Strona Główna -
XX Muzyczne Spotkania z naturą Franciszkiada to zbiżenie do natury i przekaz: musimy dobac o naturę i środowisko, bowiem jesteśmy równorzędnymi partnerami z roślinami, zwierzętami. Ziemia oczekuje od nas - ludzi humanistycznych zachowań. Wystąpiła znana polska aktorka Marta Ławińska, której towarzyszył polski gitarzysta jazzowy Andrzej Zubrycki. O pięknie natury i instrumentarium Hawajów opowiadała Magdalena Samojlik. Na spotkaniu przy kawie zaprezentował się z instrumentami z papieru Andrzej Kozłowski. Było wspłne granie na instrumentach własnoręcznie wykonanych przez andrzeja Kozłowskiego. Zadanie dofinansowane przez Miasto Białystok.
Delegacje ze szkół oraz zaproszeni goście minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli i zginęli dla sprawiedliwości w II wojnie światowej. W pięknej i historycznie umocowanej sali Pałacu Branickich młodzież ze Szkoły Podstawowej w Gródku, Szkoły Podstawowej nr 16 w Białymstoku i I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przedstawiła wzruszający program. Koncert ukazał, jak obecnie młodzież rozumie tamte tragiczne wydarzenia i jak istotna jest pamięć. Były autorskie wiersze i piosenki oraz muzyka fortepianowa Ludwika van Beethovena i Marii Szymanowskiej. Wśród wykonawców byli stypendyści Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Szkoda, że zabrakło władz. To przecież młodzież przejmie spuściznę tamtych dni. I - o ile ważna jest pamięć wyrażona w formie składania wieńców - o tyle ta, wyrażona słowami autorskich wierszy i piosenek jest, jak pisał białostocki poeta Mieczysław Czajkowski w "Popielcu Katyńskim ": nutami majorowej gamy, na której spotykają się żywi i odeszli.
Serdecznie zapraszamy we wtorek 17 września 2019 roku do Pałacu Branickich w Białymstoku. O godz. 12:00 rozpocznie się koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży z Podlasia. Bolesne wydarzenia z 17 września 1939 otaczamy troską pokoleniową i pamięcią od roku 2000.
Patronem honorowym wydarzenia w latach 2000 - 2009 był Ryszard Kaczorowski (Prezydent RP na Uchodźstwie). Podczas pierwszego koncertu, który odbył się w Filharmonii Białostockiej miało miejsce prawykonanie "Requiem Katyńskiego" do słów Mieczysława Czajkowskiego (1926 - 2017) z muzyką Tadeusza Trojanowskiego w wykonaniu Orkiestry FB pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz "Pro Memoria" na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego z kompozytorem w roli pianisty. Autor "Katyńskiego Popielca" tekstu wykorzystanego w Requiem pisze: mowa umarłych jest milczeniem wiatru... Te słowa wybrzmiały w nas pomysłodawcach i organizatorach tak głęboko, że "Koncerty Pamięci" realizowane są nieprzerwanie od dwudziestu dekad w Białymstoku, Łomży, Drohiczynie, Augustowie. Na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny regionu organizowane z udziałem artystów polskich, zagranicznych, a od kilku lat młodych artystów z Podlasia zawsze 17 września.