X Podlaski Festiwal Wielkanocny Koncert Jubileuszowy

Wykonawcy Koncertu Jubileuszowego: Anna Jeremus - Lewandowska - sopran, Bogna Dulińska - fortepian, Dariusz Szada- Borzyszkowski - recytacje, Chór Melodyjka ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku pod dyr. Jolanty Woronowicz

ANNA JEREMUS - LEWANDOWSKA – sopran koloraturowy

Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Posiada tytuł doktora habilitowanego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G.Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Brała udział w premierowych przestawieniach opery W.A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago USA. Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia. Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.

W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie    z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara   W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo-Opertkowych w Ciechocinku. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego, dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Od 2009 r. Prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Wokalne dla młodych artystów wokalistów. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu.

Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim ożywioną działalność koncertową. Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny, Ave Maria w muzyce, Najpiękniejsze kolędy, T. Trojanowski – Kolędy, M. Matuszewski – Liryki na sopran z fortepianem do sł. M. Konopnickiej. W przygotowaniu pieśni na głos i fortepian T. Trojanowskiego.

 

BOGNA DULIŃSKA - fortepian

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi (w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego i adiunkta Janusza Grzelązki). 

Podczas studiów uzyska wiele nagród na konkursach: III nagroda na Uczelnianym Konkursie Mozartowskim w Łodzi (1983 r), dwukrotne stypendium II-go stopnia  Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985 r, 1987r), III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986 r),

stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne (1988 r)  oraz stypendium Krajowego Biura Koncertowego  na przygotowanie do konkursów międzynarodowych (1988 r). 

Swoje umiejętności  doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach Zdroju – studio Tatiany Szebanowej, Wiktora Mierżanowa, Eugeniusza Mogilewskiego (będąc  zawsze wśród wykonawców finałowego koncertu uczestników) oraz w Weimarze – studio Bernarda Ringeissena.

W 1988 r została zatrudniona w Akademii Muzycznej w Łodzi w charakterze pianisty-akompaniatora. Współpracowała wówczas z Katedrą  Wokalistyki (klasa śpiewu prof. Delfiny Ambroziak i prof. Adama Dulińskiego).

Od 1998 r współpracuje z Katedrą Instrumentów Dętych Drewnianych, Perkusji i Akordeonu będąc pianistą-akompaniatorem w klasie perkusji prof. Bereźnickiej-Pniak, fagotu prof. Krzysztofa Kamińskiego i w klasach saksofonu adiunkta Jacka Delonga i wykładowcy Pawła Gusnara. W grudniu 2005 r dokonała nagrania płyty „Arie i pieśni” (Danuta Dudzińska-Wieczorek sopran, Bogna Dulińska fortepian) z okazji 60-lecia Polskiego Instytutu Muzycznego, z którym współpracuje od 2004 r. W maju 2005 r otrzymała Dyplom Uznania za wyróżniający akompaniament na II Międzynarodowym Konkursie Fagotowo-Obojowym w Łodzi. Od stycznia 2006r podjęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, wykonując partię pierwszego fortepianu w operze Benjamina Brittena „Mały Kominiarczyk”. Prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową zarówno w kraju jak i za granicą (Niemcy, Japonia, Kanada). 

 

JOLANTA WORONOWICZ - dyrygent

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny na Kierunku Wychowanie Muzyczne specjalność: prowadzenie zespołów wokalno – instrumentalnych w klasie dyrygowania prof. Bożeny Violetty Bieleckiej. Ukończyła także Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa. Śpiewała w Chórze „Schola Cantorum Bialostociensis” oraz w Białostockim Chórze Kameralnym „Cantica Cantamus”. Jest nauczycielem dyplomowanym z dwudziestoletnim stażem pracy. W Szkole Podstawowej Nr 34 w Białymstoku od trzynastu lat zajmuje się edukacją muzyczną, począwszy od najmłodszych uczniów, by sięgnąć po talenty stanowiące później o urokliwym brzmieniu Chóru Szkolnego „Melodyjka”. Za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej otrzymała dwukrotnie Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku (2006, 2011). Jako wokalistka i akompaniator brała udział w koncertach: Muzyczna Rodzina w ramach Koncertów przed Hejnałem w Białymstoku (2004) oraz w Koncertach Maryjnych Różaniec Papieski w Choroszczy, Supraślu i Niedźwiadnej koło Grajewa.

 

CHÓR MELODYJKA Z SP NR 34 W BIAŁYMSTOKU

Powstał we wrześniu 2000r. z inicjatywy Jolanty Woronowicz. Zespół liczy trzydzieści osób, który tworzą uczennice klas III – VI. „Melodyjka” prezentuje się na apelach i uroczystościach szkolnych oraz licznych koncertach takich jak: Miejskie Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, edycje II – X Konkursu Moniuszkowskiego „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku, gdzie w II Konkursie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku, w V i VII – Wyróżnienie w kategorii chórów ze szkół podstawowych, w VIII – I Nagrodę, a w IX - II Nagrodę w swojej kategorii. Chór współpracuje z Impresariatem Pro Art Lidii i Tadeusza Trojanowskich oraz Stowarzyszeniem Musica Sacra w Białymstoku. Brał udział w „Koncertach Kolęd” w ramach IV i V Konfrontacji ze Sztuką w Białymstoku, koncertach „Pamięć i Tożsamość” w Białymstoku (2006, 2008), w X i XI Koncercie Pamięci (2009, 2010), koncercie „Totus tuus” (2010, 2012) oraz w koncertach w Zuzeli, Andrzejewie oraz Narwi. W 2009r. chór nagrał kolędy, które znalazły się na płycie CD „KOLĘDY”. Chór nagrał także teledysk do jednej z kolęd. Chór „Melodyjka” brał także udział w wielu konkursach i przeglądach zespołów chóralnych, gdzie zdobywał Złote i Srebrne Dyplomy oraz Wyróżnienia. Od września 2006r. chór „Melodyjka” uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.

DARIUSZ SZADA-BORZYSZKOWSKI

 Absolwent Sankt Petersburskiej Akademii Teatru, Muzyki i Filmu w 1992 roku. Tłumacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej. Realizator między innymi prapremier polskich teatralnych sztuk Aleksieja Słapowskiego Kobieta nad nami z Adrianną Biedrzyńską, Niny Sadur Jedź, czy Jana Jakuba Należytego Ta cisza to ja z Jackiem Kawalcem w warszawskim Teatrze Kamienica. Współreżyser fabularnego widowiska telewizyjnego Tutejsi Janki Kupały, na antenę telewizji Belsat. Autor i reżyser wielu filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej i społecznej, m.in.: Zajaskrawieni - o muzykach śpiewających utwory Edwarda Stachury, Do góry - o niepełnosprawnym alpiniście który zdobył Aconcaguę, Tykocin - suita jazzowa Włodka Pawlika z udziałem świetnego trębacza Randy Brokera, „Białystok – Kiriat Białystok o byłych mieszkańcach Białegostoku pochodzenia żydowskiego, którzy w Izraelu założyli osadę Kiriat Białystok.

TADEUSZ TROJANOWSKI

Urodzony w Ciechanowie. Jest autorem kompozycji orkiestrowych od dzieł oratoryjnych przez instrumentalne do drobnych form w tym opracowań pieśni ludowych i kolęd z własną muzyką i tekstem. Wśród około 200 utworów znajdują się dzieła oratoryjne, z których kilka powstało do tekstów Jana Pawła II (Modlitwa Jubileuszowa – 1996, Stworzeni do miłości – 2000, Różaniec – 2001). Inne ważniejsze kompozycje oratoryjne:  Magnificat, Stabat Mater, Ave Maria, Misericordiam Dei, Zapiski więzienne, In Honorem Beatae Mariae Virginis Immaculatae, Requiem – rozważania o życiu i śmierci; kameralne i orkiestrowe: Koncert fortepianowy, Melodie ludowe na fortepian i orkiestrę, Pro Memoriam, Transformation, Out, Non stop, Requiem, Witraże, Muzyka żałobna 1940 -2010, Pieśni na orkiestrę, Pieśni na fortepian i orkiestrę, 96 taktów muzyki żałobnej; chóralne: Te Deum, Missa Brevis, Alleluja, Anielski śpiew; kameralne: Impresje na flet i fortepian, Free Oscillation, Suita na wiolonczelę i fortepian, instrumentalne: Treatment, Kosmos, Studium Aids, Metamorfozy, Pory roku na fortepian, Responsorium, Medytacja na organy, Kaprys na flet, Wędrówki po skalach na gitarę, pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu oraz ponad 20 kolęd do własnej muzyki i tekstu. Jest także autorem Uroczystej Fanfary Miejskiej Białegostoku a także autorem kilku hejnałów miejskich i hymnów szkolnych.

Większość kompozycji doczekała się wykonań estradowych, liczne nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Watykańskie), telewizyjnych i fonograficznych (Vienna Modern Masters). Kompozycje Tadeusza Trojanowskiego wykonywane były m.in. w Niemczech, Włoszech, Słowacji, Rosji, Norwegii, USA i Japonii. Jako pianista koncertuje w kraju i za granicą (m. in. Włochy, Niemcy, Ukraina, Litwa, Rosja, Słowacja) wykonując głównie muzykę współczesną i romantyczną. Wielokrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Marszałka Województwa Podlaskiego za rok 2006. W 2008 r. otrzymał medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

 

 

 

 

Na jubileuszowy koncert w Muzeum Podlaskim - Ratusz w Białymstoku, niedziela, 7 kwietnia 2013 r. złożyły się przede wszystkim pieśni Tadeusza Trojanowskiego z lat 1984 - 2013, pieśni chóralne oraz teksty Bł. Michała Sopoćki.

Dziesięć edycji Festiwalu to blisko 10 tys. prac w konkursie pocztówka wielkanocna, 3 tys. uczestników konkursu na pieśń wielkanocną, liczne koncerty oratoryjne i kameralne, w których wzięło udział prawie 350 artystów. Jubileuszowy Festiwal odbywał się pod Patronatem Honorowym Metropolity Białostockiego Ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miejskich i wojewódzkich. Dziesiątą edycję PFW wspierał: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o, Hotel Podlasie oraz Impresariat Muzyczny Pro Art.