Najważniejsze artykuły

Jubileusz 40 - lecia pracy kompozytorskiej Trojanowskiego - Płock 13.05.2018 - relacja

W Domu Darmstadt 13 maja 2018 r. miał miejsce niecodzienny z kilku względów koncert pt. W przestrzeni muzyki. Po pierwsze był jubileuszowym akcentem 40-lecia pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego – pianisty, kompozytora, poety i animatora życia kulturalnego na Mazowszu i Podlasiu. W stolicy regionu – Białymstoku - prawie czterdzieści lat temu, pracują twórczo i nauczając w szkolnictwie muzycznym wszystkich szczebli. Na swoim koncie posiada ponad 400 utworów, w tym 100 Mazurków dla Niepodległej. To projekt, który – jak sam mówi kompozytor – wyrósł w jego sercu i mimo odmownych dotacji wspierających wykonanie wszystkich stu mazurków czyni starania o ich wykonanie w miesiącach bliskich świętowania 100 lat Niepodległości. Podczas niedzielnego koncertu zabrzmiały prawykonania kilkunastu z nich. Wykonał je - dla płockiej publiczności bardzo licznie zgromadzonej w Domu Darmstadt – autor oraz młodzi pianiści Paulina Biernat i Marcin Rogalski. Obok muzyki instrumentalnej jubileuszowe muzyczne spotkanie stanowiły pieśni – zarówno z początkowego okresu twórczości, jak powstała w Płocku w 1977 r. Poziomka, jak i z ostatniego czasu prawy twórczej – Sielanki czy Tryptyk Oto są skarby kościoła (2017). Wśród śpiewających solistek znalazły się: Anna Jeremus-Lewandowska, Izabela Denst-Szydłowska, Monika Andrzejczyk i młodziutka adeptka sztuki śpiewaczej - Julia Chętka. Niecodzienne spotkanie z muzyką dopełniła poezja zaprezentowana przez doskonałą polską aktorkę Martę Ławińską i prowadzącą koncert Lidię Trojanowską. Kilka zdarzeń stawiających ten koncert kończący X Piknik Europejski to zapewne liczba słuchaczy znacznie przekraczająca możliwości Sali i udział znamienitych gości, takich jak: autorki piosenek o Płocku – Jadwigi Bednarskiej (jej to piosenki zabrzmiały przy ławeczce Druha Wacława w wykonaniu ZPiT Dzieci Płocka i we wnętrzu Domu Darmstadt w wykonaniu Moniki Andrzejczyk wraz z uczennicami PSM I stopnia w Płocku: Olą Dąbrowską, Antosią Budek i Mają Jagodzińską), Jarosława Waneckiego autora tekstów piosenek dla ZPiT Dzieci Płocka, do których muzykę napisał Tadeusz Trojanowski i obecność nauczyciela fortepianu Jubilata p. Hanny Witt-Paszty. Był to koncert wielu dat począwszy od akcentu pamięci o 10. rocznicy śmierci Druha Wacława Milke, rocznic Objawień Fatimskich i zamachu na Papieża Polaka, aż po rocznice rozkazu Ministerstwa Spraw Wojskowych z dnia 13 maja 1921 r., nadający m. Płockowi to wysokie bojowe odznaczenie za obronę przed bolszewicką nawałą. W to wszystko wpisała się 40-ta rocznica pracy kompozytora, który z Płockiem związany był przez naukę, pierwsze kroki kompozytorskie u dr. Marcina Kamińskiego i serdeczne ukochanie miasta po dzień dzisiejszy przez współpracę z Zespołem Dzieci Płocka, które koncert rozpoczęły (najmłodsze grupy taneczne) i zakończyły (fragment Suity łowickiej w wykonaniu najstarszych tancerzy Zespołu). Warto było być…

Czytaj więcej...

XV Podlaski Festiwal Wielkanocny w obiektywie

XV Podlaski Festiwal Wielkanocny dobiega końca. Dzieujemy wszystkim uczesntikom, współorganizatorom, sponsorom i mecenasom, a w szczególności  Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, Starostwu Powiatowemu w Białymstoku oraz MIasu Białystok. Dziękujemy za obecność na poszczególnych inicjatywach: przedstawicielom władz samorządowych, radnym, gościom honorowym. Podlaski Festiwal WIelkanocny w tej edycji to: Pocztówka i Pieśń Wielkanocna, wystawy (w Pracowni Edukacji Kulturalnej w Krynicach trwa do 28.04.2018), Wielkanocne Pogorzałki, Podlaski BIeg Wielkanocny. Toe wszystkie wydarzenia zakończył w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. Koncert Galowy połączony w wręczeniem nagród. Wszystko w obiektywie uchwycone przez Weronikę Trojanowską i Annę Stellę Trojanowską. Dziękujemy jeszcze raz.

Czytaj więcej...

Pieśń Wielkanocna 2018 - laureaci

Podczas Koncertu Wielkanocnego, który odbył się 07.04.2018 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku przesłuchano wyselekcjonowane zespoły i solistów, spośród zgłoszonych na XV konkurs Pieśni Wielkanocnej. Jury w składzie: Prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska, Barbara Kornacka oraz Tadeusz Trojanowski postanowiło przyznać następujące nagrody: w kategorii zespołowej: I nagrodę Chórowi Młodzieżowemu Gregorianum pod dyr. Bereniki Jozajtis (Warszawa), II nagrody nie przyznano, III nagrodę Scholi Mater Dei pod kierunkiem Pauliny Malinowskiej i Roberta Malinowskiego (Białystok). W kategorii solistów przyznano: I nagrodę Zuzannie Dworakowskiej (Białystok), II nagrodę ex aequo Oliwii Moczydłowskiej (Zambrów), Agacie Galent (Łapy), III nagrodę Maji Kułak (Białystok). Wyróżniono: Wiktorię Ryś (Łapy). Gratulujemy i zapraszamy na galę wręczenia nagród w niedzielę 15 kwietnia 2018 r. do Pałacu Branickich w Białymstoku o godz. 17.

Pocztówka Wielkanocna 2018 - laureaci.

Dziękując wszystkim uczestnikom konkursu Pocztówka Wielkanocna za trud włożony w wykonanie prac, nauczycielom i instruktorom za pomoc i prowadzenie młodych utalentowanych uczestników konkursu, gratulujemy wszystkim, którzy przysłali w tym roku prace konkursowe. Fakt wpłynięcia na konkurs 492 prac sprawił, że Jury w składzie: dr hab. Jadwiga Załęska, Bożena Jadacka-Jóźków - członek Stowarzyszenia Musica Sacra w Białymstoku,  Ewa Szymańska - dyrektor PW. Jard oraz  Tadeusz Trojanowski - dyrektor Artystyczny XV Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego, dokonało wyboru laureatów dokładając jak największych starań w wyborze prac. Jury i organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom, a laureatom składają wyrazy uznania i życzyą wielu sukcesów artystycznych. Doceniono prace 6 uczestników przyznając I miejsce w kategoriach konkursowych, 19 laureatom przyznano miejsca II i III. Przyznano również 52 wyróżnienia oraz Nagrodę Impresariatu Pro Art, Nagrodę Publiczności i dwie równorzędne Nagrody Publiczności Pożegnania z Afryką (w głosowaniu tradycyjnym i internetowym). Poniżej lista laureatów. Jednocześnie przypominamy, że tylko potwierdzenie obecności na Koncercie Galowym XV PFW  w dniu 15 kwietnia 2018 r. w Pałacu Branickich w Białymstoku o godz. 17 gwarantuje przygotowanie nagrody. Pozostałe nagrody organizator wysyła na koszt uczestników po skontaktowaniu się drogą emailową (mTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Gratulujemy i oczekujemy na uroczystości wręczenia nagród.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 2