętoński.