Chopinowski Supraśl - 16.08.2015

Być może koncert Popołudnik muzyczny z Fryderykiem zapoczątkował cykliczne spotkania z muzyką Chopina w Supraślu. Pełna sala Punktu Usług Turystycznych w Supraślu (ul. Piłsudskiego) pozwala sądzić, że zapotrzebowanie na muzykę z wyższej półki podczas wakacji jest i to nie tylko potrzeba mieszkańców Supraśl. Jak bowiem określił prawie "największy" znawca Supraśla, wśród publiczności niewielu było supraślan.

Szkoda, że zabrakło też kogokolwiek z władz. Wszak to być może początek czegoś, co wrośnie w kulturalny pejzaż miasta? Warto było być również dla samej muzyki i rewelacyjnego młodego pianisty Michała Drewnowskiego. Ten charyzmatyczny muzyk wykonał wraz z kwartetem Libero Koncert fortepianowy e moll op. 11 w niecodziennym składzie instrumentalnym (kwintet smyczkowy). Trzeba przyznać, że kompozycja młodego Chopina zabrzmiała nad wyraz świeżo i bardzo intrygująco. Znane do tej pory z orkiestrowych wykonań partie uzyskały blask i świeżość. Koncertu dopełniła Sielanka i Wariacje Kolbergowskie Tadeusza Trojanowskiego, które podczas trasy koncertowej Michała Drewnowskiego po Podlasiu zabrzmiały pierwszy raz (prawykonanie). Czy koncert japońskiej pianistki przyciągnie również pokaźne grono publiczności? Zachęcamy! Można będzie posłuchać Chopina po japońsku, a może nawet dowiedzieć się dlaczego Japończycy tak kochają Chopina?.

Na koncercie obecna była pianistka z Lwowa dziś prawie 95-letnia p. Maria Araszkiewicz (córka przedwojennego policjanta, której wojna zmieniła losy i koleje życia. Konserwatorium we Lwowie nie skończyła...). Tak się złożyło, że Michał Drewnowski pisał pracę doktorską na temat zapomnianego kompozytora z Lwowa - Tadeusza Majerskiego. To miły akcent pierwszego koncertu chopinowskiego w Supraślu, albowiem pani Maria znała doskonale i uczyła się również u naszego profesora i kompozytora Marcina Kamińskiego (zapraszamy do zakładki Płocki Tryptyk o Marcinie Kamińskim). 

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=193:2015-08-16-chopin-w-surpaslu&Itemid=492