XX Muzyczne Spotkania z naturą Franciszkiada to zbiżenie do natury i przekaz: musimy dobac o naturę i środowisko, bowiem jesteśmy równorzędnymi partnerami z roślinami, zwierzętami. Ziemia oczekuje od nas - ludzi humanistycznych zachowań. Wystąpiła znana polska aktorka Marta Ławińska, której towarzyszył polski gitarzysta jazzowy Andrzej Zubrycki. O pięknie natury i instrumentarium Hawajów opowiadała Magdalena Samojlik. Na spotkaniu przy kawie zaprezentował się z instrumentami z papieru Andrzej Kozłowski. Było wspłne granie na instrumentach własnoręcznie wykonanych przez andrzeja Kozłowskiego. Zadanie dofinansowane przez Miasto Białystok.

Delegacje ze szkół oraz zaproszeni goście minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli i zginęli dla sprawiedliwości w II wojnie światowej. W pięknej i historycznie umocowanej sali Pałacu Branickich młodzież ze Szkoły Podstawowej w Gródku, Szkoły Podstawowej nr 16 w Białymstoku i I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przedstawiła wzruszający program. Koncert ukazał, jak obecnie młodzież rozumie tamte tragiczne wydarzenia i jak istotna jest pamięć. Były autorskie wiersze i piosenki oraz muzyka fortepianowa Ludwika van Beethovena i Marii Szymanowskiej. Wśród wykonawców byli stypendyści Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Szkoda, że zabrakło władz. To przecież młodzież przejmie spuściznę tamtych dni. I - o ile ważna jest pamięć wyrażona w formie składania wieńców - o tyle ta, wyrażona słowami autorskich wierszy i piosenek jest, jak pisał białostocki poeta Mieczysław Czajkowski w "Popielcu Katyńskim ": nutami majorowej gamy, na której spotykają się żywi i odeszli.

Serdecznie zapraszamy we wtorek 17 września 2019 roku do Pałacu Branickich w Białymstoku. O godz. 12:00 rozpocznie się koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży z Podlasia. Bolesne wydarzenia z 17 września 1939 otaczamy troską pokoleniową i pamięcią od roku 2000.

Patronem honorowym wydarzenia w latach 2000 - 2009 był Ryszard Kaczorowski (Prezydent RP na Uchodźstwie). Podczas pierwszego koncertu, który odbył się w Filharmonii Białostockiej miało miejsce prawykonanie "Requiem Katyńskiego" do słów Mieczysława Czajkowskiego (1926 - 2017) z muzyką Tadeusza Trojanowskiego w wykonaniu Orkiestry FB pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz "Pro Memoria" na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego z kompozytorem w roli pianisty. Autor "Katyńskiego Popielca" tekstu wykorzystanego w Requiem pisze: mowa umarłych jest milczeniem wiatru... Te słowa wybrzmiały w nas pomysłodawcach i organizatorach tak głęboko, że "Koncerty Pamięci" realizowane są nieprzerwanie od dwudziestu dekad w Białymstoku, Łomży, Drohiczynie, Augustowie. Na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny regionu organizowane z udziałem artystów polskich, zagranicznych, a od kilku lat młodych artystów z Podlasia zawsze 17 września.

Urząd Miasta Ciechanowa oraz Parafia Farna w Ciechanowie zapraszają na koncert w ramach Wieczorów Organowych - w niedzielę 16 września 2018 r. na godz. 17:00 do ciechanowskiej Fary. Usłyszymy pieśni w wykonaniu Moniki Andrzejczyk - alt, kompozycje na organy w wykonaniu Sylwestra Trojanowskiego oraz jeden ze 100 Mazurków dla Niepodległej w wykonaniu Tadeusza Trojanowskiego. Kompozytor akompaniował będzie solistce. O początkach twórczości Tadeusza Trojanowskiego, który od prawie czterdziestu lat zamieszkuje w Białymstoku, opowie Lidia Maria Trojanowska. Ciechanowska Fara jest miejscem, gdzie powstawały pierwsze pieśni. Jedna z nich - Panie mój znajdzie się w programie koncertu zatytuowanego Powrót do źródeł. Koncert odbywa się pod Patronatem Prezydenta Ciechanowa. Wstęp jest nieodpłatny.

Zapraszamy na spektakularny koncert, który po raz dziewiętnasty odbędzie się w Pałacu Branickich w Białymstoku w rocznicę wkroczenia do Polski wojs Rosji Sowieckiej. W miejscu pamiętającym tragiczne wydarzenia sierpnia i września 1939 spotkają się dzieci i młodzież z białostockich szkół, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy zginęli za Polskę i cierpieli dla jej wolności i sprawiedliwości. W poniedziałek 17 września o godz. 12:00 w Pałacu Branickich w Białymstoku rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpią: TADEUSZ TROJANOWSKI - fortepian ZUZANNA OBUCHOWSKA, ALEKSANDRA TROCHIMCZUK - Duet Wokalno-Instrumentalny, HANNA WYGONOWSKA - recytacja; opiekunowie: Monika Edyta Markowska, Beata Jatel, Dorota Skorupska - Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku - dyrektor Anna Zalewska *** ZESPÓŁ WOKALNY ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Białymstoku pod kierunkiem Anny Michalewicz - Szkoła Podstawowa nr 29 im. Synów Pułku w Białymstoku - dyrektor Elżbieta Rogowska *** MAJA MARKOWSKA - fortepian - Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Białymstoku - dyrektor Małgorzata Muszyńska; opiekun: Anna Szwengier *** NIKOLA WĄDOŁOWSKA - śpiew, MICHAŁ SZUTKIEWICZ - recytacja- Szkoła Podstawowa nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku - dyrektor Tomasz Blecharczyk *** MICHAŁ LEWKOWSKI - fortepian; opiekun: Iwona Felińska - Szkoła Podstawowa nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku - dyrektor Mariusz Sokołowski, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Białymstoku - dyrektor Iwona Felińska *** KAMILA WOJTKIELEWICZ - śpiew, MATEUSZ GŁOGOWSKI - fortepian, AGATA ZIĘBA - śpiew, MATEUSZ GŁOGOWSKI i ANDRZEJ ZAMORA - akompaniament, ALEKSANDRA MAJ, MARCIN CZUBASZEK - recytacje; opiekun wokalistów, instrumentalistów i recytatorów: Aneta Kaliściak - I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku - dyrektor Robert Winnicki PSM II st. w Białymstoku - dyrektor Grzegorz Puchalski *** MATEUSZ GŁOGOWSKI - fortepian; opiekun: Krzysztof Kiercul - Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku - dyrektor Adam Juchnowicz *** JULIA KUZYKA - śpiew-  II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku- dyrektor Dariusz Bossowski *** ZUZANNA DWORAKOWSKA - śpiew -  IV Liceum Ogólnokształcące im. Kamila Cypriana Norwida w Białymstoku - dyrektor Bożena Karpowicz.

Mecenat: Paliwko na Składowej, Konsul Honorowy Luxemburga w Polsce, Impresairat Muzyczny Pro Art. Wstęp wolny.

Zachęcamy do udziału w otwarciu wystawy Anioły Aleksandra Grzybka. Wtorek, 3.10.2017 o g. 11. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym, ul. Kościelna 1a. W programie: spotkanie z autorem oraz dyskusja o Aniołach.

Zachęcamy do udziału w konkursie, który odbędzie się w dniach 11 - 12.11.2017 r. w Warszawie.

REGULAMIN III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU INSTRUMENTALNEGO „I pierwszak może być mistrzem”. Organizowanego w Państwowej Szkole Muzycznej I st. Nr4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. 1. Otwarte przesłuchania odbędą się w dniach 11.XI - 12.XI. 2017r w PSM I st. Nr 4 im. Karola Kurpińskiego, 02-582 Warszawa ul. Wiktorska 73 tel. 022 8444231 fax: 022 844 46 54 2. W przesłuchaniach mogą wziąć udział wyłącznie uczniowie Szkół Muzycznych I stopnia działu 6-letniego wszystkich specjalności, którzy w roku szk. 2016/2017 ukończyli pierwszą klasę i uczyli się gry na instrumencie tylko przez rok (dotyczy to również dzieci uczonych metoda Suzuki) 3. Przesłuchania są jednoetapowe. 4. Wymagania programowe: Dwa krótkie utworki o zróżnicowanym charakterze z towarzyszeniem fortepianu, a pianiści solo. 5. Program należy wykonać z pamięci , kolejność wykonywanych utworów jest dowolna. Uczestnicy podczas przesłuchań wystąpią zgodnie z harmonogramem. 6. Lista uczestników zakwalifikowanych do udziału w Konkursie ukaże się na stronie internetowej szkoły po dn. 30.X.2017r. http://kurpinski.edu.pl 7. Zgłoszenie uczestnictwa oznacza akceptację warunków zawartych w regulaminie konkursu 8. Uczestnicy występują z własnymi akompaniatorami. 9. Uczestników oceniać będzie jury powołane przez Organizatorów. 10. Zasady punktacji i rozdziału dyplomów ustalają jurorzy w oparciu o odrębny regulamin. 11. Organizatorzy ustalają wpisowe w wysokości 100 zł., które należy wpłacić na konto : 65 1020 1169 0000 8102 0222 8989 TERMIN ZGŁOSZEŃ - DO DNIA 20.X.2017r na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Dowód wpłaty z dopiskiem Konkurs „I pierwszak może być mistrzem” należy przesłać wraz ze zgłoszeniem do dnia 20.X.2017 r. (bez wpisowego zgłoszenia nie będą przyjmowane). 12. Z chwilą przyjęcia przez organizatorów zgłoszenia na konkurs wpisowe nie podlega zwrotowi. 13. Przesłuchania zakończą się wręczeniem dyplomów i nagród. 14. Dyplomy i nagrody są do odebrania wyłącznie w dniu zakończenia Konkursu i nie będą wysyłane.

Zapraszamy solistów, duety, zespoły  do udziału w wyjątkowo klimatycznym festiwalu, który jest jedynym tego typu wydarzeniem na taką skalę w regionie pólnocno-wschodnim. Zdrowa wokalna rywalizacja, konsultacje z jurorami pomocne w rozwoju artystycznym i przyjaźnie, które zawiązane na tym festiwalu trwają potem jeszcze wiele lat. Tak w skrócie można opisać tę wyjątkową inicjatywę. Szczegóły na www.jard.pl

To wspomnienie wielkiej historii Narodu Polskiego - napisał w kronice Ludwik Konopka  Prezes Związku Represjonowanych Politycznie Górników. I takie jest przesłanie organizowanych od osiemnastu lat koncertów, które zawsze odbywają się 17 września jako pamięć tragicznego września 1939 roku. W tym roku miały miejsce dwa koncerty: 15 i 17 września. Ten pierwszy odbył się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej i został wykonawczo przygotowany przez młodzież z białostockich szkół: SP 19, SP21, SP24 SP 28 SP 29 i SP 34. Było to wielkie przeżcie zarówno dla wykonawców, jak i publiczności, wśród której znaleźli się zaproszeni goście - przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodzież szkolna oraz nauczyciele i inni goście.

relacja foto autorstwa Weroniki Trojanowskiej.

 17 września o godz. 18.05 cały region słuchać mógł doskonałych interpretacji utworów o tematyce "pamięci historycznej", bo chyba słowo partioryczne w tym momencie jest zbyt popularne. Wiekie emocje, doskonałe wykonania i cała paleta barw głosów laureatów konkursu Jeszcze Polska nie zginęła. Relacja na stronie Polskiego Radia Białystok.

http://www.radio.bialystok.pl/koncertylive/index/id/147755

17 września 2017 r. o godz. 18 zapraszamy do odbiorników radiowych oraz słuchania przez internet Polskiego Radia Białystok. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok odbędzie się Koncert Live pt. Pamiętamy! Udział w nim wezmą laureaci Ogólnopolskiego Przegladu Pieśni Patriotycznej Jeszcze Polska nie zginęła, który odbywa się w Mońkach, a którego pomysłodawcą jest Sylwester Trojanowski Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego TAK. Wystąpią: ALEKSANDRA MUSZYŃSKA, ZUZANNA DWORAKOWSKA, KAROLINA SZKIŁĄDŹ, IZABELA KARCZEWSKA, MARIA SAWICKA, OLIWIA MAGDALENA IGNATOWSKA, URSZULA SULKOWSKA, AGATA DANIŁOWICZ, MAJA MARKOWSKA, OLIWIA CIECHACKA, WIKTOR ZAWADZKI, AGATA GALENT, WERONIKA TROJANOWSKA, MAJA ZYSKOWSKA, JULIA KUZYKA oraz TADEUSZ TROJANOWSKI - fortepian. Koncert poprowadzi DOROTA SOKOŁOWSKA. Organizatorami tego koncertu są: Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku, Impresariat Muzyczny Pro Art i Polskie Radio Białystok.  Mecenat nad Koncertem sprawuje KPKM sp. z o.o., Lasy Państwowe. Bezpłatne wejściówki do Studia dostępne bedą w Polskim Radiu Białystok.

Pod takim tytułem odbędzie się w Bohemie (Plac Kościuszki 1) w Supraślu w sobotę 16 września 2017 r. o godz. 17 koncert, na którym zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina w bałkańskich rytmach wykonana przez światowej sławy Trio Sarakina. Wstęp wolny. Zapraszamy

 

 Zapraszamy do uczestnictwa w koncertach upamiętniających wydarzenia z września 1939 r. Ta pamięć pokoleń wyraża się również poprzez sztukę. 15.09.2017 o godz.12 odbędzie się Koncert Objęła nas Pamięć Pokoleń, w którym udział weżmie młodzież z białostockich szkół: SP 19, SP21, SP24, SP28, SP 34. W ten sposób wyrażą swój hołd tym, którzy zginęli i cierpieli dla sprawiedliwości. Już dzisiaj dziękujemy za zaangażowanie młodzieży, nauczyielom i dyrektorom tych szkół: Dyr. Jerzemu Bołtuciowi, Dyr. Annie Stankiewicz, Dyr. Joannie Chilimon, Dyr. Elżbiecie Zimnoch, Dyr. Alfredowi Komarowi, Dyr. Elżbiecie Rogowskiej. Wstęp wolny.

Organzatorami są: Impresariat Pro Art, Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku, Centrum Wystawienniczo-KOnferencyjne Archidiecezji Białostockiej, Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru oraz wymienione szkoły.

17 września 2017 r. o godz. 18 zapraszamy do odbiorników radiowych oraz słuchania przez internet Polskiego Radia Białystok. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok odbędzie się Koncert Live pt. Pamiętamy! Udział w nim wezmą laureaci Ogólnopolskiego Przegladu Pieśni Patriotycznej Jeszcze Polska nie zginęła, który odbywa się w Mońkach, a którego pomysłodawcą jest Sylwester Trojanowski Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego TAK.

Organizatorami tego koncertu są: Polskie Radio Białystok S.A. Impresariat Muzyczny Pro Art i Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku 

Mecenat nad Koncertem sprawuje KPKM sp. z o.o., Lasy Państwowe.

Bezpłatne wejściówki do Studia dostępne bedą w Polskim Radiu Białystok.

 

Za około tygodnia w naszym sklepie oraz przez internet (allegro) zakupić będzie można kolędy na flażolet. Wyjątkowe wydawnictwo z tabulaturami.

Zachęcamy do odwiedzania naszego sklepu. Z około tygodnia dostępna będzie wyjątkowa i jedyna szkoła gry na gitarze umożliwiająca samodzielną naukę gry na tym instrumencie.

 

 

Zachęcamy do uczestnictwa w koncefrncji dotyczącej przedmiotów ogólnomuzycznych i rytmiki w Koninie.

Wyjątkowo w piątek 16 września 2016 roku odbędzie się po raz siedemnasty koncert, który odbywał się zawsze w rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski 17 września. W koncercie zapowiedzieli udział goście specjalni - sybiracy: Taisa Mańkowska i Eugeniusz Malinowski oraz przedstawiciele Sybiraków. Młodzi wykonawcy będą mieli okazję spotkać się z żywymi świadkami historii, zwłaszcza tej, która miała miejsce w naszej małej ojczyźnie. Ta lekcja historii rozpocznie się o godz. 12 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymsotku. Wstęp wolny.

Parafia św. Aleksego w Trzepowie oraz Komitet Organizacyjny zapraszają na uroczystość 5 rocznicy utworzenia i poświęcenia Płockiego Parku Pamięci Katyń-Smoleńsk 2010, która odbędzie się 11 września 2016 roku w Płocku-Trzepowie przy ul. Krzywej 15.

Dnia 27 września 2015 roku, w przededniu 7. rocznicy beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, zmarł w wieku 84 lat ks. infułat Stanisław Feliks Strzelecki, emerytowany profesor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz pierwszy postulator w procesie beatyfikacyjnym Apostoła Bożego Miłosierdzia. Ks. Stanisław wielokrotnie uczestniczył w koncertach organizowanych przez Pro Art i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku.

Przy szczelnie wypełnionej - głównie przez młodzież - Auli Wielkiej Pałacu Branickich odbył się po raz szesnasty Koncert Pamięci, który w tym roku nosił nazwę Jeszcze Polska nie zginęła.  Nie bez przyczyny koncerty te odbywają się w Pałacu Branickich zawsze 17 września. Mury tego budynku pamiętają 1939 rok, gdy we wrześniu dokonano tu ostatecznego rozbioru Polski.

Zachęcamy do udziału w XVI Koncercie Pamięci, który adresowany jest głównie do młodzieży białostockich szkół. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Koncert wspiera Miasto Białystok, Paliwko na Składowej, Samasz, Impresariat Muzyczny Pro Art. Patronat Medialny: TVP Białystok, Jard Media, Kurier Poranny, Drogi Miłosierdzia oraz www.trojanowscy.pl

1. Organizatorami XI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego są: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Firma P. Mauriat, Jarmuła Music - Tarnów, Rada Rodziców przy PSM I st. im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku, Przeworskie Towarzystwo Muzyczne

Zachęcamy do udziału w mającym już swoją dobrą tradycję Festiwalu, który odbędzie się 27 - 28 marca 2015 r.

25 października 2014 w Auli Nova w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Konferencja stanowi kontynuację odbywających się cyklicznie (co dwa lata od 2004 r.) w Akademii Muzycznej w Poznaniu sesji naukowych, na których podejmowane są zagadnienia z zakresu szeroko rozumianej problematyki kształcenia słuchu muzycznego. Tematyka VI Konferencji dotyczy korelacji kształcenia słuchu z innymi dyscyplinami muzycznymi w zakresie teorii i praktyki muzycznej różnego typu. Jej celem jest ukazanie kształcenia słuchu jako dziedziny o charakterze uniwersalnym, wprowadzającym w świat wiedzy, artystycznego rzemiosła i estetyki za pomocą nowoczesnych, bliskich praktyce muzycznej koncepcji i metod. W programie sesji przewidziano pokaz praktyczny oraz referaty naukowe wygłoszone przez specjalistów reprezentujących wybrane ośrodki muzyczne w Polsce.

 

 Tegoroczny Koncert Pamięci to wydarzenie uświetnione widowiskowym a jednocześnie wzruszającym i profesjonalnym występem zespołu DZIECI PŁOCKA.

Koncert rozpoczął wyjątkowy polonez pod nazwą Polonez Wolności, napisany specjalnie dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka przez Tadeusza Trojanowskiego. Podczas tego wydarzenia miał swoją koncertową premierę. Wykorzystujący na początku hejnał książęcego Płocka był punktem jednoczących płocczan i białostoczan.

Koncerty Pamięci odbywają się zawsze 17 września, w pamiętny dzień pamięci września 1939 roku, gdy po tragicznych dniach początku II wojny światowej od wschodniej strony Polska zaatakowana została przez Wojska Sowieckie. „Bolesne wydarzenia września 1939 powinniśmy znać i pielęgnować ich pamięć. Póki jeszcze żyją świadkowie tamtych dni jesteśmy w obowiązku, by wam młodym przybliżać tych, którzy zatroskani o losy niepodległej Polski szli walczyć o jej wolność” mówiła prowadząca Lidia Maria Trojanowska.

W latach 1937 – 1938 Moskwa szczegółowo zaplanowała i zarządziła ludobójstwo, w którym szczególnie ucierpieli Polacy na sowieckiej Białorusi i Ukrainie. Działania takie miały za podstawę rozkaz operacyjny nr 00485 podpisany 11 VIII 1937 roku przez Jeżowa.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczypospolitej 17 września 1939 roku już w pierwszych tygodniach sowieckiej okupacji dochodziło do aktów zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. Ludobójstwem, które Sowiety zaplanowały na dłuższy okres czasu, były wywózki ludności cywilnej na tzw. Sybir. Warto wspomnieć jednak, że oprócz Syberii Polacy zostali zsyłani także do Kazachstanu. Ludność polską wywieziono w czterech tzw. ciągach deportacji oraz podczas „nocy Sierowa i Canawy”. Szacuje się, że w tym okresie zesłano od 1,5
do 2 mln ludzi, z czego do 1945 roku przeżyło 554 tys.

Podczas tegorocznego XV Koncertu Pamięci wspominamy Aspiranta Policji Państwowej Stanisława Bołtucia syna Edwarda i Wiktorii z domu Bohdziewiczów urodzonego 01.02.1897 r. w Cuborach k. Lidy zamorodowanego przez Sowietów w Kalininie w 1940 roku.

 

Od 2000 roku dramatycznie skraca się termin, kiedy wyczerpujemy przewidziane na rok zasoby Ziemi – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Od 19 sierpnia zjadamy ponad przewidzianą normę, co przypomina sytuację osoby, która nie spłaciła jeszcze długu z poprzednich lat, a musi zaciągać nowe zobowiązania kredytowe. Różnica polega na tym, że zasoby naszej planety nie są wirtualnymi cyframi. Jeżeli tempo naszej konsumpcji nie zwolni, doprowadzimy do całkowitego ich wyczerpania, dosłownie zjadając Ziemię.

Obecnie głód ludzkości na zasoby naturalne znacznie przekracza możliwości ich odnawiania przez Ziemię. O ile jeszcze w 1961 roku, kiedy powstawał WWF, zaledwie 2/3 zasobów naszej planety wystarczało na zaspokojenie zapotrzebowania ludności, dziś jedna Ziemia to za mało.

W 2000 roku zaciągaliśmy ekologiczny kredyt w październiku. Po 14 latach zaczynamy żyć z coraz większym długiem już w sierpniu. Ten okres będzie się sukcesywnie skracać, jeśli ludzie nie zaczną żyć w sposób przyjazny dla środowiska. Oszczędzając energię i wodę, segregując i odzyskując odpady, wybierając produkty z odpowiednimi certyfikatami, np. MSC w przypadku ryb i podejmując szereg innych działań, możemy mieć wpływ na odwrócenie tego negatywnego trendu.

Już dziś możemy żyć ekologicznie – dodaje Średziński. - WWF Polska przygotował w tym roku specjalny WWF Poradnik na urządzenia mobilne. Dowiemy się z niego, jak w prosty sposób zmienić swoje codzienne nawyki i żyć ekologicznie. Zachęcamy do pobrania WWF Poradnika.

 Redakcja EkoNews, freeimages.com

 

 

 

 

Zachęcamy do udziału w widowisku, które jest hołdem współcześnie żyjących Polaków złożonym w rocznicę tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Koncert, który odbywa się pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku odbędzie się 17 września 2014 roku w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku o godz. 13. Swoją obecność obok ważnych gości honorowych (przedstawicieli organizacji kombatanckich)

Tłumy widzów, wśród których znaleźli się zaproszeni goście, rodziny wykonawców oraz publiczność odwiedzająca OiFP w sobotę (28 września) o godz. 14 uczestniczyła w niecodziennym wydarzeniu. Opera młodych to cykl spotkań artystycznych, w których uczestniczą uczniowie prywatnych szkół muzycznych z Białegostoku oraz wykonawcy zaproszeni przez Impresariat Muzyczny Pro Art. Wśród wykonawców sobotniego - urodzinowego - koncertu znaleźli się uczniowie szkół Jerzego Szapiela, Mieczysława Limbergiera oraz Lidii i Tadeusza Trojanowskich. Miało też miejsce niecodzienne spotkanie po latach aktorki Katarzyny Herman (niegdyś uczennicy Ogniska Baletowego w Białymstoku) ze swoimi nauczycielami (Grażyną Pietrzak - obecnie dyrektorem Samorządowego Ogniska Baletowego i Lidią Trojanowską pierwszą nauczycielką fortepianu). W tym artykule w więcej: filmy. W galerii zdjęcia autorstwa Katarzyny Heller (OiFP) oraz Weroniki Trojanowskiej (Impresariat Pro Art). 

Na XIV Koncercie Pamięci w Auli Magna Pałacu Branickich, 17 września o 17 spotykały się przynajmniej cztery pokolenia Polaków. Organizatorzy świadomi faktu,  że czas by przekazywać dalej pałeczkę historii Polski, zaprosili do udziału chóry z białostockich szkół (SP nr 19 i SP nr 34), młodych recytatorów (z SP 34 - Gabriela Matwiejczuk, Aleksandra Domanowska, z Zespołu Szkół w Kleosinie - Anna Piekutowska i Patrycja Lasota oraz z Stanisław Trojanowski Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. F. Blachnickiego).

Podczas takich inicjatyw żywo dociera do wielu osób, że coraz mniej jest żywych świadków historii 1939 roku. Dlatego tak cenne było zaproszenie Mileny Czajkowskiej (z domu Profic) córki zamordowanego w 1940 r. w Charkowie oficera WP - majora Stanisława Profica, pośmiertnie awansowanego do stopnia pułkownika oraz Mieczysława Czajkowskiego - poetę, literata, autora przejmującego tomu wierszy Katyński Popielec. To na podstawie jego przekazu można było wyobrazić sobie dziedziniec Pałacu Branickich w tragicznych dniach września 1939r. To ta sala pamięta triumfalne przekazanie władzy nad Polską Sowietom przez faszystkowskie Niemcy. Tło muzyczne tworzył Tadeusz Trojanowski grając na fortepianie oraz towarzysząc Chórowi z SP 34 pod dyr. Jolanty Woronowicz. Szczególnie owacyjnie przyjęty został chór Figielek z SP nr 19  prowadzony przez Małgorzatę Bielawską i Dorotę Kundę. 

Dziękuję za wspaniale przygotowaną lekcję historii - napisała Wicekurator Oświaty Wiesława Ćwiklińska. Gorąco dziękowali dr. Tadeusz Borowski oraz Sybiracy uczestniczący w koncercie. Przybyli również goście z Rafałówki, która tragicznie doświadczyła wejścia wojsk sowieckich w 1939r. O tym będzie więcej na Koncercie Pamięci w 2014 r...

Mogliśmy przekazać ludziom młodym, jako świadkowie tamtych wydarzeń, fragmenty tej historii, której nam dane było przeżyć - podzielili się w kronice refleksjami Milena i Mieczysław Czajkowscy.

Organizatorami koncertu byli: Impresariat Muzyczny Pro Art oraz  Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru. To pierwszy koncert w Dniu Sybiraka, albowiem Komisja Kultury przyjęła ten dzień jako Dzień Sybiraka. Czytamy: Sejm RP oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię i do Kazachstanu oraz odbywającym tam katorgę. (...) upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się stamtąd mimo trudności powrócić do Ojczyzny oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywują Polskość i ustanawia 17 września Dniem Sybiraka - napisano w uchwale.

Dwa koncerty związane z jubieuszem pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego odbędą się w Białymstoku. 30 listopada 2013 - Aula Magna Pałacu Branickich o godz. 17, 1 grudnia o godz. 18 - Studio Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Wystąpią soliści oraz zespoły, którym kompozytor powierzył wiele prawykonań: Suwalski Chór Kameralny pod dyr. Grzegorza Bogdana, Radiowa Filharmonia New Art wraz z kameralistami New Art Chamber Soloists, Michał Drewnowski - fortepian, Tadeusz Trojanowski - fortepian, Leszek Kołodziejski - akordeon, Jacek Olchanowski - saksofon, Dariusz Szada-Borzyszkowski i inni.

 Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne TAK. Koncert odbywa się pod Patronatem Honorowym Wojewody Podlaskiego oraz Prezydenta Białegostoku. Koncerty dofinansowane ze środków Miasta Białystok. Sponsorami koncertów jest KPKM sp. z o.o w Białymstoku, Firma SAMASZ oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem Radia w Koncercie Live jest Lotto.

o kompozytorze:

http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/tadeusz-trojanowski

o wykonawcach:

http://www.radiowafilharmonia.com/

http://www.radiowafilharmonia.com/michal-drewnowski

http://www.radiowafilharmonia.com/arkadiusz-dobrowolski

http://vivamusica.suwalki.pl/

http://stypendia-bialystok.pl/tworcyprofesjonalni/index.php/nasi-stypendysci/stypendysci-2010/jacek-olchanowski/

  {youtube}Dmxvex3Apyg{/youtube}

To tytuł inicjatywy, której uczestniczy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w dolnym foyer w budynku OiFP przy Odeskiej. Pierwsza jej edycja odbędzie się w sobotę 28 września - w pierwsze urodziny Opery Podlaskiej. Wystąpią: uczniowie prywatnych białostockich szkół muzycznych (M. Limbergiera, J. Szapiela i T. Trojanowskiego) oraz klasa IV z Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku (Polonez, Korowód). Piosenki ludowe i popularne zaprezentują Chóry ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku (dyr. Dorota Kunda) i Szkoły Podstawowej nr 28 (dyr. Jolanta Gwiazdowska). Wstęp wolny.

Byliśmy na miejscu wydarzenia od godz. 11.40. Widzieliśmy, jak runęła wieża kościoła. To bardzo bolesne doświadczenie dla całej wspólnoty parafialnej, ale i całego kościoła w Białymstoku.

{youtube}71BsmpydCKY&feature{/youtube}

Strażakom nie udało się uratować kopuły ponieważ akcja gaśnicza mogła być prowadzona jedynie z zewnątrz. Drewniane schody prowadzące na szczyt wieży szybko się przepaliły i zawaliły.
Pożar wybuchł ok. godz. 10. Na miejscu jest 12 zastępów straży, ale wzywane są kolejne. - Staramy się opanować pożar, by ogień nie przedostał się na nawy kościoła - powiedział rzecznik białostockiej straży pożarnej młodszy brygadier Paweł Ostrowski.
Jak przyznał rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Marcin Janowski, akcja jest bardzo trudna wieża ma bowiem ponad 40 m wysokości, a najwyższa drabina, którą dysponują strażacy w Białymstoku ma ok. 35 m. Dodał, że dodatkowym utrudnieniem jest mały plac przed kościołem, który ogranicza możliwość manewrów sprzętem.
Strażacy poinformowali, że wewnątrz świątyni nie było ludzi. Nikt też nie został ranny w związku z pożarem.
Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku, w ubiegłym roku parafia obchodziła 100-lecie powstania świątyni.

źródło: Polskie Radio Białystok

17 września 2012 roku odbył się tam organizowany przez Impresariat Pro Art XIII Koncert Pamięci.

Imię Ryszarda Kaczorowskiego nosi od niedzieli 8 września 2013 r.Chorągiew Białostocka Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczystości nadania imienia odbyły się w Białymstoku z okazji 100-lecia istnienia harcerstwa na Białostocczyźnie. Wzięli w nich udział harcerze i sympatycy harcerstwa z różnych zakątków regionu i kraju. 

W galerii zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej

Po raz czternasty Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku wraz z Impresariatem Muzycznym Pro Art, SP nr 34 w Białymstoku oraz Podlaskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru organizuje koncert, podczas którego wystąpią Mieczysław Czajkowski, Milena Czajkowska, Tadeusz Trojanowski oraz Chór z SP nr 34 i SP nr 19 w Białymstoku. Patronat Medialny: Gazeta Współczesna, Telewizja Regionalna Białystok oraz Jard Media. W zakładce więcej info o wykonawcach. W załączniku list intencyjny.

W działaniach Impresariatu Pro Art jest miejsce na pomoc charytatywną. W lokalnych mediach emitowany jest spot sfinansowany przez Impresariat Muzyczny Pro Art i Kombinat Budowlany sp. z o.o.. Teledysk zrealizowany przez Valred z muzyką Tadeusza Trojanowskiego przedstawia Gosię, której niezbędna jest operacja krótszej nóżki. Wydaliśmy 100 sztuk płyt DVD, które trafiły do różnych firm w Polsce. I Ty możesz pomóc Małgosi:  http://www.youtube.com/watch?v=CKESXuvlHEQ

Na ulicach stolicy pojawią się elektryczne taksówki?

Jak informuje serwis EurActiv.pl, taksówki będziemy mogli zobaczyć już w lutym 2012 roku. Jak dowiadujemy się dalej, koszt przejechania kilometra samochodem elektrycznym jest dziesięć razy mniejszy niż w napędzanym silnikiem benzynowym. Niestety pojazdy te są dużo droższe od zwykłych.

Odbędzie się on w dniach 28 września - 4 października 2012 w Ueckermünde.

Zapraszamy do studiowania interesujących artykułów...

...

19 - 21 października 2012, Bielsko-Biała

W ramach IV Weekendu z Fletnią Pana odbędą się:

 

Przewodniczący Komitetu  PIS p. Rafał Rudnicki serdecznie zaprasza na spotkanie z Prezesem PIS - Jarosławem Kaczyńskim

Z wielką satysfakcją chcę Państwa poinformować, że już w najbliższą sobotę, 6 października, w Białymstoku gościć będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości, były premier polskiego rządu p. Jarosław Kaczyński. Województwo podlaskie będzie pierwszym, które p. Jarosław Kaczyński odwiedzi po marszu "Obudź się Polsko" i gdzie będzie spotykał się z sympatykami.

Spotkanie z p. Jarosławem Kaczyńskim odbędzie się w sobotę, 6 października o godz. 15:00 w sali kina "Ton" przy Rynku Kościuszki 2 w Białymstoku.

Spotkanie ma charakter otwarty, mogą na nie przybyć wszyscy zainteresowani. Liczę, że o spotkaniu powiadomią Państwo swoją rodzinę, znajomych, sympatyków PiS. Pokażmy, że są nas setki, a nawet tysiące.

W załączeniu przesyłam zaproszenie na spotkanie, które można rozsyłać znajomym.

Pozdrawiam

Rafał Rudnicki

Przewodniczący Komitetu PiS w Białymstoku

Można już oglądać letnie produkcje Pro Art - Sielanki

Kompozycje autorstwa Tadeusza Trojanowskiego w wykonaniu New Art Chamber Soloists z Michałem Drewnowskim przy fortepianie stanowiły tło muzyczne między innymi w programie Śladami Chopina. Teraz jako oddzielne klipy video do oglądania pod adresami:

 

produkcja: Pro Art 2012

 

Rolnicy muszą się obudzić i sprzeciwić dopuszczeniu GMO do upraw. Zwiększenie użycia chemicznych środków ochrony roślin, uzależnienie rolników od korporacji sprzedających nasiona oraz wzrost ich ceny - to główne wnioski z nowego raportu, który zostanie zaprezentowany podczas spotkań w 10-ciu europejskich miastach.

Raport „Zmodyfikowane genetycznie uprawy odporne na opryski chemiczne - prognoza dla Europy", został przygotowany na zlecenie Greenpeace przez dr. Charlesa Benbrooka. Jest to pierwsza tego typu prognoza dla Europy, w której jasno pokazano, co się stanie, jeśli Komisja Europejska dopuści do upraw w UE rośliny modyfikowane genetycznie odporne na działanie herbicydów (GMHT).

Na stacjach benzynowych pojawi się prawdopodobnie już niedługo nowy rodzaj paliwa.


Jak informuje TVP Info, "Bruksela nie zgłosiła żadnych uwag do Polskich przepisów wprowadzających „B7”, czyli olej napędowy z 7-procentową domieszką estrów roślinnych. Oznacza to, że po zatwierdzeniu przepisów przez rząd właściciele dystrybutorów rozpoczną sprzedaż bardziej „zielonego paliwa”.

Od 1 września obowiązuje w całej Unii Europejskiej i dotyczy wszystkich standardowych żarówek.

XII Koncert Pamięci zgromadził licznie dzieci i młodzież szkolną oraz zaproszonych gości.

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SYGNALISTÓW

MYŚLIWSKICH „HUBERTUS 2011”

III Turniej Fanfar i Hejnałów  o statuetkę Anny Wazówny

BRODNICA,

30.09.2011-2.10.2011

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli zaprasza do udziału w

Ogólnopolskie Warsztaty Strefa dźwięku i ruchu w Zduńskiej Woli.

18 września 2011 r. zmarł Eugeniusz Szulborski - poeta, prozaik, satyryk.

W sobotę w szpitalu białostockim zmarł Eugeniusz Szulborski z Białegostoku. Poeta, satyryk, prozaik, długoletni prezes Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku, członek Związku Literatów Polskich, nauczyciel historii, pracował również w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Ostatnio prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Białymstoku. Człowiek kochający ludzi i Ojczyznę. Dobry kolega i przyjaciel. Pogrzeb odbył się we wtorek (20 września) o godz. 13. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku.

 

International Association of Music Information Centres IAMIC Annual Meeting.

Koncert Totus Tuus - Janowi Pawłowi II w niedzielę, 16.10.2011 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku zgromadził ponad 250 osób.

zapraszamy do oglądania video: http://www.youtube.com/watch?v=ljY3jZA6u40

To już pięć lat, jak śpiewem, słowem i muzyką czcimy pamięć o Papieżu Tysiąclecia - powiedział Ks. Infułat Adam Krasiński - Wikariusz Generalny Archidiecezji Białostockiej. W tym roku teksty skierowane do młodzieży wybrał i czytał obdarzony charyzmatycznym głosem Wojciech Grzechowiak. Brzmiały wyjątkowo czytelnie (tak potrafi tylko Grzechowiak) i dotarły do serc zgromadzonych licznie w Auli Magna młodych. Koncert pomyślany jako międzypokoleniowe muzyczne spotkanie wywarł na zgromadzonej publiczności duże wrażenie. To za sprawą trafnie dobranych słów Jana Pawła II, jak również dzięki śpiewającym i grającym. Wyszliśmy zbudowani... usłyszeć można było po koncercie. Napełnieni twórczo do działania na rzecz kultury... dodał ktoś inny. Wykonana przezzgromadzonych w Pałacu Branickichuczestników koncertu Barka (śpiew Weronika Trojanowska)zakończyła koncert pozostawiając "papieskiego ducha" zarówno w słuchaczach, jak i wykonawcach. Dziękujemy za wyjątkowy wieczór - napisała w kronice jedna z mam śpiewających dzieciaków z SP nr 19. Wieczór rzeczywiście był wyjątkowy. Szkoda, że przemilczany przez media. A przecież był to jedyny tego typu koncert w 33. rocznicę rozpoczęcia Wielkiego Pontyfikatu Karola Wojtyły - Błogosławionego z Rodu Słowian.

Wystąpili:

TADEUSZ TROJANOWSKI - fortepian, WOJCIECH GRZECHOWIAK, Zespół CONCENTO, Zespół Instrumentalny Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku dyr. Artur Haraburda, Zespół kameralny MIRAŻ pod dyr. Lidii Marii Trojanowskiej oraz CHÓR SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 19 w Białymstoku (dyrygent Dorota Kunda) i SCHOLA MATER DEI (laureat  I nagrody Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego).

organizatorzy:

Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne TAK, Impresariat muzyczny Pro Art, Stowarzyszenie Musica Sacra w Białymstoku.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

15 grudnia br. Komisja Europejska przyjęła zieloną księgę i rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie przyszłości oświetlenia LED.

Oświetlenie LED to jedna z najbardziej energooszczędnych i wszechstronnych technologii oświetleniowych, która w porównaniu z innymi technologiami umożliwia oszczędności energii i pieniędzy sięgające nawet 70 procent. Szybsze wprowadzenie oświetlenia LED zapewni powodzenie europejskiemu przemysłowi oświetleniowemu i przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii do celów oświetlenia o 20 procent do roku 2020.

Koncert Pamięci - sobota 17 września 2011r. o godz. 17, Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku

 W 72 rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski odbędzie się XII KONCERT PAMIĘCI pt. Ojczyźniany wieczór. Wystąpią: MARTA ŁAWIŃSKA i WOJCIECH GRZECHOWIAK - recytacje, MAŁGORZATA TROJANOWSKA - sopran, TADEUSZ TROJANOWSKI - fortepian. W niedzielę 25 września koncert zostanie powtórzony w Sokółce.

Festiwal Szalone Dni Muzyki - La Folle Journée de Varsovie „Les Titans” odbędzie się w dniach 29.09. – 02.10.2011 w Warszawie.

 

W bliskości rocznicy tragedii smoleńskiej warto przypomnieć, że nakładem Impresariatu Pro Art w maju 2010 r. ukazała się płyta CD pod tytułem Melancholia dedykowana ofiarom trageii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010r. Kompozycje z płyty, którą nagrała Małgorzata Jóźków - wiolonczela i Cezary Sanecki - fortepian, weszły w skład Koncertów Pamięci (11 i 17 września 2010 r.). Na płycie znalazły się utwory polskich kompozytorów. Każdy utwór komentarzem opatrzył prof. Jacek Jadacki jeden z najbardziej cenionych filozofów polskich. Podzielił się również trafnym spostrzeżeniem na temat: Melancholia w muzyce.

Andrzej Zaucha in memoriam

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na koncert pamięci Andrzeja Zauchy w 20. rocznicę śmierci. Wystąpią m inn. Krystyna Prońko, Andrzej Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Andrzej  Sikorski.

więcej na eBillet.pl