Białostocki Orszak - 6.01.2014 - foto

Europejski, Afrykański i Azjatycki - te trzy orszaki wraz z aniołkami, pasterzami orkiestrą i chórami wyruszyły spod Pałacu Branickich w  Białymstoku w uroczystość Trzech Króli o godzinie 12.00. Trasa tegorocznego orszaku przebiegała ulicą Legionową (scena z aniołami przed Białostockim Ośrodkiem Kultury), M.C.Skłodowskiej - obok Centralu (scena z Herodem przed Uniwersytetem), dalej ul. Suraską przed białostocką Katedrę (scena stajenki przed Katedrą).

info z ekai:

Kilkanaście tysięcy mieszkańców Białegostoku uczciło uroczystość Objawienia Pańskiego przy śpiewie kolęd w barwnym pochodzie, który przeszedł dłuższą niż w ubiegłym roku trasą z dziedzińca przed Pałacem Branickich pod archikatedrę. Orszak Trzech Króli odbył się w Stolicy Podlasia po raz drugi. Życzenia wszystkim przybyłym złożył bp Henryk Ciereszko.

Barwny pochód królów, giermków, rycerzy na koniach i dworzan rozpoczął w południe modlitwą Anioł Pański bp Henryk Ciereszko. „W dzisiejszą uroczystość Objawienia Pańskiego przyszliśmy tu, by publicznie wyznać, że Słowo Odwieczne stało się ciałem” – mówił witając uczestników zgromadzonych na dziedzińcu Pałacu Branickich. „Bóg przypomina dziś mieszkańcom «Miasta Miłosierdzia», że w swojej miłości i miłosierdziu zniżył się do człowieka. On, Odwieczny, który kieruje światem, dziś objawia nam swoją bliskość” – podkreślał.

„Święta Bożego Narodzenia mówią nam, że Bóg na zawsze pozostał z nami, przychodząc na świat jako człowiek, aby nas zbawić. Dzisiejszy Orszak poprzez śpiew kolęd i inscenizacje pomaga nam przeżyć tę prawdę” – zaznaczał biskup[ pomocniczy archidiecezji białostockiej. Wszystkim uczestnikom Orszaku, by „mogli odnaleźć Prawdę, przychodzącego do ich życia w Jezusie Chrystusie Boga, a w Nim Zbawienie”.

W barwnym pochodzie przez centrum miasta przeszli ubrani w kolorowe stroje przedstawiciele wspólnot parafialnych, uczniowie szkół, przedszkolaki oraz całe rodziny, które spontanicznie dołączały się do Orszaku. Uczestnicy wysłuchali tekstów Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, a także bawili się, oglądając przygotowane na trasie pochodu scenki teatralne.

Do uczestniczenia w Orszaku organizatorzy zaprosili wszystkich białostoczan, dla których przygotowano kilkanaście tysięcy koron. Uczestnicy otrzymali także przygotowane na tę okazję śpiewniki, by mogli włączyć się w śpiew kolęd wspólnie z chórzystami oraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą.

Orszak złożony z trzech grup: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, przeszedł ul. Legionową - tu miało miejsce scena spotkania z aniołami i zwiastowanie pasterzom narodzin Zbawiciela. Następnie na Placu Uniwersyteckim Orszak zatrzymał się przy pałacu Heroda, a zakończył przy białostockiej archikatedrze, gdzie znajdowała się betlejemska stajenka. Tu Trzej Królowie oddali pokłon i złożyli dary Dzieciątku Jezus.

Tegoroczny Orszak organizował Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. Współorganizatorem był również Impresariat Muzyczny Pro Art.

W galerii zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej.