Podlaski Festiwal Wielkanocny zakończony

 

W Niedzielę Palmową (1 kwietnia 2012) koncertem z transmisją w Studiu S1 Polskiego Radia Białystok zainaugurowano część muzyczną Festiwalu. W koncercie U stóp krzyża udział wzięli: Sylwester Trojanowski – organy, Tadeusz Trojanowski – fortepian, Radosław Koper – altówka oraz Wojciech Grzechowiak - recytacje. To Misterium Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa stanowiące swoistą kompilację muzyki i słowa wydane zostało na płycie CD przez Pro Art. Niezwykle nowatorskim zabiegiem było nałożenie warstwy muzyki elektronicznej Levina Bejmana na istniejące kompozycje oratoryjne. To tego celu wykorzystano archiwalne nagrania utworów pasyjnych T.Trojanowskiego: Stabat Mater (1991), Modlitwa Jubileuszowa (1998), Ludu mój (2007). Dodatkowo kompozytor wystąpił w roli pianisty nakładając kolejną warstwę muzyczną na poddane obróbce elektronicznej utwory. Zabiegi te, jak powiedział autor miały na celu dopełnić bezmiaru bólu i cierpienia, jakie towarzyszyło męce naszego Odkupiciela.

W ramach organizowanego od dziewięciu lat Festiwalu Wielkanocnego odbyła się wystawa Pocztówka wielkanocna wczoraj i dziś (Zbiory Specjalne Książnicy Podlaskiej w Białymstoku). Od 6 marca do 13 kwietnia eksponowane były prace uczestników pięciu poprzednich edycji konkursu - pocztówka wielkanocna. Prace tegorocznych laureatów w formie klipu video prezentowane były w TVP3 Białystok (14 i 15 kwietnia).

Celem przedstawienia historii najstarszych pieśni wielkanocnych oraz tradycji na Mazowszu i Podlasiu zrealizowano program telewizyjny (emisja w TVP3 Białystok 8 i 9 kwietnia). Śladami Wielkanocy podążali twórcy festiwalu Lidia i Tadeusz Trojanowscy. Tradycje wielkanocne na Podlasiu przedstawił dr Artur Gaweł, historię pieśni O Zmartwychwstaniu Pańskim – Jan Leończuk. O utworze Chrystus Zmartwtychwstan jest, Graduale Płockim i Stella Choris Plocensis mówił dr Adam Matyszewski.

Koncertem Galowym, w sobotę 14 kwietnia 2012 r. w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku, zakończył się Podlaski Festiwal Wielkanocny. Wręczono nagrody laureatom konkursu – pocztówka wielkanocna (37 nagrodzonych) oraz konkursu – pieśń wielkanocna.

Tego dnia od rana w kościele Ducha Świętego 27 podmiotów (ok. 300 osób) wyśpiewywało radosne Alleluja. Jury w składzie: Justyna Porzezińska, Tadeusz Trojanowski, al. Krzysztof Pogorzelski, dr Dariusz Sawicki nagrodziło najlepsze zespoły, w tym chóry: I miejsce - Chór Cantate Domini z Parafii w Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym , II miejsce – Chór Figielek z SP nr 19 w Białymstoku, III miejsce Chór Katedralny z Białegostoku; zespoły wokalno-instrumentalne: I miejsce – Zespół Wesołe nutki z SP nr 6 w Suwałkach, II miejsce – Schola Boże nutki z Parafii Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym, wyróżnienie- Zespół wok.-instr. z GOK w Krypnie; soliści: II miejsca – Karolina Bielecka (Suwałki), Zuzanna Dworakowska (Łapy); III miejsca: Angelika Siemieniuk (Łapy), Julia Jachimowicz (Suwałki). Nagrodę główną wyśpiewał zespół wokalny Cantamen.

W koncercie galowym wziął udział zdobywca I nagrody z 2011 roku – Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod dyr. Barbary Kornackiej.

Podlaski Festiwal Wielkanocny to również spotkania edukacyjne dotyczące Świąt Wielkiej Nocy w szkołach podlaskich. Wszystko po to, by dzieciom i młodzieży wskazywać właściwe wzory oparte na chrześcijańskich wartościach i nauczyć, że kultura jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków... przechowujcie to dziedzictwo, uczyńcie jest przedmiotem szlachetnej dumy. (Jan Paweł II)

Zdjęcia: Weronika Maria Trojanowska

Koncert Galowy w sobotę 14 kwietnia 2012 r. zakończył dziewiątą edycję Festiwalu.

Więc posłuchałem słodkiego wezwania/I oto idę z mym sercem schorzałem /I pewny jestem Twego zmiłowania/ Bom wiele błądził/ lecz wiele kochałem/ I drogi życia przeszedłem cierniste…/ Więc Ty mnie teraz nie odepchniesz, Chryste! (Juliusz Słowacki).