Zapraszamy Was wszystkich na premierę na #YouTube II części Oratorium Dziedzictwo 1050 - wspomnienie męczeństwa św. Wojciecha 26 kwietnia 2020 o godzinie 19

Gramy, aby podziękować wszystkim, którzy walczą z pandemią i dać możliwość spotkania z muzyką polską tym, którzy chcą spotykać sie w #zostanwdomu. Gramy Mazurki Tadeusza Trojanowskiego z cyklu 100 Mazurków dla Polski. Na kanale YouTube Lidia Trojanowska 19 kwietnia o godzinie 19 w doskonałej jakości obrazu i dźwięku.  Link do transmisji https://www.youtube.com/watch?v=GQB0SHKsiXY

 

 

Zapraszamy do obejrzenia udostępnionego na płycie DVD nagrania z prawykonania i jedynego wykonania Oratorium Dziedzictwo autrostwa Tadeusza Trojanowskiego

Sukcesywnie na naszym kanale you tube zamieszczać będziemy kolejne cześci w dobrej jakościowo wersji audio.

materiał filmowy 12.04.2016

 

Informacja o Tobie, czyli o osobie, która prowadzi ten blog.

Po zalogowaniu się do witryny możliwe będzie edytowanie tego tekstu. Wystarczy kliknąć w grupie ikon po prawej stronie ikonę Dostosuj.

W sobotę piękna muzyka w towarzystwie letniej pogody, w niedzielę pyszne potrawy, konkursy i wymagający bieg. To ostatnie inicjatywy XVI Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego:

Koncert Przy Mazurakch o Mazurkach, podczas którego zabrzmiały mazurki od Chopina do Trojanowskiego.

fotorelacja

 Około 180 uczestników biegu (dzieci i dorosłych), 7 kół gospodyń wiejskich, mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże i zaproszeni goście spotkali się  w niedzielę 28 kwietnia 2019 r. podczas festynu Wielkanocne Pogorzałki. Wybrano regionalne potrawy: żurek, pasztet, babkę oraz stroik wielkanocny. Były konkursy: bieg z jajkiem, toczenie jajka i bicie piany, atrakcyjne nagrody, jak również atrakcje sportowe dla dzieci i młodzieży. Przepaśnie zaprezentowanły się koła gospodyń wiejskich z Gminy Dobrzyniewo Duże: Letnik, Jaworówki, Bohdana, Obrubnik, Gniłej, Kozińc i Pogorzałek

fotorelacja

zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej i Stanisława Trojanowskiego.

Serdecznie zapraszamy na uroczystości święta 3 maja 2019 w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W programie: koncert, historyczne słowo o święcie 3 maja i wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.

Serdecznie zapraszamy na koncert wielkanocny Przy Mazurakch o Mazurkach, który odbędzie się  27 kwietnia o godzinie 16:30. Usłyszą Państwo utwory takich kompozytorów jak: T. Trojanowski, F. Chopin, E. Granados, H. Sitt.

 

 

Również niedziela 28 kwietnia będzie pełna ciekawych wydarzeń. Tego dnia odbędzie się III edycja Podlaskiego Biegu Wielkanocnego, obok biegu udział możemy wziąć w wielu zabawnych konkursach rodzinnych.

 

W niedzielę (14.04.) w Pałacu Branickich nagrody w konkursie Pocztówka Wielkanocna odebrali laureaci wszystkich kategorii wiekowych oraz nagrodzeni nagrodami specjalnymi w tym Nagrodą publiczności, Impresariatu Muzycznego Pro Art i Stowarzyszenia Musica Sacra. Nagrody ufundował Pan Wojewoda Podlaski, A-Z Papier oraz Stowarzyszenie Musica Sacra dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok i Powiatu Białostockiego. Poniżej fotorelacja.

W dniach 13 i 14 kwietnia 2019 r. miały miejsce pierwsze wydarzenia festiwalowe. W sobotę 13.04 w Dobrzyniewie Dużym wielkanocne zwyczaje ludowe oraz pieśni zaprezentowały: Harcerski Zespół Pieśn i Tańca Dzieci Płocka oraz Zespół Folklorystyczny  Narwianie. Poniżej fotorelacja:

W sobotę 13.04.2019 zakońcyzło się głosowanie w sklepie i pijalni kawy Pożegnanie z Afryką w Białymsotku. Wygrała praca nr 4, której autorem jest Michał Kołakowski ze Specjalniego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu. Praca zdobyła 28 głosów. Gratulujemy. Właścicielka Pożegnania z Afryką p. Marta Gertner ufundowała trzy zestawy kawowo-herbaciane, które rozlosowano wśród osób głosujących.

W dniu 08.04.2019 r. Jury pod przewodnictwem prof. Jadwigi Załęskiej oceniło  531 prac, które wpłynęły na konkurs Pocztówka Wielkanocna w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego. Jury w składzie prof. Jadwiga Załęska, Bożena Jadacka-Jóźków, Tadeusz Trojanowski docenia wkład i zaangażowanie uczestników, nauczycieli i instruktorów w wykonanie dzieł i arcydzieł plastycznych, spośród których wybrano, nagrodzono, wyróżniono i zakwalifikowano do wydania w formie pocztówki wielkanocnej konkursowe prace. Serdecznie zapraszamy laureatów i uczestników na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia 2019 roku w Pałacu Branickich w Białymstoku o godz. 16:00. W dniu uroczystości będzie miała miejsce wystawa prac laureatów. Prosimy o potwierdzenie obecności na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poniżej publikujemy listę laureatów:

Zachęcamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach, na które wstęp jest bezpłatny. Podlaski Festiwal Wielkanocny wsparli: Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Bialymstoku oraz Firma Bartosz i Jazbud.

Zapraszamy na występy Harcerskiego Zespołu Dzieci Płocka im. Druha Wacława Milke i Zespołu Folklorystycznego Narwianie w programie My z gaikiem. O godz. 16:30 w sobotę 13 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Dobrzyniewie Dużym zaprezentowane zostaną ludowe zwyczaje wielkanocne oraz tańce i piosenki regionalne. Zapraszamy do udziału w występie i integracyjnym spotkaniu wszystkich kochających polską tradycję, tańce i regionalne stroje. Spotkanie z ludowymi tradycjami wielkanocnymi w wymiarze muzycznym odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i pod honorowym patronatem; Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Powiatu Białostockiego i Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże. Patronat Medialny sprawuje: TVP3 Białystok, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Bia24, Radio Jard, trojanowscy.pl, Radio I. Wstęp wolny.

Do 13 kwietnia 2019 r. do godz. 18:00 głosować można na pocztówkę w konkursie o Nagrodę Publiczności. W sklepie i pijalni kawy Pożegnanie z Afryką (Białystok, ul. Waryńskiego 4) oddać można głos na wybraną pracę nadesłaną na konkurs Pocztówka Wielkanocna do 30 marca 2019 r. Wśród głosujących zostanie rozlosowana nagroda ufundowana przez właścicielkę sklepu i pijalni kawy Pożegnanie z Afryką w Białymstoku - p. Martę Gertner. Autorzy prac zakwalifikowanych do konkursu Nagroda Publiczności:

Amelia Duchnowska - Szkoła Podstawowa Kobylin-Borzymy

Dziękując za udział wszystkim wykonawcom, instruktorom, rodzicom i instytucjom delegującym  już dzisiaj zapraszamy na grudniowa edycję Festiwalu Super Mikrofon Radia Jard. Wszystkim wykonawcom gratulujemy. Poniżej lista laureatów.

W Domu Darmstadt 13 maja 2018 r. miał miejsce niecodzienny z kilku względów koncert pt. W przestrzeni muzyki. Po pierwsze był jubileuszowym akcentem 40-lecia pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego - pianisty, kompozytora, poety i animatora życia kulturalnego na Mazowszu i Podlasiu. W stolicy regionu - Białymstoku - prawie czterdzieści lat temu, pracują twórczo i nauczając w szkolnictwie muzycznym wszystkich szczebli. Na swoim koncie posiada ponad 400 utworów, w tym 100 Mazurków dla Niepodległej. To projekt, który - jak sam mówi kompozytor - wyrósł w jego sercu i mimo odmownych dotacji wspierających wykonanie wszystkich stu mazurków czyni starania o ich wykonanie w miesiącach bliskich świętowania 100 lat Niepodległości. Podczas niedzielnego koncertu zabrzmiały prawykonania kilkunastu z nich. Wykonał je - dla płockiej publiczności bardzo licznie zgromadzonej w Domu Darmstadt - autor

XV Podlaski Festiwal Wielkanocny dobiega końca. Dzieujemy wszystkim uczesntikom, współorganizatorom, sponsorom i mecenasom, a w szczególności  Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, Starostwu Powiatowemu w Białymstoku oraz MIasu Białystok. Dziękujemy za obecność na poszczególnych inicjatywach: przedstawicielom władz samorządowych, radnym, gościom honorowym. Podlaski Festiwal WIelkanocny w tej edycji to: Pocztówka i Pieśń Wielkanocna, wystawy (w Pracowni Edukacji Kulturalnej w Krynicach trwa do 28.04.2018), Wielkanocne Pogorzałki, Podlaski BIeg Wielkanocny. Toe wszystkie wydarzenia zakończył w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. Koncert Galowy połączony w wręczeniem nagród. Wszystko w obiektywie uchwycone przez Weronikę Trojanowską i Annę Stellę Trojanowską. Dziękujemy jeszcze raz.

Podczas Koncertu Wielkanocnego, który odbył się 07.04.2018 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku przesłuchano wyselekcjonowane zespoły i solistów, spośród zgłoszonych na XV konkurs Pieśni Wielkanocnej. Jury w składzie: Prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska, Barbara Kornacka oraz Tadeusz Trojanowski postanowiło przyznać następujące nagrody: w kategorii zespołowej: I nagrodę Chórowi Młodzieżowemu Gregorianum pod dyr. Bereniki Jozajtis (Warszawa), II nagrody nie przyznano, III nagrodę Scholi Mater Dei pod kierunkiem Pauliny Malinowskiej i Roberta Malinowskiego (Białystok). W kategorii solistów przyznano: I nagrodę Zuzannie Dworakowskiej (Białystok), II nagrodę ex aequo Oliwii Moczydłowskiej (Zambrów), Agacie Galent (Łapy), III nagrodę Maji Kułak (Białystok). Wyróżniono: Wiktorię Ryś (Łapy). Gratulujemy i zapraszamy na galę wręczenia nagród w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. do Pałacu Branickich w Białymstoku o godz. 17.

Dziękując wszystkim uczestnikom konkursu Pocztówka Wielkanocna za trud włożony w wykonanie prac, nauczycielom i instruktorom za pomoc i prowadzenie młodych utalentowanych uczestników konkursu, gratulujemy wszystkim, którzy przysłali w tym roku prace konkursowe. Fakt wpłynięcia na konkurs 492 prac sprawił, że Jury w składzie: dr hab. Jadwiga Załęska, Bożena Jadacka-Jóźków - członek Stowarzyszenia Musica Sacra w Białymstoku,  Ewa Szymańska - dyrektor PW. Jard oraz  Tadeusz Trojanowski - dyrektor Artystyczny XV Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego, dokonało wyboru laureatów dokładając jak największych starań w wyborze prac. Jury i organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom, a laureatom składają wyrazy uznania i życzyą wielu sukcesów artystycznych. Doceniono prace 6 uczestników przyznając I miejsce w kategoriach konkursowych, 19 laureatom przyznano miejsca II i III. Przyznano również 52 wyróżnienia oraz Nagrodę Impresariatu Pro Art, Nagrodę Publiczności i dwie równorzędne Nagrody Publiczności Pożegnania z Afryką (w głosowaniu tradycyjnym i internetowym). Poniżej lista laureatów. Jednocześnie przypominamy, że tylko potwierdzenie obecności na Koncercie Galowym XV PFW  w dniu 15 kwietnia 2018 r. w Pałacu Branickich w Białymstoku o godz. 17 gwarantuje przygotowanie nagrody. Pozostałe nagrody organizator wysyła na koszt uczestników po skontaktowaniu się drogą emailową (mTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Gratulujemy i oczekujemy na uroczystości wręczenia nagród.

20170422 194855

Miło nam poinformować, że ruszyły już zapisy na II Podlaski Bieg Wielkanocny, który odbędzie się w niedzielę 08 kwietnia 2018 r. w Pogorzałkach, w kategorii open - zapisy bieg open

oraz w kategorii dzieci i młodzieży oraz biegu rodzinnego - zapisy biegi dzieci, młodzież, rodzinne

Na poniższym portalu znajdziecie regulaminy i niezbędne szczegóły. Na biegaczy czekają: Puchary: Starosty Powiatu Białostockiego, Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże, Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach, puchary za miejsca od I do III w każdej kategorii, dedykowane medale, dedykowane nagrody rzeczowe, dyplomy oraz wielka feta wielkanocna pt.: Wielkanocne Pogorzałki, która rozpocznie się o godz. 14 w Domu Kultury w Pogorzałkach. Bieg open rusza o godz. 13:00. Biegaczy pobłogosławi ks. Biskup Henryk Ciereszko. Biegi dziecięco-młodzieżowe oraz biegi rodzinne wystartują o godz. 14.15. Biuro organizacyjne (koordynator Bartek Zawadzki i Krzysztof Skowera) ruszy o godzinie 11:00 w Domu Kultury w Pogorzałkach.

NIE MOŻE WAS ZABRAKNĄĆ.

Informujemy, że decyzją organizatorów XIV Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego nagrodzono dodatkowo dwie prace, które eksponowane były na wystawie Pocztówka Wielkanocna w Domu Kultury w Pogorzalkach 23.04.2017r. Są to prace Aleksandry Bułak z Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku oraz Szymona Łuczaka ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku. Prace te wybrane panie decyzją Kół Gospodyń Wiejskich podczas Wielkanocnych Pogorzałek. Nagrody ufundował Impresariat Muzyczny Pro Art. Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród 29.04.2017 do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na godz. 17.

Miło nam poinformować, że do Nagrodę Publiczności Pożegnania z Afryką otrzymała pocztówka z numerem 11 (19 głosów) - Autor Katarzyna Zuzanna Litwinko (Białystok). Drugie miejsce otrzymała pocztówka numer 10 (18 głosów). Autor Iga Kućmierowska (Wysokie Mazowieckie).  Gratulujemy. Łącznie oddano 103 głosy. Wśród głosujących wylosowano trzy nagrody, które trafią do głosujących. Prosimy o kontakt ze sklepem i pijalnią kawy Pożegnanie z Afryką. Nagrody dla publiczności ufundowała właścicielka p. Marta Gertner. Nagrodę  za I miejsce oraz wyróżnienie  dla II miejsca wręczymy podczas koncertu Galowego 29.04.2017 r. w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

 

W sobotę - 29 i niedzielę 30 kwietnia 2017 r w Białymstoku i Czarnej Białostockiej odbędą się koncerty zamykające XIV Podlaski Festiwal Wielkanocny. W Muzeum Podlaskim 29.04.2017 o godz. 17 będzie miało miejsce wręczenie nagród w konkursach Pocztówka i Pieśń Wielkanocna. Wystąpią laureaci pierwszych miejsc piątkowych przesłuchań w Spodkach oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka. Będzie to jeden z trzech koncertów Zespołu. W niedzielę 30.04. Dzieci Płocka wystąpią w Czarnej Białostockiej o kościele pw. św. Rodziny (początek mszy św. o godz. 10) a o godz. 17 zobaczyć będzie można Dzieci Płocka przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W programie każdego występu: pieśni i tańce łowickie, opoczyńskie, śląskie, wielkopolskie i kurpiowskie.

Mimo zmiennej pogody - od deszczu ze śniegiem do pełnego słońca - I Podlaski Bieg Wielkanocy zaliczyć można do udanych imprez. W biegach rodzinnych, dzieciecych i młodzieżowych oraz w biegu open wystartowało około 100 uczestników. Najlepsi oprócz pamiątkowych medali, proporczyków i gadżetów XIV Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego otrzymali puchary: Starosty Powiatu Białostockiego, Wójta Gminy Dobrzyniewo i jajko faberge dla biegacza najdalej od Pogorzałek (dla Tarasija Ostrowiercha z Hajnówki). Wszyscy biegacze miejsc II i III w kategorii open oraz biegacze I miejsc w biegu dziecięco-młodzieżowym również otrzymali puchary i upominki. W biegu na 200 m pierwsi na mecie byli: Julia Ejsymont i Tomasz Kroteń, na 300 m - Karolina Dziemian i Oskar Siewko, na 400 m - Aleksandra Wyszkowska i Alan Roszkowski, na 600 m - Karolina Boguszewska i Paweł Sokołowski, na 1000 m - Kinga Ignatowicz i Wnorowski Grzegorz. W biegu rodzinnym zwyciężyła rodzina Kornelii Leszuk. W biegu open I miejsce w kategorii kobiet - Sylwia Ciołko, w kategorii mężczyzn - Adam Supiński - Puchar Starosty Powiatu Białostockiego, II wynik mieli: Białaga Weronika i Piotr Pełszyk, III miejsce zajęli - Jadwiga Rudnicka i Wowtoniuk Mariusz. Puchar Wójta Gminy Dobrzyniewo Duze - Bogdana Zdanowicza wybiegli: Konrad Dunikowski, Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i tym, którzy pokonali trasę 7,5 km biegnąc "dla Zmartwychwstałego Pana", jak to określił zdobywca jajka faberge.

https://www.youtube.com/watch?v=0A1FcchyRGY&feature=youtu.be

W piątek 21.04.2017 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (Spodki) w Białymstoku odbyły się przesłuchania w konkursie Pieśń Wielkanocna w ramach XIV Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego. Jury w składzie: Tadeusz Trojanowski - kompozytor, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Bożena Jadacka - Jóźków - muzyk, Mirosława Tomczak - polonista, zastępca Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku, biorąc pod uwagę  tematykę wykonywanych utworów, poziom wykonawczy, emisję oraz ogólny wyraz artystyczny nagrodziło i wyróżniło chóry młodzieżowe, dziecięco-młodzieżowe, zespoły wokalno-instrumentalne, zespół obrzędowy, solistów młodszych i starszych. Poniżej laureaci:

W dziesiątej edycji konkursu Pocztówka Wielkanocna nagrodzono prace wybrane spośród 377, które nadeszły z całej Polski. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom, instruktorom i rodzicom. Cieszy fakt coraz częstszego sięgania po elementy sacrum oraz uwidoczniona w pracach wrażliwość i wyobraźnia plastyczna, jak również ukazywanie atmosfery Świąt  Zmartwychwstania Pańskiego. Jury w składzie: Tadeusz Trojanowski - Dyrektor Artystyczny Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego, Krystyna Kunicka - pracownia plastyczna WOAK, Lila Wyszkowska - pracownia plastyczna WOAK, Bożena Jadacka - Jóźków - plastyk, Małgorzata Jóźków - przedstawiciel SMM Musica Sacra dokonało wyboru prac. Poniżej zamieszczamy listę nagrodzonych i wyróżnionych osób. Zapraszamy po odbiór nagród - grawertonów ufundowanych przez Wojewodę Podlaskiego, statuetek i nagród ufundowanych przez SMM Musica Sacra, nagród ufundowanych przez Impresariat Pro Art i sponsorów: A-Z Papier i Hotel Podlasie.

Na laureatów czekamy w sobotę 29 kwietnia 2017 r. na Koncercie Galowym XIV Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego w Muzeum Podlaskim - Ratusz w Białymstoku o godz. 17. Prosimy o potwierdznie odbioru nagród zgodnie z regulaminem. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom. Cały czas trwa konkurs na Nagrodę Publiczności - głosowanie internetowe do 24.04.2017 r. do godz. 24 oraz Nagrodę Publiczności Pożegnania z Afryką - głosowanie w sklepie i pijalni kawy Pożegnanie z Afryką ul. Waryńskiego 4 do 25.04.2017 r.

 

    4

 

 

 

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że Nagrodę Publiczności w głosowaniu internetowym (głosowało łącznie 700 osób) zwyciężyła pocztówka nr 4 autor - Zuzanna Dworakowska. Na tę pracę oddano 334 ogłosy. Drugie miejsce pocztówka nr 5 -  192 głosy. GRATULUJEMY

 

Zapraszamy mieszkańców miasta i regionu, turystów oraz fanów polskiego folkloru na Koncert Witaj Maj od Bałtyku do Tatr!, podczas którego wystąpią dwa sztandarowe zespoły Mazowsza oraz Kurpi i Podlasia. W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, 1 maja o godz. 13. odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone i Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Druha Wacława  Milke Dzieci Płocka. Zatańczy również Zespół Reprezentacyjny Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku. Tańczące na najwyższym poziomie zespoły przybliżą tańce narodowe oraz folklor różnych regionów Polski. Ze względu na duże zainteresowaniem Koncertem wstęp jest za bezpłatnymi zaproszeniami dostępnymi w kasie Teatru od dnia 27.04.2017 r w godzinach pracy kasy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Zapraszamy

Mszą świętą w kościele w Dobrzyniewie Kościelnym oraz koncertem zakończy się 17 kwietnia 2016 roku dziewiąta edycja Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego.

Zapraszamy do obejrzenia programu Rozmowa Dnia w TVP3 Białystok, w której Lidia i Tadeusz Trojanowscy rozmawiają z red. Magdaleną Gołaszewską o nadchodzącym wydarzeniu białostockich obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski - 12.04.2016 roku.

http://bialystok.tvp.pl/24798326/lidia-trojanowska-i-tadeusz-trojanowski-07042016

Białostockie uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski odbyły się 12 kwietnia 2016 roku o godz. 18 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W programie uroczystości znalazł się okolicznościowy wykład prof. Jerzego Strzelczyka, panorama Korzenie - żywy obraz inspirowany Polonią Antoniego Tańskiego w narracji Piotra Damulewicza oraz prawykonanie Oratorium "Dziedzictwo" na chór dziecięcy, chór mieszany, sopran, bas, orkiestrę i recytatora autorstwa Tadeusza Trojanowskiego. Owacjami na stojącą wyraziła swoje uznanie pełna po brzegi sala Opery. W sumie ok. 400 wykonawców na scenie przeprowadziło słuchaczy przez historię chrześcijaństwa od chrztu Mieszka I przez męczeństwo św. Wojciecha po "progi nowego czasu", jak pisze w testamencie Prymas August Hlond.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=208:2016-04-12-dziedzictwo&Itemid=492

 

Życzę, aby inicjatywa ta na stałe wrosła w pejzaż kulturalny Gminy Dobrzyniewo i Pogorzałek - powiedział Dyrektor Artystyczny Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego Tadeusz Trojanowski w wywiadzie. Oby słowa się spełniły. I jest dużą szansa, że lokalne środowisko zaakceptuje tę formę wielkanocnego świętowania. Jak przygotowane były stoły wielkanocne przez koła gospodyń z Gniłej, Kozińc, Borsukówki, Pogorzałek i Chraboł można zobaczyć na zdjęciach w Galerii. Były konkursy na miss babki wielkanocnej, regionalne potrawy wielkanocne - żurek, pasztet i nalewkę, konkursy dla dzieci - malowanie łyżki, toczenie jajka i rodzinne bieg z jajkiem.

W Pałacu Branickich od godz. 16 trwał Koncert Galowy, na którym wręczono nagrody w konkursach pocztówka i pieśń wielkanocna. W konkursie Pieśń Wielkanocna biorące udział w przesłuchaniach podmioty wykonawcze zajęły następujące miejsca: I Miejsce w kategorii chór mieszany - Chór Mater Ecclesiae z parafii NMP Matki Kościoła w Białymstoku, w kategorii chór dziecięco-młodzieżowy I miejsce - Chór Melodyjka ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku.

Uprzejmie informujemy, że po podliczeniu wszystkich głosów w głosowaniu internetowym i w Pożegnaniu z Afryką Nagrodę Publiczności otrzymuje SEBASTIAN KOZIAK - pocztówka nr 4 - 33 głosy.

Uprzejmie informujemy, że największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym na Nagrodę Impresariatu Muzycznego Pro Art zdobyła Weronika Trochimczyk ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku. GRATULUJEMY!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XI Przeglądzie Piosenki i Poezji Śpiewanej "Niezapomniane polskie przeboje" im. Jacka Kaczmarskiego, który odbędzie się 25.04.2015r. w Monieckim Ośrodku Kultury.

 

Tegoroczna edycja jest kontynuacją minionych konkursów, jednak w rozszerzonej formule, albowiem oprócz twórczości Jacka Kaczmarskiego i własnej, uczestnicy będą mogli prezentować również piosenki polskie wybitnych twórców popularnej sceny muzycznej. 

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, m.in. uczestników, repertuaru, nagród i jurorów znajdują się w załączonym regulaminie.  

Zapraszamy w imieniu Organizatorów

W niedzielę 12.04.2015 na placu przed kinem "Sokół" odbyło się Wielkanocne Ekumeniczne Spotkanie z Tradycją. Przed publicznością zaprezentował się zespół Dzieci Płocka, który oczarował zebranych perfekcyjnie wykonanymi mazurami i oberkami. Tradycję kolędowania wielkanocnego przypomnieli aktorzy Teatru Amatorskiego "Coś" pod kierunkiem Michała Gieniusza. Zebrani mogli skosztować smakołyków przygotowanych przez sponsorów. Były też dania na ciepło - żurek, bigos i pierogi. Dzieci wolały oczywiście ciasta i łakocie.

 Podajemy listę laureatów Festiwalu Pieśni Wielkanocnej w ramach XII Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego.

 

"W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego proszę przyjąć szczere wyrazy uznania i gratulacje! Wszystkim uczestnikom Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego życzę kolejnych tak udanych edycji wydarzenia". Tak brzmiący wpis do kroniki dokonany przez p. Katarzynę Kłoczko-Arent z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Podlaskiego

 

Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu Pocztówka Wielkanocna. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy nauczycielom, instruktorom, rodzicom. Nadesłano 486 prac, z których nagrodzono i wyróżniono ok. 100. Zamieszczamy laureatów nagród, wyróżnień i dyplomów uznania.

Uprzejmie informujemy, że Nagrodę Pożegnania z Afryką przyznała publiczność IGOROWI BORAWSKIEMU z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Grajewie. Laureat zdobył 11 głosów. Tuż za nim uplasował się Mateusz Piotrowski. Łącznie oddanych zostało 66 głosów. Gratulujemy. Nagrody wyślemy pocztą. Wśród klientów, którzy głosowali rozlosowane zostały w dniu 20.04.2015 r. nagrody. Lista Nagrodzonych znajduje się w Pijalni Kawy Pożegnanie z Afryką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy pianistów do udziału w prestiżowym konkursie fortepianowym.

Otwarcie przez Świętami Wielkiej Nocy wystawy pocztówek wielkanocnych laureatów konkursu na pocztówkę wielkanocną to miły akcent wprowadzający w świąteczny nastrój. Na wystawie otwartej we środę 1 kwietnia 2015 r. w PUT Bukowisko prezentowane są pocztówki dzieci i młodzieży w całego kraju, głównie z województwa podlaskiego. Z nadesłanych prac wydane zostały kartki wielkanocne, które będąc zupełnie odmienne od powszechnie znanych, stanowią swoistą promocję dzieci i młodzieży.

 

W XI Festiwalu Pieśni Wielkanocnej wzięło udział około 200 uczestników. Przybyli soliści, zespoły wokalno-instrumentalne oraz chóry z Suwałk, Augustowa, Wasilkowa, Krypna i Białegostoku. Jury nagrodziło i wyróżniło najlepszych wykonawców. Ogłoszenie wyników miało miejsce na Koncercie Galowym w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.

Poniżej lista laureatów.

Koncertem Galowym przy szczelnie wypełnionej Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku zakończyła się 26 kwietnia 2014 jedenasta edycja Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego. Podczas koncertu wręczono nagrody, wyróżnienia, nominacje oraz dyplomy laureatom konkursu Pocztówka Wielkanocna 2014. Ogłoszone zostały wyniki Festiwalu Pieśni Wielkanocnej, w którym udział wzięły 24 podmioty wykonawcze (w sumie około 200 osób) solistów, zespołów wokalno-instrumentalnych i chórów. Wyniki w artykule Laureaci Pieśni Wielkanocnej 2014. Zapraszamy do zakładki Galeria - tam zdjęcia z Koncertu Galowego PFW 2014. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Doceniamy trud laureatów, instruktorów, nauczycieli i opiekunów, dyrygentów oraz naszych wolontariuszy. W sprawie odbioru nagród proszę kontaktować się emailowo - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Poniżej podajemy listę nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Pocztówka Wielkanocna 2014 w poszczególnych kategoriach oraz laureata Nagrody TVP.
Zapraszamy do osobistego odbioru nagród. Wszystkim uczestnikom i nauczycielom serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Wpłynęło 386 prac. Wszystkie wymagały ogromnego zaangażowania ze strony uczestników i instruktorów. Serdecznie dziękujemy. Ze swej strony nagrodzilibyśmy wszystkie prace. Jury w składzie: Tadeusz Trojanowski - Dyrektor Artystyczny PWF, Dariusz Szada-Borzyszkowski - TVP Białystok,  Grzegorz Kazberuk TVP Białystok, Joanna Wasilewska - TVP Białystok, Bożena Jadacka - Jóźków - plastyk, Jacek Pawłusz - grafik, Sławomir Romaniuk - TVP Białystok nagrodziło prace wyróżniające się spośród wszystkich nadesłanych. Głosem doradczym służyli również nauczyciele - plastycy. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim! Tym, którzy zdobyli miejsca, ale również tym wszystkim, którzy nadesłali prace. Zapraszamy w przyszłym roku!

Rozpoczęliśmy internetowe głosowanie na Pocztówkę Wielkanocną. Na stronie dostępne jest głosowanie na pocztówki w kategorii "Nagroda publiczności" i "Nagroda Telewizji". Pocztówki zostały wytypowane przez Jury spośród prac, które dotarły do nas do dnia 8 kwietnia 2014 r. Miło nam poinformować, że do tej pory nadeszło 325 prac, które wezmą udział w ocenie 18 kwietnia 2014r. Przygotowaliśmy wydanie pocztówki wielkanocnej laureatów poprzednich edycji i dwóch prac z 2014 r.

Wydane zostały pocztówki: Piotra Radziszewskiego - Mini Klub Leśna Dolina (2009), Gabrieli Szubzdy - Szkoła Podstawowa nr 32 w Białymstoku (2014), Angeliki Rusiłowicz - Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku (2010),Katarzyny Rodowicz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach (2012). Anny Wróblewskiej - Szkoła Podstawowa nr 5 w Bielsku Podlaskim - 2012, Mateusza Juchy - GOAMiR w Szudziałowie (2012), Małgorzaty Biała - SOSW w Długoborzu (2014), Krzysztofa Blaszko - Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie (2014). Pocztówki otrzymać będzie można na Koncercie Galowym 26 kwietnia 2014 r. w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Początek o godz. 17.

 

Udział w konkursie wymaga rejestracji

Moniecki Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Społeczno-kulturalne TAK zaprasza do udziału w  przeglądzie piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego oraz pieśni patriotycznej.

Zrealizowany w ramach Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego program Śladami Wielkanocy emitowany będzie w TVP3 Białystok.

terminy emisji: Niedziela Wielkanocna - 20.04.2014 godz. 20.40, Poniedziałek Wielkanocny - 21.04.2014 godz. 10.00.

Program zrealizowany został w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Skansenie w Jurowcach, w Płocku i Białymstoku przy udziale Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, uczniów Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku, Lidii i Tadeusza Trojanowskich.

{youtube}n0vp7_Ftu8s{/youtube}

Książnica Podlaska serdecznie zaprasza na wielkośrodowe artystyczne przemyślenia muzyczno-literackie pod tytułem U stóp krzyża.

Wystąpią:
Tadeusz Trojanowski - fortepian
Chór Cantate Domini pod dyr. Lidii Marii Trojanowskiej
Czesław Jakubowicz - słowo o krzyżu
Jacek Pawłusz - multimedia
Program literackiej środy nawiązuje do Wielkiego Tygodnia oraz krzyża, jako elementu nierozerwalnie związanego z wielkopostną tradycją chrześcijańską wykorzystujący muzykę fortepianową autorstwa Tadeusza Trojanowskiego, fotografie Jacka Pawłusza, pieśni wielkopostne w wykonaniu Chóru Cantate Domini oraz słowo o krzyżu.

Miejsce: KSIĄŻNICA PODLASKA im. Łukasza Górnickiego. ul. Kilińskiego 16, Białystok. początek o godz. 17

Wstęp wolny.

 

Zachęceni zeszłorocznym sukcesem organizatorzy  Międzynarodowych Integracji Jazzowych Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach  zapraszają do wzięcia udziału w II Międzynarodowych Integracjach Jazzowych, Big-Band Workshops Krzeszowice 2013. Impreza adresowana jest zarówno do osób, które chcą rozpocząć przygodę z jazzem

 

jak i zaawansowanych muzyków.  Zajęcia będą prowadzone przez znakomitych jazzmanów i uznanych pedagogów.

 

Udział w warsztatach i koncercie finałowym jest bezpłatny.

Tomasz Stańko & Aukso, „Skrzypek na dachu” Teatru Muzycznego w Gdyni, Koncert na ścianie wydarzenia ze świata kultury i wiele innych uświetnią otwarcie Ośrodka Kultury. Pełny program w załączniku.

program:

Piątek 24.05.2013

16:30 – Wernisaż wystawy Marka Sobczaka„50/50” (galeria w patio SOK)

Sobota 25.05.2013

15:30 – Spektakl „Skrzypek na dachu” – Teatr Muzyczny w Gdyni (Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury)

19:30 – Spektakl „Skrzypek na dachu” – Teatr Muzyczny w Gdyni (Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury)

Niedziela 26.05.2013

od 10:00 Familijna Niedziela – Dzień Otwarty Suwalskiego Ośrodka Kultury

„Zostaw ślad” Interaktywne warsztaty dla dzieci Aleksandry Andreevej (Rosja) (plener przed obiektem)

10:30 – Poranek Teatralny: „Zuzia i Anioł” – Pracownia Teatru Lalki i Aktora (SOK), „Kabaret na jednej nodze” - Teatr „Mniejszy od Mikrusa” (SOK) oraz „Nasze podwórko” - Śmiesznych Treści „Zgryz” (Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatr), „Klara i moja rodzinka” – Efemeryczne Dzieciaki (SOK) (Sala Kameralna)

10:30 – Poranek Muzyczny: plenerowy koncert zespołów muzycznych SOK: Vieśnova, Bułka z Masłem, Zmiana Wachty, Świetlik, Age (plener przed obiektem)

14:00 – kabaret PRO IMPRO (Sala Kameralna) – „Szorty” improwizowany spektakl teatralno- kabaretowy w wykonaniu kabaretu Pro Impro

17:00 – koncert –Tomasz Stańko i Orkiestra AUKSO (Duża Scena)

Ok. 19:30 – PS. KOKTAJL z SOKU – Teatr Form Czarno-Białych PLAMA i znajomi Królika, happening plenerowy

20:00 – Koncert na ścianie– projekt muzyczno-alpinistyczny grupy world music Ryszarda Bazarnika – widowisko plenerowe przed obiektem

 

 

 

W dniach 18-23 marca 2013 roku odbył  się  w Paryżu XV Międzynarodowy
Konkurs Pianistyczny im. Miłosza Magina, pod Honorową Prezydencją Pani Idalii Magin.

Na XXVIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2013 film Beaty Hyży-Czołpińskiej pt. Jest taka cierpienia granica znalazł się wśród 11 nagrodzonych obrazów w kategorii film dokumentalny. Poniżej pełna lista nagrodzonych oraz inne informacje dotyczące uroczystej gali.

W niedzielę, 14 kwietnia 2013 roku rozdano nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Wśród duetów instrumentalnych (kategoria A) najlepsi okazali się muzycy z Łodzi: Daroch Duo (na zdjęciu), czyli rodzeństwo Maria Daroch (fortepian) i Tomasz Daroch (wiolonczela). W kategorii B (tria, kwartety i kwintety fortepianowe) zwyciężył zespół z Francji – Trio Suyana, które tworzą bracia: David Castro-Balbi (skrzypce) i Alexandre Castro-Balbi (wiolonczel a) oraz pianista Thibaud Epp.

W kategorii duetów (A) przyznano ponadto dwie równorzędne drugie nagrody oraz dwa wyróżnienia, w kategorii B – dwie trzecie nagrody oraz jedno wyróżnienie. Laureaci zostali wyłonieni po sześciu dniach wielogodzinnych przesłuchań, podczas których dominowała muzyka Johannesa Brahmsa, Ludwiga van Beethovena i Cesara Francka.

Konkurs składał się z dwóch etapów, w drugim znalazły się 24 ansamble: 13 zespołów w kategorii duetów instrumentalnych (8 z Polski i 5 o międzynarodowym składzie) i 11 zespołów w kategorii triów, kwartetów i kwintetów fortepianowych (6 z Polski i 5 o międzynarodowej obsadzie). O nagrody w poszczególnych kategoriach konkurowali muzycy z 14 krajów: z Polski, Albanii, Azerbejdżanu, Chorwacji, Finlandii, Francji, Japonii, Korei, Łotwy, Niemiec, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Oceniało ich międzynarodowe jury, któremu przewodniczył prof. Cezary Sanecki, rektor łódzkiej Akademii Muzycznej.

O werdykcie mówi prof. Bogusław Pikała, dyrektor konkursu i członek jury: O rozdziale nagród decydowała suma punktów z pierwszego i drugiego etapu. W kategorii A pierwsza nagroda była bezapelacyjna, a dwa następne zespoły otrzymały II nagrody ex aequo, ponieważ różnice w punktacji były nieduże. W kategorii triów, kwartetów i kwintetów zwycięskie trio było wprost znakomite i wyznaczyło tak wysoki poziom, że trudno było przyznać drugą nagrodę, dlatego zdecydowaliśmy o przydziale dwóch III nagród.

W niedzielę w samo południe w sali koncertowej Akademii Muzycznej wręczono uroczyście Nagrody. Laureaci zaprezentowali się podczas koncertu we fragmentach konkursowego repertuaru. Na koniec zagrali zwycięzcy: duet Darochów wykonał dwie części II Sonaty D-dur op. 58 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Trio Suyana – Trio fortepianowe op. 8 Dymitra Szostakowicza.

Rozpoczęły się zapisy na 13. Letni Kurs Gitary Krzyżowa 2013, który w tym roku odbędzie się w dniach 26 lipca – 3 sierpnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej (k. Świdnicy, Dolny Śląsk).

Zachęcamy do udziału w niebanalnym festiwalu na Litwie, który organizuje Lithuanian Accordion Association oraz Vilnius Algirdo Music School. W załączniku regulamin oraz karta zgłoszenia.

Koncerty, spotkania warsztatowe i wyjazdy krajoznawcze to atrakcje, jakie przygotowali uczestnikom organizatorzy V Sierpniowych Spotkań Muzycznych w Stalowej Woli. Tatiana Szewczenko, Edward Wolanin, Tomasz Strahl, Marek Nosal to tylko niektóre nazwiska wykładowców. Organizatorzy - PSM I i II stopnia im. I.J.Paderewskiego w Stalowej Woli - zapraszają.

http://psmstalowawola.pl

W załączniku list Organizatorów.

 

Zamieszczamy zaproszenie od Ks. Kanonika Zbigniewa Kanieckiego na uroczystości związane z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej 7 kwietnia w warszawie i 14 kwietnia w Płocku - Trzepowie.

 

Otworzyliśmy wystawę Pocztówka Wielkanocna wczoraj i dziś, na której prezentowane są prace uczestników konkursu na pocztówkę wielkanocną 2007 - 2013 oraz stare pocztówki (lata 20 - 66 XX wieku) z prywatnych zbiorów. Do obejrzenia w Szkole Podstawowej nr 34 do 14 kwietnia 2013 roku. {youtube}h5cybjaR1yM{/youtube}

 

 

 

Na jubileuszowy koncert w Muzeum Podlaskim - Ratusz w Białymstoku, niedziela, 7 kwietnia 2013 r. złożyły się przede wszystkim pieśni Tadeusza Trojanowskiego z lat 1984 - 2013, pieśni chóralne oraz teksty Bł. Michała Sopoćki.

Dziesięć edycji Festiwalu to blisko 10 tys. prac w konkursie pocztówka wielkanocna, 3 tys. uczestników konkursu na pieśń wielkanocną, liczne koncerty oratoryjne i kameralne, w których wzięło udział prawie 350 artystów. Jubileuszowy Festiwal odbywał się pod Patronatem Honorowym Metropolity Białostockiego Ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miejskich i wojewódzkich. Dziesiątą edycję PFW wspierał: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o, Hotel Podlasie oraz Impresariat Muzyczny Pro Art.

 

Serdecznie dziękujemy za udział w Festiwalu Pieśni Wielkanocnej licznym zespołom oraz solistom. W przesłuchaniach uczestniczyło ponad 250 wykonawców. Wyrażamy przekonanie, że radosne Alleluja rozbrzmiewać będzie w uczestnikach oraz publiczności. Zapraszamy do galerii zdjęć. W zakładce więcej lista nagrodzonych.

 

Drodzy uczestnicy oraz opiekunowie biorący udział w konkursie pocztówka wielkanocna! Proszę przyjąć nasze serdeczne podziękowania za liczny udział w konkursie (468 prac). Prace, według nas - organizatorów, zasługują w większości na nagrody. Wymagały wiele trudu i pracy włożonej w ich powstanie. Dlatego wszystkim jeszcze raz bardzo dziękujemy.  Jury w składzie: Dariusz Szada-Borzyszkowski - redaktor w TVP 3 oddział w Białymstoku, Krzysztof Koniczek - artysta plastyk, Eugeniusz Wiszniewski - artysta plastyk, Tadeusz Trojanowski - dyr. Artystyczny Festiwalu miało ogromne trudności z wyborem najlepszych prac.

W załączniku lista nagrodzonych we wszystkich kategoriach. Nagrodziliśmy blisko 100 prac.

Wszystkie dyplomy laureatów oraz dyplomy - wyróżnienia wysłaliśmy pocztą 9 kwietnia. Prosimy o kontakt telefoniczny w sprawie odbioru nagród. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przybycie z odległych zakątków województwa laureatom, opiekunom i rodzicom. Przepraszamy za niedociągnięcia.

 

Do końca kwietnia 2012 prosimy laureatów o odebranie nagród.

Chęć odebrania nagrody należy zgłosić drogą emailową. Nagrody wysyłamy za zaliczeniem pocztowym Pocztą Polską oraz według cennika Poczty Polskiej. Koszt odebrania nagrody pokrywa uczestnik konkursu pocztówka wielkanocna. Po 30 kwietnia 2012 nagrody przechodzą na własność organizatora. Dyplomy laureatom, nauczycielom prowadzącym oraz szkołom wyślemy do końca maja 2012 r. Zapraszamy do odbioru nagród.

do obejrzenia:

http://youtu.be/n0vp7_Ftu8s

całość programu na kanale TVP3 Białystok

http://www.tvp.pl/bialystok/reportaz/felietony-i-relacje/wideo/sladami-wielkanocy/6995326

 

Po dwóch latach stajemy przy was ze smutkiem, ale i z nadzieją - na uroczystości rocznicowej w Płockim Parku Pamięci zwracał się do rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku ksiądz Prałat Ireneusz Mroczkowski.

Koncert Galowy w sobotę 14 kwietnia 2012 r. zakończył dziewiątą edycję Festiwalu.

Więc posłuchałem słodkiego wezwania/I oto idę z mym sercem schorzałem /I pewny jestem Twego zmiłowania/ Bom wiele błądził/ lecz wiele kochałem/ I drogi życia przeszedłem cierniste…/ Więc Ty mnie teraz nie odepchniesz, Chryste! (Juliusz Słowacki).

 

Spotkania z Antropologią. Interdyscyplinarne Dyskusje "Dźwięk w kulturze – teoria i praktyka" 2012

Muzykologia to elitarny kierunek studiów humanistycznych, od ośmiu lat ponownie otwarty na Uniwersytecie Wrocławskim.

W Polskim Radio Białystok miał miejsce koncert Inauguracyjny.

Misterium U stóp krzyża transmitowane było przez Polskie Radio Białystok, które było partnerem tego wydarzenia. W galerii zdjęcia. Zapraszamy również na stronę Radia Białystok

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/koncertylive/id/78655

 

 

 

17 - 18 maja 2012 r. - przesłuchania, 3 czerwca - koncert galowy

Piąta edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się między 13 a 20 kwietnia 2012 roku w Gdańsku oraz Gdańskim Obszarze Metropolitalnym.

Dnia 25 maja 2012 roku odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie przeznaczony dla młodzieży do lat 17.

27 podmiotów rywalizowało o tytuł najlepszych w 4 kategoriach wykonując pieśni wielkanocne

Msza święta za ś.p. Wiktora odbyła się 4 kwietnia 2012 r. o godz. 7.20 w Starym Kościele Farnym w Białymstoku.


Jeden z najbardziej znanych i cenionych fotografików Wiktor Wołkow zmarł w nocy z 26 na 27 marca 2012. 4 kwietnia skończyłby 70 lat.

W najbliższym tygodniu opublikujemy listę laureatów. Zapraszamy do udziału w wręczeniu nagród - 30 kwietnia o godzinie 17 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.

 

Zapraszamy do udziału w Festiwalu, którego tematyka obejmuje pieśni Wielkanocne i kompozycje sakralne o tematyce związanej ze Zmartwychwstaniem Pańskim.

Celem Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego jest:
·    Prezentacja i popularyzacja pieśni Wielkanocnej oraz kompozycji o tematyce Zmartwychwstania Pańskiego
·    Propagowanie sakralnej  muzyki chóralnej, zespołowej i solowej
·    Przegląd i aktualizacja środowisk chóralnych, muzycznych i  twórczych
·    Podtrzymywanie chrześcijańskiej tradycji obrzędowej
·    Wymiana wzajemnych dokonań i doświadczeń pomiędzy uczestnikami Festiwalu

 

WARUNKI UCZESTNICTWA:
W Podlaskim Festiwalu Wielkanocnym mogą uczestniczyć:


Istnieje możliwość zgłoszenia uczestnictwa drogą internetową do dnia 12  kwietnia 2012 r. przesyłając wypełnioną kartę zgłoszenia na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
karta zgłoszenia do pobrania na: www.trojanowscy.pl    

KWALIFIKACJA UCZESTNIKÓW:
Wybrana przez Organizatorów Komisja zakwalifikuje uczestników do udziału w Festiwalu  po dokonaniu selekcji na podstawie
dokładnie i czytelnie wypełnionej karty uczestnictwa.
Uczestnicy zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu się do udziału w Festiwalu specjalnym pismem, faksem, e-mailem lub telefonicznie.

KRYTERIA OCENY:
Wybrana przez Organizatorów Komisja dokona oceny uczestników biorąc pod uwagę: poziom wykonawczy, umiejętności wokalne, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
·    Soliści
·    Zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, zespoły obrzędowe
·    Chóry amatorskie działające przy parafiach, domach kultury, szkołach, uczelniach
·    Czas prezentacji:  do 8 minut (dwie kompozycje)

Warunkiem uczestnictwa jest przysłanie lub dostarczenie dokładnie wypełnionej                                      karty zgłoszenia do dnia 10 kwietnia  2012 r. na adres:
Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra lub
Impresariat Muzyczny Pro Art
ul. Włościańska 79, 15-199 Białystok, 
tel. 85 67 53 660, fax 85 7416 661


NAGRODY:
Uczestnicy otrzymają ufundowane przez Organizatorów nagrody
w każdej z kategorii: soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry. Nagrodą główną jest Grand Prix Festiwalu.

Wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas Koncertu Galowego IX Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego 14 kwietnia 2012 r. o godz. 17.00
w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku

Sprawy organizacyjne:
Uczestnicy przyjeżdżają na koszt własny lub koszt instytucji delegującej.
Uczestnicy przyjeżdżają w dniu przesłuchań 14 kwietnia 2012 r. do godz. 10.30  do dolnego kościoła p.w. Ducha Św. w Białymstoku, ul. Piastowska 2 celem rejestracji w Biurze Festiwalu. Przesłuchania rozpoczynają się o godz. 11.00

Do udziału z Koncercie Galowym uczestników kwalifikują Organizatorzy i Jury.

 

FESTIWAL ODBYWA SIĘ W RAMACH PODLASKIEGO FESTIWALU WIELKANOCNEGO.

 

Z udziałem Laureatów  realizowane sa teledyski:

http://www.youtube.com/watch?v=uholi_G1VFw&list=UUC_sEMJNexr84Lrk93tIWTQ&index=16&feature=plpp_video

Wystawa prezentowana jest w Zbiorach Specjalnych Książnicy Podlaskiej do 13 kwietnia 2012

Wielkanoc w pocztówce dawniej i dziś -  taki tytuł nosi wystawa, na której oglądać można około 300 pocztówek z edycji 2007 - 2011 konkursu na pocztówkę wielkanocną odbywanego w ramach Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego. Prezentowane są pocztówki uczestników konkursu oraz oryginalne pocztówki z lat 20 - 40 ubiegłego stulecia z kolekcji Tadeusza Trojanowskiego.  Wstęp od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 17.

8 kwietnia 2012 g. 19:05 oraz 9 kwietnia 2012 ok. g. 17:55 emitowany będzie program Śladami Wielkanocny. Program traktujący o zwyczajach wielkanocnych na Mazowszu i Podlasiu.

Przedstawiamy kolejność przesłuchań w sobotę 14 kwietnia 2012 r.

Przesłuchania rozpoczną się o godz. 11 w dolnym kościele pw. Ducha Świętego (ul. Piastowska) w Białymstoku. O godz. 17 Koncert Galowy w Auli Magna Pałacu Branickich.  Poniżej kolejność przesłuchań.

XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego 20 – 27 maja 2012

10 kwietnia 2012 r. miną dwa lata od dnia Tragedii Smoleńskiej.

Spośród ok. 400 prac zgłoszonych do konkursu pocztówka wielkanocna nagrodzono i wyróżniono 37 prac.

Wyróżnienia otrzymali również wszyscy uczestnicy z kategorii - Szkoły Specjalne. Wręczenie nagród i wyróżnień podczas Koncertu Galowego IX Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego - w sobotę 14 kwietnia 2012 o g. 17 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Zamieszczamy listę laureatów.

sobota, 7 maja 2011 r., godz. 11 otwarcie wystawy poświęconej Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Aula Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Wystąpi Zespół Fart, Małgorzata Trojanowska - sopran, Tadeusz Trojanowski - fortepian. Słowo Ks. Infułat Stanisław Strzelecki.

30 kwietnia o godz. 17 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbędzie się Koncert Galowy Festiwalu Pieśni Wielkanocnej. Zapraszamy laureatów poprzednich edycji do udziału w koncercie. W trakcie koncertu dokonane zostanie nagranie audio, z którego powstanie płyta Laureatów PFW. kontakt w sprawie udziału: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W TVP3 Białystok  22 kwietnia br. ok godz. 17. 50 emitowany będzie koncert zrealizowany przez Białostocki Oddział TVP3

Emitowany będzie zrealizowany 2 kwietnia 2011 r. program w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego, w którym wystąpi Radiowa Filharmonia New Art z Michałem Drewnowskim - fortepian. W programie: Pieśni na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego - kompozycja dedykowana ofiarom tragedii smoleńskiej. Sponsorem programu jest: Firma SAMASZ Antoni Stolarski i Impresariat Muzyczny Pro Art

Laur Solidarności wręczał Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski oraz aktorka - poetka i pieśniarka MARTA ŁAWIŃSKA

Jury w składzie: Lidia Trojanowska - przewodnicząca, Ewa Jakubaszek i Dariusz Gwiazda przyznało:

w kategorii do lat 18 - I miejsce - DARIA MOLSKA za utwór Barykady

ANNA MARIA DANIŁOWSKA za utwór Źródło

MAGDALENA CHOJNOWSKA za utwór Powrót z Syberii

w kategorii powyżej lat 18 - I miejsce ANETA RAFAŁKO za utwór Elekcja

II miejsce - JAN DUTKOWSKI za utwór Nasza klasa

III miejsce - MIRELLA TROJANOWSKA za utwór Poczekalnia

wyróżnienie otrzymał KAROL ZALEWSKI za utwór Mury

zdobywcy I i II miejsca pojadą na FESTIWAL PIOSENKI POETYCKIEJ im. Jacka Kaczmarskiego NADZIEJA w Kołobrzegu 30 - 31 lipca 2011 r.

Koncert Laureatów poprzedził recital znakomitej polskiej aktorki - poetki - pieśniarki MARTY ŁAWIŃSKIEJ. Aktorka zaprezentowała Jury swój wierszy Moje świty wydany  przez Wydawnictwo Miniatura z Krakowa w maju 2011 r.

Laureaci konkursu na pocztówkę wielkanocną 2011. Wręczenie nagród w Auli Magna Pałacu Branickich 30 kwietnia 2011 o g. 17 podczas Koncertu Galowego Festiwalu Pieśni Wielkanocnej.

kategoria klasy 0 - III

I miejsce KAROLINA SIKORSKA

Szkoła Podstawowa w Michałowie, nauczyciel: Anna Bogdanowicz

II miejsce NATALIA WAŚKO

Szkoła Podstawowa w Michałowie, nauczyciel: Dorota Golak

III miejsce MARYSIA KOZŁOWSKA

Szkoła Podstawowa w Łapach, nauczyciel: Agnieszka Zdrodowska

III miejsce ZOFIA PASZKOWSKA

Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Białymstoku, nauczyciel: Agnieszka Jezierska

Wyróżnienia:

KAMILA RUSIŁOWICZ

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie, opiekun: Katarzyna Pura

DAMIAN STEPCZYŃSKI

Szkoła Podstawowa nr 3 w Zambrowie, opiekun: Regina Marciniak

RAFAŁ BOGUCKI

Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Białymstoku, nauczyciel: Agnieszka Jezierska

 

kategoria klasy IV - VI

I miejsce MATEUSZ JUCHA

Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie , opiekun: Magdalena Jucha

II miejsce KAROLINA CHMIELEWSKA

Szkoła Podstawowa w Grajewie, nauczyciel: Gabriela Michalska

III miejsce EMILIA BORYSIEWICZ

Szkoła Podstawowa w Dobrzyniówce, nauczyciel: Katarzyna Pura

wyróżnienia:

KLAUDIA ŻOŁNIERZAK

Szkoła Podstawowa nr 8 w Białymstoku, nauczyciel: Elżbieta Baruch

PAWEŁ DAKOWICZ

Szkoła Podstawowa w Rafałówce, nauczyciel: Barbara Turowska

KLAUDIA SZOTKO

Szkoła Podstawowa w Dobrzyniówce, nauczyciel: Katarzyna Pura

ZUZANNA DWORAKOWSKA

Szkoła Podstawowa w Łapach, nauczyciel Agnieszka Zdrodowska

oraz

prace uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie

kategoria: Gimnazja i Licea

I miejsce MAGDALENA BRAŻUKIEWICZ

Mini -klub Osiedlowy Leśna Dolina, Białystok, opiekun: Małgorzata Iwańczuk

II miejsce SYLWIA JANCZUK

Zespół Szkół nr 3 w Białymstoku,  nauczyciel: Elżbieta Baruch

III miejsce PAULINA IŁENDA

II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, nauczyciel: Paweł Krzysztofiak

wyróżnienia:

PAULA KOWALCZUK
Mini -klub Osiedlowy Leśna Dolina, Białystok, opiekun: Małgorzata Iwańczuk

NATALIA PERKO

Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach, II Liceum Ogólnokształcace

nauczyciel: Jolanta Roszkowska

(GALERIA ZDJĘĆ Z FESTIWALU)

 

 

 

3 maja 2011 r. w Zuzeli i Andrzejewie miały miejsce koncerty w ramach Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego.

Dedykowane Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu (u. 3 marca 1901 r w Zuzeli) w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski zgromadziły licznie wiernych. Publiczność owacyjnie przyjęła wykonawców: Zespół Kameralny Miraż, Małgorzatę Trojanowską - sopran, Weronikę Trojanowską - śpiew i Tadeusza Trojanowskiego - fortepian. W programie znalazły się teksty Stefana Kardynała Wyszyńskiego z muzyką Tadeusza Trojanowskiego oraz pieśni T. Trojanowskiego, G. Cacciniego i W.A. Mozarta. Jak powiedział w słowie do wiernych ks. Proboszcz Parafii w Zuzeli ks. mgr Jerzy Krysztopa koncert otworzył uroczystości związane z 30 rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia. VIII Podlaski Festiwal Wielkanocny dedykowany jest Księdzu Prymasowi. W sobotę 7 maja w Auli AWSD w Białymstoku o godz. 11 będzie miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.

autor zdjęć z koncertu w Zuzeli: Mirosław Dylewski

Biuro Ogłoszeń i Reklam w Ostrowi Mazowieckiej

www.BiuroOgloszen.w-Ostrowi.pl

Dziękujemy p. Mirosławowi Dylewskiemu z Tygodnika Ostrołęckiego za przekazane zdjęcia.

{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=0|hidecategories=6}