Najważniejsze artykuły

100 Mazurków dla Niepodległej Tadeusza Trojanowskiego.

Kompozytor Tadeusz Trojanowski podjał się muzycznego uczczenia stu lat Niepodległości. Właśnie skończył pracę nad skomponowaniem stu utworów o różnorodnej stylistyce od mazurków w stylu chopinowskim przez kompozycje utrzymane w stylistce polskiej muzyki początku XX wieku po szatę współczesną. Nadał im również różnorodne formy od prostych jednoczęściowych, przez tradycyjną formę ABA do fantazji na tematy tańców polskich wykorzystując własne motywy utrzymane w stylu muzyki ludowej. Ostatni mazurek oparty jest na motywach Mazurka Dąbrowskiego. W wielu usłyszeć można kujawiaki, mazury i oberki. Niektóre - to twórcza inwencja kompozytora, który w tym roku obchodzi kilka okrągłych jubileuszy. Część z Mazurków po raz pierwszy zabrzmiała podczas koncertu 40-lecia pracy kompozytorskiej - 13 maja 2018 r w Płocku. Większość jednak czeka na wykonania podczas jubileuszowych koncertów w Białymstoku (16 października, 16 listopada 2018). Wiele - na spektakularnych koncertach dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest zamysł wydania kompozycji, nagrania ich przez polskich młodych pianistów i wydania dwupłytowego albumu CD. Powstał również pomysł Muzycznego Maratonu dla Niepodległej. Kompozytor ma nadzieję na zrealizowanie części pomysłów, bo niestety... trud twórczy odłożył na drugi plan poszukiwanie środków finansowych na ten szczytny cel, a mimo złożenia ofert z tymi pomysłami do wysokich urzędów (przez Stowarzyszenie Musica Sacra) - nie otrzymały one dofinansowania. Poniżej jeden z pierwszych Mazurków dedykowanych znanemu filozofowi polskiemu prof. Jackowi Juliuszowi Jadackiemu.

 

Loading...

Letnie inicjatywy Stowarzyszenia Musica Sacra, Stowarzyszenia TAK i Impresariatu Muzycznego Pro Art

Zapraszamy tradycyjnie po raz osiemnasty na sierpniowe Koncerty przed Hejnałem (Muzeum Podlaskie - Ratusz we wnętrzu i na dziedzińcu). Początek koncertów o godz. 11.15.

Wystąpią: 5.08.2018 - Diana Perzyńska - fortepian, Dominika Szyszko - skrzypce (koncert we wnętrzu Muzeum),  12.08.2018 - Kwartet Primavera (koncert plenerowy), 19.08.2018 - Robert Marat - fortepian, Małgorzata Trojanowska - sopran (koncert we wnętrzu),  26.08.2018 - duet AKO-PIANO: Krzysztof Krzesicki - fortepian, Piotr Skowroński - akoredon (koncert plenerowy)

W niedzielę 5 sierpnia 2018 r. o godz. 17 na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego na XVIII Muzycznych Spotkaniach z naturą zagrają:

SEBASTIAN WIELĄDEK (Warszawa), MACIEJ OSTROMECKI (Ciechanów), MAGDALENA SAMOJLIK (Białystok), ANDRZEJ KOZŁOWSKI (Białystok)

https://www.youtube.com/watch?v=PAS4h0XLNT0

 

Wstęp wolny. Inicjatywy zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok oraz Paliwko na Składowej.

Polityka prywatności sklepu internetowego www.trojanowscy.pl

l Drogi Kliencie! W związku z nowymi regulacjami prawnymi tzw. RODO wchodzącymi w życie 25.05.2018r. uprzejmie informujemy, że nie przechowujemy danych osobowych, które zostały nam przekazane celem dokonania zakupu przed 25.05.2018 r., jak również po 25.05.2018 r. Podanie danych celem dokonania wysyłki zakupionych przedmiotówe w sklepie internetowym jest dobrowolne. Twoje dane osobowe podane do realizacji zakupu zabezpieczone będą zgodne z właściwymi przepisami prawa, w tym stosujemy szyfrowanie połączenia za pomocą certyfikatu SSL.

Jubileusz 40 - lecia pracy kompozytorskiej Trojanowskiego - Płock 13.05.2018 - relacja

W Domu Darmstadt 13 maja 2018 r. miał miejsce niecodzienny z kilku względów koncert pt. W przestrzeni muzyki. Po pierwsze był jubileuszowym akcentem 40-lecia pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego – pianisty, kompozytora, poety i animatora życia kulturalnego na Mazowszu i Podlasiu. W stolicy regionu – Białymstoku - prawie czterdzieści lat temu, pracują twórczo i nauczając w szkolnictwie muzycznym wszystkich szczebli. Na swoim koncie posiada ponad 400 utworów, w tym 100 Mazurków dla Niepodległej. To projekt, który – jak sam mówi kompozytor – wyrósł w jego sercu i mimo odmownych dotacji wspierających wykonanie wszystkich stu mazurków czyni starania o ich wykonanie w miesiącach bliskich świętowania 100 lat Niepodległości. Podczas niedzielnego koncertu zabrzmiały prawykonania kilkunastu z nich. Wykonał je - dla płockiej publiczności bardzo licznie zgromadzonej w Domu Darmstadt – autor

Czytaj więcej...