Serdecznie zapraszamy w niedzielę 13.11.2022 na transmisję widowiska 

NA PODLASIU BYŁEM - link do transmisji

 

 

Polska aktorka Marta Ławińska powróciła w rodzinne strony. Udziela się tam artystycznie, społecznie i jako wolontariusz w schronisku dla zwierząt.

Marta Ławińska - ojczyźnie

Materiał pochodzi z występu Marty Ławińskiej w Mielniku, 11.11.2011 r. całość do obejrzenia: Mielnik 11.11.2011

 

Zapraszamy niebawem na film, który zrealizowany został dzięki wsparciu produkcji przez Województwo Podlaskie.

Marszałek 100 lat później

Film jest paradokumentem przedstawiającym postać Józefa Piłsudskiego na tle Podlasia. Punktem wyjścia jest rekonstrukcja nadania Honorowego Obywatelstwa Białegostoku Marszałkowi JP w dniu 21.08.1921r. Poszczególne sceny i obrazy przybliżają kontekst historyczny, osobiste spostrzeżenia i myśli na temat przemijania, narodu i Polski.

Scenariusz i reżyseria - Lidia Trojanowska

Scenariusz rekonstrukcji - Piotr Siwicki

Zdjęcia, operator drona, montaż - Piotr Gromko, Grand Studio

Muzyka - E.Stanley, A.Clark , L.Bejman, T.Gawry, S.Trojanowski

Partner strategiczny filmu - Województwo Podlaskie

 

"Mój pradziadek Andrzej Śmiałek zamieszkał w Płocku ok. 1914 r. jako żołnierz w służbie carskiej, potem plutonowy baonu zapasowego 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych. Brał udział w walkę o Pińsk i obronie Płocka. Zanim jednak do niego przybył mieszkał w rodzinnym Łowiczu i Retkach (urodził się 27 listopada 1881). Ta historia zainteresowała mnie przy okazji oglądania rodzinnych albumów i dokumentów. Teraz już wiem, że to my tworzymy przyszłość. Nie chodzi tu nawet o konkretnych ludzi, rodziny czy zdarzenia. Chodzi tu o coś więcej… o historię narodów i ludzkości"  przyznaje Stanisław Trojanowski autor nagrodzonej pracy w konkursie Archiwa Rodzinne Niepodleglej (2020), który zorganizowało Archiwum Państwowe w Białymstoku.

Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonej pracy i wyjątków z życia Andrzeja Śmiałka samodzielnego weterynarza 5 i 6 Pułku Legionów Polskich i 4 Pułku Strzelców Konnych w latach 1915- 1927.

Premiera 16.11.2020, o g. 17

https://youtu.be/4S-VjO-Zpyg

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, także scala, wyraża miłość i patriotyzm. Doskonale widać to na przykładzie rodziny Trojanowskich - białostockiego rodu, który w Białymstoku znaczy wiele...

Zapraszamy do wysłuchania audycji Doroty Sokołowskiej pt. Trojanowscy. Historie rodzinne. 

 

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/192065

Ponad 300 wykonawców (solistów, duetów i zespołów) zaśpiewało podczas dwudziestej dziewiątej edycji Festiwalu Super Mikrofon Radia Jard. Wielu młodych wykonawców otrzymało nominację na festiwale w Grecji i do Włoch. Serdecznie gratulujemy wszystkim, tym, którzy wyjechali z nagrodami i tym, którzy zaśpiewali w eliminacjach. Zapraszamy w marcu 2019 r. na jubileuszowy XXX Festiwal Super Mikrofon Radia Jard.

Nagrodzeni miejscami od I do III w kategorii solistów i zespołów zostali:

Były występy, odznaczenia i życzenia. Tak wyglądał jubileuszowy koncert 40-lecia pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego, który odbył się w piątek 16.11.2018 r. w Pałacu Branickich w Białymstoku. Jubilata i małżonkę - Lidię Marię Trojanowską - Zarząd Województa Podlaskiego uhonorował Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krzewienia polskiej kultury muzycznej.

https://bialystok.tvp.pl/40003018/jubileusz-40lecia-pracy-kompozytorskiej-tadeusza-trojanowskiego

13 listopada 2017 r. w Płocku miało miejsce niezwykłe świętowanie. Widowisko o niepodległości w wykonaniu młodych artystów z płockich szkół muzycznych, HZPiT Dzieci Płocka oraz zespołu z Mołdawii oglądało około tysiąca osób. W programie przygotowanym przez Lidię Rogalską znalazł się białostocki akcent. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się znany białostocki społecznik Czesław Jakubowicz, który rolę Wodza Niepodległości sprawuje od ponad 10 lat. Płock to miasto uhonorowane przez Marszałka w 1921 r. "Był dzień 10 kwietnia 1921 roku. Do Płocka przybył Marszałek Józef Piłsudski. Po uroczystym powitaniu Miastu Płock nadano Krzyż Walecznych za obronę miasta przed nawałą bolszewicką w dniu 18 sierpnia 1920 roku". Bardzo wzruszający i pełen patriotyzmu koncert rozpoczął płockie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W galerii foto autorstwa Lidii Trojanowskiej. Poniżej link do Kuriera Mazowieckiego TVP3 Warszawa z relacją o wydarzeniu (minuta od 8`23`` do 10`25``)

https://warszawa.tvp.pl/34795853/13112017

 

Zachęcamy do zakupu dźwiękowych pocztówek z kolędami. Do nabycia w sklepie internetowym. To doskonały pomysł na nową formę tradycyjnej pocztówki bożonarodzeniowej.

Zachęcamy do wzięcia udziały w Warsztaty Laboratorium Pieśni na magicznym Podlasiu. Prowadzą Alina Jurczyszyn & Kamila Bigus. 18 grudnia 2016 zapraszamy na 3 godzinny warsztat pieśniarski Laboratorium Pieśni do klimatycznego Dworu z Bobry Wielkiej należącego do skansenu Muzeum Wsi Podlaskiej koło Białegostoku.

czas: niedziela, 18 grudnia 2016, 16.00-19.00 (3h)
miejsce: Muzeum Wsi Podlaskiej - skansen**, ul. Leśna 7, 16-010 Wasilków (przy szosie w kierunku Augustowa), Dwór z Bobry Wielkiej
finanse: 70zł student, * 100zł standard *, 110zł sponsor
zapisy: Magdalena, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 507 53 58 57

Zachęcamy do czynnego udziału w patriotycznym śpiewaniu i bieganiu. 11 Listopada 2016 r. w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku rozpoczną się po raz pięćdziesiąty szósty zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych. W części artystycznej wystąpi Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Małe Kurpie od kierownictwem Grażyny Kuklińskiej.

Powiatowe Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się już w poniedziałek 9 listopada w Łapach. W pieśniach patriotycznych zaprezentowała się młodzież z łapskich szkół oraz Domu Kultury. Historię odzyskania Niepodległości przedstawił Marek Kawczyński. Wystąpił też Czesław Jakubowicz, który od lat wciela się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecny na uroczystości Starosta Powiatu Białostockiego Antoni Pełkowski zapewnił o swojej przychylności dla takiej formy obchodów tego niezwykłego dla Polaków święta.

Zachęcamy do skorzystania z darów, jakie daje nam natura w postaci zdrowej żywności, ziół oraz dań niekonwencjonalnych (pesto z jarmużu, humus). Można będzie zdegustować potrawy przygotowane przez Stowarzyszenie Diabetyków oraz zmierzyć ciśnienie. Wszystko podczas kiermaszu zdrowej żywności.

Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Starosta Powiatu Białostockiego zapraszają - 14 listopada 2015, od 11 do 18 do Punktu Usług Turystycznych w Supraślu. Szczegóły na plakacie.

Zbliża się czas kolędowania, dlatego zachęcamy do kupna wydawnictw Pro Art:

Kolędy na flet z akompaniamentem na płycie CD oraz Kolędy na gitarę https://www.youtube.com/watch?v=4FCwje8-gCk

https://www.youtube.com/watch?v=vHgUVsdU5JY

W przygotowaniu wydawnictwo kolędy na głos i fortepian.

Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże, Impresariat Muzyczny Pro Art oraz Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne TAK serdecznie zaprasza na uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2015 do Gminy Dobrzyniewo. O godz. 12 w Kościele Parafialnym w Dobrzyniewie Kościelnym odprawiona będzie Msza Święta, po której samochodami uczestnicy przejadą do Krynic (Pracownia Edukacji Kulturalnej). Prosimy o zabranie biało-czerwonych flag. W Krynicach o g. 13.30 rozpocznie się Patriotyczne Śpiewanie. Wystąpią zespoły: Chór Cantate Domini pod dyr. Małgorzaty Trojanowskiej, Zespół Kameralny Miraż pod dyr. Lidii Trojanowskiej, Zespół Folklorystyczny Narwianie oraz Dobrzyniacy, Tadeusz Trojanowski - fortepian. Przewidziane jest wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych oraz solowe występy zaproszonych gości - zgodnie z powiedzeniem, że każdy śpiewać może. Na zakończenie Patriotycznego Śpiewania w Krynicach będą ufundowane przez organizatorów pączki - w wymownej liczbie 97 oraz ognisko z kiełbaskami. Uroczystości są częścią Obchodów Dnia Niepodległości w Powiecie Białostockim. Patriotyczne Śpiewanie odbywa się w ramach IV Ogólnopolskiego Przeglądu Patriotycznego Jeszcze Polska nie zginęła, który dofinansowało Województwo Podlaskie i Starostwo Powiatowe.

Zachęcamy młodych skrzypków do udziału w prestiżowym konkursie skrzypcowym. Szczegóły poniżej.

Zachęcamy do zakupu najnowszej pozycji wydawniczej: Kolędy na gitarę z tabulaturami w opracowaniu Tomasza Trojanowskiego. koszt - 20 PLN.

Kolędy w prostym układzie na gitarę (nuty plus tabulatury) to zbiór osiemnastu najpopularniejszych kolęd opracowanych przez doświadczonych pedagogów.

W poniedziałek 10 listopada 2014 r. w Monieckim Ośrodku Kultury odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Jeszcze Polska Nie Zginęła” - Przegląd Muzyczno – Plastyczny. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne TAK, Impresariat Muzyczny Pro Art oraz Moniecki Ośrodek Kultury. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przeglądu był Pan Sylwester Trojanowski – Prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego TAK.

Tłumy białostoczan, jak co roku uczestniczyło w uroczystościach upamiętniających Odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Jest to dzień, w którym każdy manifestuje swoją przynależność narodową. Dobrze, że w tegorocznych uroczystościach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nie zabrakło dzieci i młodzieży.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku organizuje w roku szkolnym 2014 / 2015 trzy konkursy:

 1. XVII Dolnośląski Konkurs Gitarowy (Gitariada 2015), w dniach  10 - 11 kwietnia 2015

2. XIX Spotkania Najmłodszych Wiolonczelistów w dniach 24 - 25 kwietnia 2015 (nuty do pobrania ze strony internetowej szkoły)

3. XXIII Kłodzki Konkurs Pianistyczny w dniu 22 maja 2015 (możliwa opcja przedłużenia czasu trwania  konkursu do 23 maja 2015,  w zależności od ilości zgłoszeń)      

Serdecznie zapraszamy pedagogów oraz uczniów w/w specjalności do udziału w konkursach.

W załączeniu przesyłam Regulaminy konkursów, dostępne również na stronie internetowej szkoły www.psm.klodzko.pl

 

Pomnik Anioła Stróża Polski ma stanąć w Płockim Parku Pamięci

Autorem  projektu jest Andrzej  Samborowski-Zajdel

Płocki Park Pamięci poświęcony jest pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

dlaczego pomnik Anioła Stróża?

L. V. Kużmicka -  firma posiadająca w ofercie diamenty

www.lvkuzmicka.pl

 

muzyka do reklamy: Tadeusz Trojanowski

 

Przesłuchania można oglądać na stronie Filharmonii Śląskiej - 18.11.2012 od g. 9.30
164 zgłoszenia z 37 krajów napłynęły do organizatorów IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, który rozpocznie się 16 listopada 2012 roku. Komisja weryfikacyjna do udziału zakwalifikowała 50 młodych dyrygentek i dyrygentów z 22 krajów: Australii (1), Austrii (2), Brazylii (2), Chin (2), Czech (1), Finlandii (1), Francji (1), Grecji (2), Holandii (2), Irlandii (1), Japonii (5), Kolumbii (1), Korei Południowej (4), Litwy (1), Meksyku (1), Niemiec (4), Nowej Zelandii (1), Polski (8), Rosji (3), Tajwanu (3), USA (3) i Wielkiej Brytanii (1). Gdyby ktoś z zakwalifikow anych zrezygnował, mogą pojawić się w Katowicach również Argentyńczyk, Hiszpan, Kazach, Portugalczyk, Rumun, Słowak, Węgier czy Włoch. W gronie pięćdziesięciu zakwalifikowanych jest osiem pań: cztery Polki, dwie Greczynki i po jednej dyrygentce z Rosji i Nowej Zelandii. Spośród Polek uczestniczyły już w poprzednim konkursie w Katowicach Marzena Diakun, która pięć lat temu zdobyła Nagrodę starosty bieruńsko-lędzińskiego dla polskiego pófinalisty i Nagrodę ufundowaną przez STOART dla najlepszej polskiej uczestniczki oraz Maja Metelska, uhonorowana Nagrodą TVP. Najstarszymi uczestnikami konkursu będą urodzeni tego samego dnia, 7 września 1977 roku Alexander Negrin z Wielkiej Brytanii i Litwin Dainius Pavilionis, który na poprzednim katowickim konkursie w 2007 roku zdobył III wyróżnienie oraz Nagrodę im. Witolda Rowickiego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Od wieczne pieśni Mieczysława Karłowicza). Z tego samego rocznika, o trzy miesiące od nich młodszy jest Tae Jung Lee z Korei Południowej. Najmłodsi uczestnicy konkursu urodzili się w 1989 roku — w lutym Holender Olivier Pols, a w listopadzie - Polak Maciej Koczur.

 

Zakwalifikowanych do przesłuchań konkursowych uczestników oceniać będzie Jury w składzie: prof. Antoni Wit (przewodniczący), Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska), Juozas Domarkas (Litwa), Piotr Gajewski (USA), Martinez Izquierdo (Hiszpania), Eugeniusz Knapik (Polska), John Neschling (Brazylia), Marek Pijarowski (Polska), Maximiano Valdes (Chile), Takuo Yuasa (Japonia), Michael Zilm (Niemcy). Honorowym patronat nad Konkursem objął Prezydenta Rzeczypospo litej Polskiej Bronisław Komorowski.

 

Publiczne przesłuchania IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędą się gościnnie w katowickiej Akademii Muzycznej w trzech etapach: I - w dniach 17-20 listopada 2012, II – 21-22 listopada 2012 i finał – 23 listopada 2012 roku. Poprzedzi je 16 listopada 2012 roku o godz. 19.00 Inauguracyjny koncert prawykonań, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią dwie nowe kompozycje: Uwertura koncertowa Stanisława Moryty i Beauty Radiated in Eternity Eugeniusza Knapika . Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

 

Do II etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych nie więcej niż 12, a do III etapu - nie więcej niż 6 finalistów. Uczestnicy Konkursu dyrygować będą Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W przesłuchaniach II etapu jako soliści wystąpią znakomici wiolonczeliści: Tomasz Strahl i Marcin Zdunik oraz świetne skrzypaczki: Agata Szymczewska i Anna Maria Staśkiewicz. Uczestnicy Konkursu obowiązkowo będą musieli wykonać kompozycje polskich twórców: w II etapie jest to I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego albo Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, a w III etapie - II Symfonię B-dur op. 19 Szymanowskiego albo Symfonię Odrodzenie e-moll op. 7 Mieczysława Karłowicza.

 

Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 euro i Złota Batuta. Oprócz nagród regulaminowych przyznane zostaną nagrody dodatkowe, m.in. Nagroda im. Witolda Rowickiego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora oraz zaproszenia do prowadzenia koncertów w Polsce oraz za granicą – w Lizbonie, Tokio i w ramach projektu ONE goes places (Jenaer Philharmonie, Bohuslav Martinu Filharmonie, Štátny komorný orchester Žilina, Ljubliana – RTV Slo, Amiens- Orchestre de Picardie). Koncerty laureatów odbędą się 25 listopada w Katowicach i 26 listopada 2012 roku w Warszawie.

 

Organizatorzy zaplanowali liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. dwie wystawy. Wydawana będzie również okolicznościowa gazeta dyrygencka "Batuta".

 

Przesłuchania konkursowe będzie można śledzić także przez Internet - na stronie Konkursu dostępna będzie transmisja on line.

 

Organizatorami Konkursu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

 

Patronat medialny nad Konkursem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

 

Złota Batuta dla Daniela Smitha!

Jury IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Na podstawie łącznej punktacji za trzy etapy postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- I nagrodę – 25 000 EURO i Złotą Batutę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Daniel Smith.
- II nagrodę – 20 000 EURO i Srebrną Batutę ufundowaną przez Marszałka Województwa Śląskiego otrzymuje Marzena Diakun
- III nagrodę – 15 000 EURO i Brązową Batutę ufundowana przez Prezydenta Miasta Katowice otrzymuje Azis Sadikovic
- I wyróżnienie 10000 Euro ufundowane przez Kompanię Węglową SA otrzymuje Andrew Koehler
- II wyróżnienie 7000 EURO ufundowane przez Filharmonię Śląską otrzymuje Maja Metelska
- III wyróżnienie 5000 EURO ufundowane przez Fundację Muzyczną Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga otrzymuje Zoi Tsokanou

Fotokatalizatory - przełom w sposobie niszczenia komórek nowotworowych i mikroorganizmów. W procesach oczyszczania wody, powietrza, różnych powierzchni, a nawet niszczenia komórek nowotworów, bakterii czy grzybów można wykorzystać właściwości utleniające wzbudzonego światłem fotokatalizatora. W praktyce materiałów takich używa się już na przykład w produkcji farb, samoczyszczących się szyb, glazury, w klimatyzatorach. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że w przyszłości fotokatalizatory znajdą zastosowania jako fotoleki. Nad fotokatalizatorami półprzewodnikowymi pracuje dr hab. Wojciech Macyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ukazała się absolutnie wyjątkowa karta świąteczna zawierająca teledyski kolędowe nagrane przez TVP Oddział w Białymstoku. Wykonawcami są artyści: Patrycja Gabrel, Trio Con Fervore oraz zespół Fart. Szatę graficzną stanowi okładka warszawskiej Gazety Codziennej z 24 grudnia 1934 r. Nadruk na płycie - ozdoba choinkowa z 1945 r.

W bliskości rocznicy Powstania Styczniowego przypominamy, że Tadeusz Trojanowski użyczył swojej muzyki do filmu Pro Memoria 2010. Realizacja - VALRED - Krzysztof Jackowski, scenariusz i reżyseria - Krzysztof Tołwiński. Obraz jest wart obejrzenia, traktuje bowiem o całej prawdzie mordu na polskich oficerach w Katyniu - kwiecień już niebawem...

{youtube}zzNfCXe1peg{/youtube}

Pro Art przygotował klip wideo zrealizowany jako dar wdzięczności za Beatyfikację Jana Pawła II.

teks: Jan Paweł II, muzyka: Tadeusz Trojanowski, Wykonawcy: Zespól Fart pod kierunkiem Justyny Porzezińskiej. Utwór jest częścią Oratorium pt. Stworzeni do miłości

{youtube}uholi_G1VFw{/youtube}

ten inne interesujące artykuły na EcoNews.pl

http://www.ekonews.com.pl/pl/0,242,9535,sawicki_nie_dla_ustawy_o_oze.htm

ZZRE apeluje o wznowienie prac nad nowelizacją ustawy o GMO

Ekolodzy apelują także o szerokie konsultacje społeczne oraz wstrzymanie prac nad projektem Ustawy o nasiennictwie do czasu wprowadzenia zakazu uprawy kukurydzy MON810 i ziemniaka AMFLORA na terenie Polski.

http://www.ekonews.com.pl/pl/?aid=9560&test=true

ten oraz inne interesujące artykuły na www.ekonews.com.pl

Przez kolejne dziesięciolecia będziemy odczuwać skutki zanieczyszczenia powietrza.

Gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia jest w atmosferze coraz więcej. - Ich ilość pobiła w 2010 r. kolejny rekord, przekraczając poziom z najczarniejszych prognoz naukowców - podała w poniedziałek działająca przy ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Jak informuje TVN24.pl, "koncentracja dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia, osiągnęła najwyższy poziom od czasu rewolucji przemysłowej i rozpoczęcia procesu industrializacji.

"Ilość obecnego w atmosferze podtlenku azotu (znanego jako gaz rozweselający) wzrosła od tamtej pory o 20 procent. Poziom dwutlenku węgla zwiększył się natomiast o 39 procent, a metanu aż o 158 procent" - podała WMO.

Winna m.in. wycinka lasów
W opublikowanym w  poniedziałek raporcie WMO winą za sytuację obarcza się przede wszystkim spalanie paliw kopalnych, wycinkę lasów, które absorbują dwutlenek węgla oraz stosowanie nawozów.

- Odnotowane w 2010 roku wartości przekroczyły najgorszy z siedmiu scenariuszy emisji gazów cieplarnianych przedstawionych na konferencji ekspertów ONZ, która odbyła się w 2001 roku - podała agencja Associated Press.

Będziemy odczuwać skutki

- Nawet gdybyśmy zdołali powstrzymać dzisiaj emisję gazów cieplarnianych, choć wciąż nam do tego daleko, gazy już obecne w atmosferze przetrwają przez kolejne dziesięciolecia i będą naruszać chwiejną równowagę klimatu na Ziemi, która jest żyjącą planetą - powiedział szef WMO Michel Jarraud

Źródło: TVN24.pl,

W Krakowie stężenie niebezpiecznych związków chemicznych w powietrzu sześciokrotnie przekroczyło normę!


Przez zalegający smog m.in. w przedszkolach obowiązuje zakaz wychodzenia z dziećmi na świeże powietrze - poinformował TVN Meteo.

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje przy współwystępowaniu dwóch czynników: zanieczyszczeń powietrza wywołanych działalnością człowieka i niekorzystnych zjawisk pogodowych pod postacią dużej wilgotności (w tym mgieł) i braku wiatru.

Smog zawiera szkodliwe związki chemiczne m.in. tlenek siarki i azotu, które zagrażają naszemu zdrowiu.
Szczególnie uciążliwy jest dla osób z chorobami układu oddechowego m.in. dla astmatyków, bowiem może powodować niewydolność oddechową.

żródło TVN Meteo

Powierzchnia lodowców w Alpach francuskich zmniejszyła się w latach 1970-2010 o ok. 25-26 proc.


Jak wynika z badań naukowców, przedstawionych na jesiennej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), powierzchnia lodowców w Alpach francuskich zmniejszyła się w latach1970-2010 o ok. 25-26 proc., co jest jeszcze jedną oznaką ocieplania się klimatu.

Lodowce spływające ze stoków Mont Blanc (w tym najbardziej znany La Mer de Glace) oraz okolicznych masywów górskich zajmowały na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku obszar 375 km kwadratowych a w roku 2010 tylko 275 km kwadratowych.

Podobne zjawisko zaobserwowano w rejonach Alp leżących na terytoriach Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Niemiec i Włoch. Największe ubytki stwierdzono w południowych partiach Alp, gdzie kilka lodowców prawie całkowicie zanikło.

Naukowcy wykorzystywali do badań m. in. stare mapy oraz zdjęcia lotnicze i satelitarne, w tym wykonane przez amerykańskiego satelitę Landsat.

Żaden porzucony śmieć nie może już leżeć spokojnie w rowie czy w lesie.

1 stycznia rozpoczyna się obowiązywanie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli rewolucji śmieciowej. Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013

Nowy sposób na śmieci komunalne to metoda, która sprawdziła się już z powodzeniem w większości krajów europejskich.

Działa tak: gmina zapewnia odbieranie i właściwe, ekologicznie bezpieczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych i możliwość selektywnego zbierania odpadów, czyli wymagając od nas ekologicznych zachowań jednocześnie daje nam do nich warunki, np. ustawiając odpowiednie pojemniki. Odbierać odpady od mieszkańców będzie wyłoniona w drodze przetargu firma. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczają jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu. Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo!

więcej na www.ekonews.com.pl

ABW zatrzymało 7 osób podejrzanych o korupcje przy udzielaniu koncesji na gaz łupkowy

 

Wśród zatrzymanych są urzędnicy Ministerstwa Środowiska, a także przedstawiciele firm starających się o koncesje – jak podaje www.rmf24.pl.

Z informacji podanej przez RMF24 dowiadujemy się, że „śledztwo ws. korupcji przy staraniu się o koncesje na wydobycie gazu łupkowego prowadzi warszawska Prokuratura Apelacyjna. Prokuraturze pomaga Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na podstawie ustaleń służb okazało się, że urzędnicy Ministerstwa Środowiska mogli być korumpowani przez firmy starające się o koncesje. Na to przynajmniej wskazuje materiał dowodowy zgromadzony w tym śledztwie.”

Wszystkie osoby zatrzymano 10 stycznia 2012 r.. Informacje zebrane przez RMF24 potwierdził wiceszef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej Waldemar Tyl. Nie podał jednak szczegółów prowadzonego postępowania – czytamy na www.rmf24.pl.

Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Redakcja Ekonews, fot. sxc.hu
Źródło: www.rmf24.pl

Ilość kosmicznego gruzu na niskiej orbicie Ziemi przekroczyła stan krytyczny. Każdy obiekt pozostający na orbicie, który nie jest użyteczny to kosmiczne śmieci. Ten pozostawiony złom, jest poważnym zagrożeniem dla sztucznych satelitów. Do takich śmieci należy rosyjska sonda Fobos-Grunt, stóra spadła 15 stycznia 2012 r. na Ziemię – informuje TVN Meteo.

To niezwykle cenna inicjatywa.

Edukacja muzyczna dzieci i młodzieży realizowana poprzez audycje muzyczne należy do najcenniejszej formy obcowania ze światem sztuki. Dlatego serdecznie polecamy audycje, które pomogą dzieciom i młodzieży zrozumieć muzykę. Jesteśmy pewni, że połączenie muzyki granej na żywo z formą teatralną na długo zapadnie młodym widzom w pamięci. Niezwykle interesujący scenariusz audycji oraz niespotykana forma przekazu bez wątpienia będzie dla młodych widzów impulsem do poszukiwania bardziej wartościowego sposobu spędzania wolnego czasu. Ponadto audycje przekażą wiele cennych informacji na temat teorii muzyki, instrumentów takich, jak klarnet i obój.

Zdjęcia Białegostoku i Podlasia z perspektywy Aniołów na you tube.

 

Potrzebny jest społeczny nacisk na Ministerstwo Finansów - mówi Andrzej Faliński z Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Jedzenie marnują nie tylko konsumenci, ale też producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy żywności. O ile producenci mogą przekazywać nadwyżki produktów dla potrzebujących, to w przypadku dystrybutorów i sprzedawców wiąże się to z obowiązkiem zapłacenia podatku VAT. Przez niekorzystne przepisy firmy wolą żywność utylizować niż oddawać.

Według stanu na początek czerwca 2012 roku 9 państw Unii Europejskiej wprowadziło do swoich krajowych rozwiązania legislacyjne uwalniające mechanizm podwójnego naliczania biopaliw wyprodukowanych z surowców niespożywczych, odpadów i pozostałości.

 

Tak poinformowała Krajowa Izba Biopaliw. Jest to jeden z elementów Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zgodnie z którą każde państwo członkowskie UE musi zapewnić, że udział energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich rodzajach transportu w 2020 r. wyniesie co najmniej 10 % końcowego zużycia energii w transporcie w tym kraju.

Państwa, które dotychczas wprowadziły mechanizm podwójnego naliczania to: Austria, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Irlandia oraz Wielka Brytania.

Zastosowane rozwiązania różnią się pomiędzy sobą w zależności od konkretnych surowców, które zakwalifikowane zostały do wsparcia tego rodzaju. Podkreślenia wymaga również fakt, że dotychczasowe doświadczenia, jak choćby Francji w przypadku roślinnych olejów posmażalniczych, pokazują, że nie wszystkie zastosowane ścieżki należy uznać za efektywne.

Redakcja EkoNews

Uprzejmie informujemy, że trwa nabór do szkół muzycznych I i II stopnia.

Oferujemy naukę w działach dziecięcym i młodzieżowym w szkołach muzycznych I stopnia w Białymstoku, Czarnej Białostockiej i Łapach. Prowadzimy klasy: fortepianu, akordeonu, fletu i skrzypiec.

Tym, którzy pragną zdobyć zawód muzyka oferujemy naukę w klasie fortepianu w szkole II stopnia w Białymstoku. Z powodu małej liczby uczniów w szkole II stopnia proponujemy indywidualny tok nauczania (zajęcia indywidualne ze wszystkich przedmiotów objętych siatką nauczania).

Zajęcia prowadzimy w SP nr 34 w Białymstoku od poniedziałku do piątku.

Siedziby szkół muzycznych:

w Łapach - w Szkole Podstawowej nr 1

w Czarnej Białostockiej - w Szkole Podstawowej nr 2

w Białymstoku - w Szkole Podstawowej nr 34

 szczegóły pod numerem telefonu: 85 7416 661, 602 52 91 93

 

tak uważa Sławomir Mazurek. W wielu krajach wzrasta wydobycie tego surowca.

Polityka klimatyczno-energetyczna, prowadzona przez Unię Europejską, nie zagraża polskim planom wydobycia węgla – przekonuje Sławomir Mazurek, prezes zarządu Kopalni Węgla Brunatnego „Konin". Jego zdaniem trend związany z eksploatacją tego surowca się odwraca i ponownie zwiększa się zapotrzebowanie na czarne złoto.

– Wydaje się, że Unia Europejska w końcu zrozumie, że weszła na ścieżkę, na której została sama – uważa Sławomir Mazurek.

Wyklucza, że eksploatacja węgla kamiennego przestanie być opłacalna. Prezes przytacza raport Międzynarodowej Agencji Energii prognozujący, że do roku 2016 popyt na węgiel będzie rósł, a ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla będą spadać.

– W wielu krajach zakłada się wzrost wydobycia. Chiny z 3,5 mld ton rocznie zużywanego węgla mają zamiar w najbliższych kilku latach dojść do poziomu 4 mld ton, co jest kosmiczną i niewyobrażalną liczbą, jak na warunki polskie czy europejskie – komentuje Sławomir Mazurek.

Przypomina, że również inne kraje nie zamierzają redukować swoich celów dotyczących wydobycia tego surowca.

– Węgiel będzie stawał się z powrotem równoprawnym, może nawet uprzywilejowanym, surowcem do produkcji energii. A nie już tym nielubianym, a nawet obrzydzanym – mówi prezes kopalni.

Redakcja Ekonews, fot.sxc.hu
Źródło: Newseria.pl

W nocy 26 września grupa osób podziwiających rykowisko w Puszczy Białowieskiej ujawniła polowanie...

 

Prawdopodobnie odbyło się niezgodnie z prawem łowieckim. Wersja przedstawiona przez myśliwych nie była zgodna z relacją świadków zajścia i informacjami przedstawionymi przez łowczego. Sprawę zgłoszono na Policję.
Po godzinie 21:00 polsko-czeski patrol znajdujący się na moście na rzece Łutownia usłyszał dwa strzały dobiegające z polany umiejscowionej na zachód od miejscowości Budy (oddz. 361B). Na polanie, z której dobiegł strzał stwierdzono niedawno zabitego jelenia. Oprawiający zwierzę myśliwi byli agresywni wobec osób dokumentujących zdarzenie.
Według wersji przedstawionej przez myśliwych jeleń został strzelony przed zachodem słońca o godzinie 19:30 trzy kilometry dalej, natomiast oni kierując się humanitarnym podejściem musieli dojść i dobić „postrzałka”. Na miejsce przyjechała policja z łowczym z nadleśnictwa Hajnówka. Wersja przedstawiona przez myśliwych nie była zgodna z relacją świadków zajścia i informacjami przedstawionymi przez łowczego.
Świadkowie słyszeli jedynie dwa strzały w odstępie niecałych 10 minut, mimo iż przebywali w terenie od godziny 18:00, co kłóci się z wersją myśliwych o oddaniu pierwszego strzału przed zachodem słońca. Według łowczego myśliwi mieli prawo polować w oddziałach 361 (a więc właśnie w miejscu gdzie znaleziono martwego jelenia) oraz 244, oddalonego od miejsca zdarzenia o 4,5 km. Poza tym łowczy, który przybył na miejsce stwierdził w ciele jelenia jedynie 2 wloty kul, co potwierdza wersje świadków o dwóch strzałach słyszanych po godzinie 21:00. Łowczy nie był obiektywny oceniając zdarzenie – starał się m.in. zawyżyć odległość, jaka dzieliła polanę, na której znaleziono jelenia od osób słuchających rykowiska, co miało poddać w wątpliwość wersję wydarzeń przedstawianą przez świadków.
Policja została poinformowana o naruszeniu regulaminu polowań - rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. nr 61, poz. 548) zwanego potocznie regulaminem polowań. Rozporządzenie (rozdział 2. Warunki wykonywania polowania, paragraf 7) mówi, że w nocy można polować na: dziki, piżmaki i drapieżniki łowieckie. Katalog zwierząt, na które można polować w nocy jest więc zamknięty i nie ma tam jelenia. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przygotowuje pisemne zawiadomienie organów ścigania o naruszonym regulaminie. Warto zauważyć, że jeśli Policja stwierdzi naruszenie przepisów prawa łowieckiego, ujawnione polowanie stanowić będzie kłusownictwo.
Aktualnie w Puszczy przebywa grupa przyrodników z różnych państw Europy, która będzie monitorowała zgodność prowadzonych polowań z prawem do końca trwania rykowiska
źródło: ekonews

Odbędzie się w dniach 9 - 11 marca 2013 roku.

Poznański Festiwal Teatrów MARCINEK narodził się w 2001 r. Inicjatywa nawiązuje do przedwojennej tradycji spotkań teatralnych odbywających się w I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

szczegóły, karty zgłoszeń i regulamin na www.marcinekfestiwal.pl

6 edycja Festiwalu odbywać się będzie w dniach 28 - 30 listopada 2012.

Odbędzie się w  Rybniku, 8-9 grudnia 2012 r.

Organizatorem Festiwalu jest ŚLĄSKIE CENTRUM MUZYCZNE w Rybniku

wespół z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st.im.K.i A.Szafranków w Rybniku oraz

Rybnickim Centrum Kultury.

10 listopada około 100 uczestników brało udział w konkursie Jeszcze Polska nie zginęła. 11 listopada o godz. 11 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego uczestnicy śpiewali po mszy świętej pieśni patriotyczne.

    Przepraszając uczestników i zainteresowanych za wynikłe opóźnienia związane z pracami na stronie internetowej zamieszczamy wyniki w konkursach na pieśń patriotyczną i w konkursie plastycznym. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach. Może nie jest to nowoczesna forma patriotyzmu, ale niezwykle cenna, ponieważ kształcąca i dająca możliwości rozwoju artystycznego uczestnikom. Nagrody w konkursach ufundowali: Starostwo Powiatowe w Mońkach, Wojewoda Podlaski oraz Mecenasi. Wręczenie nagród miało miejsce w Monieckim Ośrodku Kultury, 10.11.2012 roku. Z okazji tak zacnego konkursu list do współorganizatorów (Impresariatu Pro Art) wystosował Wicewojewoda Podlaski - Wojciech Dzierzgowski.

ponad 48 proc. deklaruje, że nie zetknęło się z pojęciem organizmów modyfikowanych genetycznie.

 

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Wyniki badania, które jest częścią prowadzonego przez CNK Projektu GENesis - poświęconego osiągnięciom biotechnologii, zaprezentowano w środę w siedzibie "Kopernika".

Respondenci TNS Pentor byli też proszeni o wybór - z podanej listy - organizmów, które ich zdaniem modyfikuje się genetycznie. Na liście znalazły się: soja, kukurydza, rzepak, bakterie i ...krowa. Z modyfikowaniem genetycznym ankietowani najbardziej kojarzyli kukurydzę, w mniejszym stopniu soję i rzepak. Ponad 23 proc. badanych wskazało, na krowę, co było odpowiedzią błędną. Z kolei 70 proc. ankietowanych nie wiedziało, że genetycznie modyfikuje się również bakterie, w celu produkcji insuliny.

Hiszpania, Czechy, Węgry i Słowacja nie planują zamknięcia swoich elektrowni atomowych.

 

Pomimo, że nie zostały one zaprojektowane z uwzględnieniem nowoczesnych standardów bezpieczeństwa.

Komisarz Oettinger wzywa do wdrożenia tychże najwyższych standardów technicznych.

Komisarz zaproponował podjęcie kroków w celu poprawy planów działania na wypadek awarii w reaktorze. Jednak testy wytrzymałościowe nie uwzględniają tego aspektu, co oznacza że nie wiadomo czy w razie wypadku, jeśli w oddalonej o 10km elektrowni atomowej w Doel dojdzie do awarii, Belgia będzie w stanie ewakuować mieszkańców Antwerpii na czas. Podobnie jak w przypadku brytyjskiego miasta Middlesborough, w którym znajduje się elektrownia atomowa. Pojawia się również pytanie czy polski rząd uwzględnił plany ewakuacji np. Pucka, Wejherowa czy Koszalina na wypadek awarii w planowanej elektrowni jądrowej, której budowę mocno forsuje rząd Premiera Tuska?

 

Międzynarodowe porozumienie w sprawie kaka oto główny dokument regulujący stosunki prawne pomiędzy eksporterami i importerami kakao.

Stowarzyszenie TAK i Musica Sacra oraz Pro Art zapraszają do świętowania 11 listopada.

W kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego uroczysta msza święta o godzinie 11 oraz koncert pieśni patriotycznych. O godz. 19. jednoaktowa opera Stanisława Moniuszki - Flis. Wstęp wolny

Co siódmy człowiek głoduje - alarmują eksperci z Krajowej Rady Ochrony Zasobów Naturalnych USA (NRDC). Z danych Departamentu Rolnictwa USA wynika, że w śmietnikach ląduje 23 proc. jajek oraz jeszcze więcej płodów rolnych.

"Bez względu na to, jak bardzo zrównoważone jest rolnictwo, produkowana żywność nie jest konsumowana, a więc zasoby wcale nie są wykorzystywane w odpowiedni sposób" - podkreśla Dana Gunders z NRDC. W krajach rozwiniętych, duża część owoców i warzyw nadających się do spożycia kończy na wysypiskach. Części pozbywają się sprzedawcy, resztę konsumenci, którzy nie zdążyli zjeść tego, co kupili oraz restauracje. W przypadku krajów rozwijających się problem tkwi w tym, że część żywności ulega zepsuciu zanim jeszcze trafi na rynek w wyniku transportu w nieodpowiednich warunkach. Kolejnym czynnikiem są zbyt wysokie ceny. Nie mamy do czynienia z sytuacją, w której musimy zwiększać produkcję. Nawet w 2008 roku, gdy na świecie nasiliły się protesty z powodu niedożywienia, było wystarczająco dużo żywności, by nakarmić głodujących. Efekty marnotrawstwa rozciągają się jednak daleko poza kuchnię. Rolnictwo jest bowiem sektorem zużywającym najwięcej wody, wymagającym ogromnych dostaw energii i środków chemicznych oraz emitującym znaczące ilości gazów cieplarnianych. NRDC podkreśla, że zwiększenie świadomości społeczeństwa i lepsze wykorzystywanie zasobów nie tylko odciążyłoby środowisko, a także zmniejszyłoby presję odczuwaną przez rolników, którzy w 2050 roku będą musieli wykarmić około 9 miliardów ludzi.

żródło: www.naukawpolsce.pap.pl, fot. sxc.hu

Festiwal im. H. Góreckiego odbędzie się w Rybniku w dniach 9-11 listopada 2012 r.

Przypominamy, że dnia 5 listopada 2012 upływa termin nadsyłania zgłoszeń.

regulaminy do pobrania na

http://www.trojanowscy.pl/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=275

Unia ukaże Polskę za niewdrożenie dyrektyw. 24 listopada 2011 roku Europę obiegła informację o pozwaniu przez Komisję Europejską Polski do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy o jakości powietrza, domagając się przy tym wysokich kar pieniężnych. Chodzi o zapewnienie zgodności pomiędzy stężeniami pyłu zawieszonego (PM10) z wartościami granicznymi ujętymi w dyrektywie.

Ogłoszenie tej informacji nastąpiło w dniu, w którym normy stężenia pyłu PM10 były przekroczone – w Warszawie już od 3 dni średnie dobowe wartości dopuszczalne przekroczone są dwukrotnie! Do tej pory dopuszczalne stężenie w Warszawie, pochodzące ze środków transportu było przekroczone przez 121 dni! Norma pozwala na przekroczenia jedynie przez 35 dni w roku. Zatem problem jest poważny. Pył zawieszony jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia; osłabia układ oddechowy i krwionośny.

16 listopada 2011, g.12, Aleja Niepodległości 227/233, Warszawa

16 listopada 2011 o godz. 12.00 przy jedynej stacji pomiarowej w Warszawie (Al. Niepodległości 227/233) odbędzie się happening w ramach projektu "Klimat bez sadzy"!!!. 16 listopada to także Światowy Dzień POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).

6 marca 2011 miał miejsce koncert Magia Opery. Wykonawcy: Małgorzata Trojanowska - sopran, Piotr Halicki - baryton, Szymon Kowalczyk - fortepian

W sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego wystąpili: Małgorzata Trojanowska - sopran, Piotr Halicki - baryton i Szymon Kowalczyk - fortepian. W programie znalazły się między innymi: Aria Rusałki z opery Rusałka Antonina Dvoraka i Aria Oniegina z opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego. Młodym utalentowanym wokalistom życzymy sukcesów zwłaszcza na Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków, który odbędzie się  Częstochowie w dniach 14-18 marca 2011 r.

W Teatrze Zagłębie z Sosnowcu

Wyjątkowy koncert w Międzynarodowym Dniu Muzyki.

Pogoda była niepaździernikowa. Pieśni absolutnie wyjątkowe.

W sobotę 1 października 2011 o godz. 16 na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego - Ratusz w Białymstoku odbył się wyjątkowy koncert w ramach projektu Auroa Borealis - Północny Przylądek Chóralny. To niecodzienne spotkanie muzyczne świadczy o tym, że muzyka ludowa ma się zupełnie dobrze i potrafi stworzyć niespotykany klimat w połączeniu z jazzem. Usłyszeliśmy ludowe pieśni z Pogranicza w absolutnie wyjątkowym i rewelacyjnym opracowaniu jazzowym dokonanym przez Grzegorza Bogdana. Aurora Borealis (koncerty odbywają się na Litwie i w Anglii) to przylądek dobrej nadziei w tych dziwnych kulturalnie czasach poszukujących muzyki przez duże M w masowych imprezach organizowanych również w Białymstoku i kultury w pseudo kulturalnych działaniach pseudotwórców.

Wystąpili: Suwalski Chór Kameralny, Zespół ludowy Pogranicze, Chór Kameralny Suvalkija, Zespół Ludowy Kankles oraz formacja Chata.

07.10.2011 Płocki Park Pamięci Katyń Smoleńsk 2010,  uroczystość poświęcenia i otwarcia

Parafia św. Aleksego w Płocku - Trzepowie oraz Komitet Organizacyjny zorganizowała 7 października 2011 uroczystość otwarcia i poświęcenia Płockiego Parku Pamięci Katyń - Smoleńsk 2010.

jak pisze red. Tomasz Terlikowski w blogmedia24.pl:

96 kamieni, 96 dębów i 96 osób (niekiedy instytucji), które modlą się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej (każda w intencje tej jednej, konkretnej). Tak wygląda Płocki Park Pamięci Katyń Smoleńsk 2010, który zorganizował ks. Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie

Msza święta, przejście procesyjne do parku, wspólna modlitwa – już to robiło wrażenie. Ale najmocniejszym elementem był sam pomysł. Ks. Kaniecki na terenie kościoła zorganizował park pamięci, a w nim 96 kamieni i 96 dębów. Na każdym kamieniu jest zdjęcie ofiary katastrofy smoleńskiej, tabliczka z jej imieniem i nazwiskiem, a także... imieniem i nazwiskiem osoby (czasem osób), które modlą się w jej intencji. Obok płocka Niobe i sztandar Polski. Razem najlepsze z możliwych połączeń pamięci i modlitwy.

ks. Zbigniew Kaniecki pracuje teraz nad wzniesieniem pomnika Anioła Stróża Polski, który skrzydła Swoje będzie miał rozpostarte nad dębami.

Katedra Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej AM w Łodzi zaprasza na X Jubileuszową Ogólnopolską Sesję Naukową w dniach 30.11.2011 - 02.12.2011

Temat „Rytmika w kształceniu muzyków, aktorów, tancerzy i w rehabilitacji”.

Gościem specjalnym Sesji będzie wnuczka Emila Jaques-Dalcroze’a Martine Jaques-Dalcroze z Instytutu w Genewie.

Jesienny teledysk z nową piosenką już na you tube.

 

Zapraszamy do obejrzenia nowego teledysku z piosenką Tadeusza Trojanowskiego - Samotność wśród liści. Weronika Trojanowska - śpiew.

Święto Odzyskania Niepodległości - Ojczyzno ma..

do obejrzenia

http://www.youtube.com/watch?v=UwCK6lXJzT4

Odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego zakończył się koncert Ojczyzno ma, który odbył się 11 listopada w 93. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po mszy świętej o g. 11, odprawionej przez ks. Prałata Stanisława Hołodoka w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku miało miejsce muzyczno-słowno spotkanie. Za sprawą Wojciecha Grzechowiaka, który recytował teksty najznamienitszych poetów polskich, Małgorzaty Trojanowskiej (sopran), która wykonała pieśni kompozytorów polskich przy akompaniamencie Tadeusza Trojanowskiego (fortepian) i Sylwestra Trojanowskiego (organy), który wykonał m inn. Poloneza Pożegnanie Ojczyzny M.K.Ogińskiego utwierdzić można się było, że tak właśnie winno się obchodzić to niezwykłe święto.

Za duża populacja łosi.

zbyt duża ich liczba ma być powodem polowania na ten gatunek zwierzyny leśnej.

http://www.ekonews.com.pl/pl/?aid=9526&test=true

17 listopada 2011 roku o godz. 20:00 w Lokalu Na Poważnie na warszawskiej Starówce (ul. Brzozowa 27/29).

20 listopada 2011, g.14, Bazylika NSJ, ul. Kawęczyńska - Warszawa

Tym razem faworytami głosujących okazały się: słynna 41. Symfonia „Jowiszowa” W. A. Mozarta i przebojowy Koncert skrzypcowy D-dur L. van Beethovena.

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagielońskiego obchodzi 100-lecie.

W dniach 23-25 listopada 2011 roku w ramach obchodów 100-lecia Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się w Krakowie XL Ogólnopolska Konferencja Muzykologiczna ZKP Sto lat muzykologii polskiej. Historia – teraźniejszość – perspektywy, seria okolicznościowych wystaw i koncertów.

W poniedziałek 28 listopada 2011 o g. 17 w sali 110, SP 34 w Białymstoku, ul. Pogodna 12 - spotkanie z p. Lilią Awier

Lilia Awier jest członkinią Stowarzyszenia Rubież, sybiraczką i autorką wierszy.

 

Podczas spotkania z młodzieżą, nauczycielami, rodzicami i członkami Stowarzyszeń pani Lilia Awier przedstawi piosenki, pieśni, przyśpiewki, żurawiejki, wiersze, opowiastki o Polskich Kresach.

 

Gościowi towarzyszyć będzie szkolny chór "Melodyjka", laureat II Festiwalu Pieśni Patriotycznej 2011 (II miejsce) oraz dzieci z grupy młodszej, które również brały udział w Festiwalu.

Spotkanie organizuje Szkoła Podstawowa Nr 34 w Białymstoku wspólnie ze Impresariatem Muzycznym Pro Art oraz Radą Rodziców SP 34.



45 ton wysoce radioaktywnej wody wyciekło w weekend z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Niewielka część cieczy mogła przedostać się do Pacyfiku - podał w poniedziałek operator elektrowni spółka TEPCO. Jak informuje TVN24.pl, "Wyciek radioaktywnej wody stwierdzono w niedzielę ok. południa. Po wyłączeniu systemu odkażania wyciek najprawdopodobniej został zatrzymany. Pracownicy znaleźli później rysę w betonowej zaporze, którędy mógł nastąpić wyciek. Do kanału prowadzącego do oceanu mogło przedostać się ok. 300 litrów wody - poinformował przedstawiciel TEPCO. Eksperci sprawdzają, czy woda dostała się do oceanu. Wyciek radioaktywnej wody do Pacyfiku w tygodniach marcowej katastrofie wywołało obawę o bezpieczeństwo owoców morza w strefie przybrzeżnej. Pomiar radioaktywności wody zebranej wokół systemu odkażania w niedzielę wykazał, że zawartość cezu 134 i cezu 137 przekroczyła rządowe normy bezpieczeństwa odpowiednio 270 razy i 322 razy - podał obywatelski ośrodek informacji nuklearnej w Tokio. Położona 240 kilometrów na północny wschód od Tokio elektrownia została zrujnowana 11 marca przez trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami. W części jej reaktorów wskutek awarii systemu chłodzenia doszło do stopienia się prętów paliwowych.FUkushima.

Źródło: TVN24

Narodowy Instytut Audiowizualny przygotował muzyczny akcent kończący Polską Prezydencję

 

III Symfonia na głos i orkiestrę Pawła Mykietyna zabrzmi 17 grudnia 2011 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Partie wokalne opracowane na podstawie tekstów SMS młodego aktora, Mateusza Kościukie wicza wykona Jadwiga Rappé. AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy poprowadzi Marek Moś. Wizualizacje do utworu przygotował Denis Gauguin.

1 lipca Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji otwieraliśmy tym utworem podczas koncertu w Filharmonii Narodowej – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Michał Merczyński. - Nie wyobrażaliśmy sobie lepszego muzycznego akcentu za zakończenie Polskiej Prezydencji. Specjalnie na nasze zamówienie Paweł Mykietyn skomponował dzieło, które znakomicie koresponduje z naczelną ideą naszego programu – Art for Social Change – kultura jako narzędzie zmiany społecznej. III Symfonia łączy muzykę poważną z tekstami SMS, z głosem młodego pokolenia, sztukę najwyższych lotów z otaczającą nas rzeczywistością. Przez sześć prezydencyjnych miesięcy w 9 miastach Polski próbowaliśmy pokazać, że twarda granica między sztuką elitarną a popularną nie istnieje oraz, że kultura ma realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Myślę, że się udało.

Zamówienie i prawykonanie III Symfonii, zrealizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny w warszawskiej Filharmonii Narodowej 1 lipca, zostało nominowane do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie roku”.

W grudniu 2011 roku Polska Prezydencja formalnie dobiega końca, jednak wiele z projektów Krajowego Programu Kulturalnego ma lub będzie miało swoją kontynuację w przyszłości, m.in. wspólny koncert Krzysztofa Pendereckiego i Jonnego Greenwooda, który we wrześniu zabrzmiał podczas Europejskiego Kongresu Kultury ponownie odbędzie się 22 marca 2012 roku w londyńskim Barbican Centre. Po zakończeniu kulturalnych obchodów Polskiej Prezydencji pozostaną też materiały audiowizualne w postaci nagrań, fotorelacji, a także projekty kontynuowane w wirtualnej przestrzeni, dostępne szerokiej publiczności.

W dniach 20 - 22.01.2012 Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.

ul. Belwederska 25, Teatrze Polonia, ul. Marszałkowska 56, Kinie MURANÓW, ul. Andersa 1.

Misja festiwalu to zbliżanie kultur dwu narodów: polskiego i rosyjskiego oraz kultywowanie twórczości Wysockiego, która pozostaje źródłem niesłabnącego zainteresowania, będąc niewyczerpaną krynicą inspiracji dla ludzi teatru i muzyki, przedstawicieli wielu pokoleń.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych aż o 53 procent w stosunku do poziomu z roku 1990 przez Polskę do 2030 roku jest możliwa – wynika z raportu „Niskoemisyjne dylematy..."

Przedstawiony opinii publicznej kompleks nowych uregulowań prawnych, mających porządkować i stabilizować zasady funkcjonowania, w tym wsparcia publicznego dla energetyki wykorzystującej odnawialne źródła energii uniemożliwi Polsce wywiązywanie się z obowiązku. Nowa ustawa spełnia w opinii Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) w/w celów, a także nie gwarantuje wypełnienia ciążącego na Polsce obowiązku pełnej transpozycji do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamenty Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2009 r. (Dyrektywa 2009/28/WE).

Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka.

Po największej katastrofie w Japonii trwa wielkie sprzątanie

Interesy największych graczy UE są sprzeczne z polskim interesem gospodarczym. Tak uzasadnia polskie weto w Brukseli prof. Andrzej Kraszewski. Na piątkowym szczycie ministrów środowiska UE Polska jako jedyna sprzeciwiła się przyjęciu tzw. kroków milowych, czyli zaostrzonych kryteriów pakietu klimatycznego. Komisja Europejska chce, by do 2050 roku emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 80 proc. w porównaniu z 1990 rokiem. W 2030 roku redukcja miałaby sięgnąć 40 proc. Polska nie zgadza się na nowe cele po 2020 roku, zanim nie zakończą się globalne negocjacje klimatyczne, co może nastąpić w 2015 roku.

Pianistka Janina Fiałkowska została laureatką prestiżowej Nagrody Generalnego Gubernatora Kanady za osiągnięcia w dziedzinie muzyki klasycznej.

Nagroda Generalnego Gubernatora Kanady to jedna z najbardziej prestiżowych nagród artystycznych, przyznawana artystom za ich życiowe osiągnięcia, dorównująca znaczeniem nagrodzie przyznawanej w Stanach Zjednoczonych przez Centrum Kennedy’ego. Co roku nagrody wręczane są w następujących kategoriach: teatr, taniec, muzyka klasyczna, muzyka popularna, film i radiofonia. Laureatami tych nagród są osoby mające największy wkład w kulturalne życie Kanady, nominowane przez szeroką publiczność. Do tej pory, wśród nagrodzonych muzyków znaleźli się wybitni śpiewacy m in. Jon Vickers, Teresa Stratas i Maureen Forrester.

Andrzej Kwieciński wśród nominowanych do Gaudeamus Prize 2012. Jego utwór Umbrae B for string orchestra znalazł się wśród trzynastu kompozycji nominowanych do Gaudeamus Prize 2012.

Mapa zanieczyszczeń w Warszawie na stronie:

http://odkurzonawarszawa.pl/index.php?mnu=49

Z badań przeprowadzonych w Warszawie wynikło, że jeśli chodzi o metale ciężkie, najgorsze są miejsca, w których ruch pojazdów nie przebiega płynnie - a więc na skrzyżowaniach, na drogach, gdzie tworzą się korki, czy w gęsto zabudowanych częściach miasta. Ekspertka wyjaśniła, że największym źródłem zanieczyszczenia metalami ciężkimi w stolicy jest w tej chwili komunikacja: samochody, tramwaje czy autobusy. Metale ciężkie trafiają do powietrza poprzez ścieranie hamulców, opon czy nawierzchni, a także poprzez spaliny. Poza tym zanieczyszczenie trafiają do mieszkań za sprawą elektrociepłowni.

Bezpieczne i komfortowe, zabawne i śmiałe... Otwarte i tryskające energią dwumiejscowe Renault Twizy daje początek nowej epoce pojazdów elektrycznych o rewolucyjnej stylistyce. Ten prowokacyjny, ultramobilny środek indywidualnego transportu wprowadza powiew ekstrawagancji do świata motoryzacji. Wszystkie duże miasta są zatłoczone: Twizy jest tym środkiem transportu, który jest w stani temu zaradzić. Podobnie jak Twingo i Espace w czasach swojego debiutu, również Twizy wyprzedza potrzeby użytkowników.

Jak informuje TVP Parlament, "publiczne wysłuchanie odbyło się podczas wspólnego posiedzenia dwóch sejmowych komisji – rolnictwa oraz środowiska.

GMO dotyczy nawet pyłku pszczół. W dyskusji na temat projektu ustawy zabierali głos jedynie przeciwnicy GMO. Rolnicy ekologiczni, ekolodzy, samorządowcy i naukowcy przekonywali podczas trzygodzinnego wysłuchania, że GMO jest szkodliwe m.in. dla pszczół. Ich zdaniem doprowadzi też do upadku rozwijane w Polsce rolnictwo ekologiczne. Domagali się doprecyzowania zapisów tak, by nasion modyfikowanych nie można było sprowadzać „na własny użytek”.

Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka u Źródeł" trwać będzie od 11.11.2011 w Bydgoszczy.

Zaproszenie do udziału w koncertach przyjęli doskonali muzycy – kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer i dyrygent - Krzysztof Herdzin, światowej sławy pianista Kevin Kenner oraz koncertujące na całym świecie Motion Trio. W gronie festiwalowych gwiazd jest również odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach bydgoskie BMF Piano Trio. Niespodzianką będzie wyjątkowy koncert - projekcja filmu Gorączka złota z klasyki niemego kina z muzyką na żywo. Artyści zagrają przygotowaną specjalnie na tę okazję muzykę, będącą opracowaniem oryginalnej ścieżki dźwiękowej autorstwa Charliego Chaplina, dwukrotnie nominowanej do Oscara.
Gospodarzem festiwalowych koncertów będzie bydgoski Barock Quartet.

Od 14 listopada 2011 roku Filharmonia Śląska będzie nosiła imię Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Nadanie imienia Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego IV Kadencji zaplanowano w porządku XV sesji, która odbędzie się 14 listopada 2011 w Sali Sejmu Śląskiego. W związku z tym wielkim zaszczytem katowicka Filharmonia zaprasza na specjalnie zorganizowane wydarzenia, przygotowane w przypadającą 12 listopada pierwszą rocznicę śmierci Kompozytora. Wystąpią w nich wszystkie trzy filharmoniczne zespoły artystyczne.

W niedzielę, 13 listopada 2011 roku o godz. 19.30 w kościele Mariackim w Katowicach Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Wincentego Hawela oraz zaproszeni soliści: Bartłomiej Duś – saksofon, Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran i Joanna Iwaszkiewicz – mezzosopran wykonają Psalm 119 utwór poświęcony pamięci H.M. Góreckiego Jarosława Mamczarskiego (prawykonanie), Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego. Dwa dni później, 15 listopada o godz. 18 w katowickiej archikatedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się msza święta w intencji całej społeczności Filharmonii Śląskiej z okazji nadania jej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego oraz za spokój Duszy Kompozytora w 1. rocznicę śmierci. Oprawę muzyczną mszy stworzy Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Po nabożeństwie z nadzwyczajnym koncertem wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, która dokona premierowego wykonania Nokturnu Mikołaja Góreckiego. Na zakończenie wieczoru zabrzmi najsłynniejsze dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", z Iwoną Hossą w roli solistki.

za polmic.pl

Niemieckie ministerstwo rolnictwa poinformowało o wykryciu wysokiego poziomu dioksyn w jajach na kolejnych dwóch fermach. Fermy znajdują się w Nadrenii Północnej-Westfalii, niedaleko Duisburga - wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Są to małe gospodarstwa produkcyjne, utrzymujące 120 i 150 szt. kur niosek. Jaja z tych ferm były sprzedawane bezpośrednio konsumentom, nie trafiały do sklepów. Wcześniej obecność dioksyn w jajach stwierdzono na fermie ekologicznej również w Nadrenii Północnej-Westfalii. Poziom dioksyn przekraczał sześciokrotnie dopuszczalny limit. Około 7 tys. jaj z tego gospodarstwa trafiło już do sklepów. Niemieckie ministerstwo zaleca, aby nie spożywać jaj ekologicznych oznaczonych kodem producenta: 0-DE-0521041.

Redakcja EkoNews, fot. sxc.hu

Źródło: FAMMU/FAPA

 

Pierwsza rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego

Godzinę dla ziemi wspierają znani i lubiani Polacy, którzy podjęli nadzwyczajne zobowiązania, by zachęcić ludzi do przyłączenia się to tej akcji.

We czwartek 3 listopada 2011 w Mobilnym Muzeum można było zobaczyć pamiątki po Janie Pawle II.

Niezwykle interesująco przedstawia się kolekcja pamiątek po Papieżu Polaku prezentowana przez Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się.  W biało-żółtym tirze, który we czwartek gościł w Białymstoku obejrzeć można było między innymi: różaniec Jana Pawła II, brewiarz z wpisem Arcybiskupa Stanisława Dziwisza, sutannę papieską, ampułki, których używał Papież Polak przy sprawowaniu Eucharystii, dowód tożsamości i narty, na których jeździł Karol Wojtyła.

Zapraszamy do galerii. Zdjęcia autorstwa Tadeusza i Stanisława Trojanowskich.

Poznań 4-6 listopada 2011

Ks. Kanonik Zbigniew Kaniecki zaprasza na msze święte odprawiane w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej

 

Oceniona przez znawców tematu jako ciepła, nastrojowa i wybitnie Bożonarodzeniowa płyta Kolędy Polskie zawiera kolędy tradycyjne i autorstwa Tadeusza Trojanowskiego. Wykonawcami są: Trio Con Fervore w składzie: Agnieszka Respondek - flet, Małgorzata Jóźków - wiolonczela i Cezary Sanecki - fortepian. Jako solistka śpiewa Patrycja Gabrel.

W 2010 r. Tadeusz Trojanowski nagrał płytę z muzyką fortepianową. Nastroje to typowa muzyka relaksacyjna. Część z utworów stanowi ilustrację muzyczną do teledysków. Można je oglądać na You tube.

Na wniosek komisarza ds. środowiska, Janeza Potočnika Komisja Europejska zwraca się do Trybunału o nałożenie kary finansowej na cztery państwa.

W związku z niedotrzymaniem wyznaczonego na grudzień 2010 r. terminu transpozycji do prawa krajowego unijnej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.

Wysokość proponowanych kar finansowych:

  • Bułgaria: 15 220 EUR dziennie
  • Węgry: 27 316 EUR dziennie
  • Polska: 67 314 EUR dziennie
  • Słowacja: 17 136 EUR dziennie

9 listopada 2010 r. 26 kartonów z podpisami złożono w Sejmie, w następnych dniach donoszono kolejne kartony.