"Mój pradziadek Andrzej Śmiałek zamieszkał w Płocku ok. 1914 r. jako żołnierz w służbie carskiej, potem plutonowy baonu zapasowego 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych. Brał udział w walkę o Pińsk i obronie Płocka. Zanim jednak do niego przybył mieszkał w rodzinnym Łowiczu i Retkach (urodził się 27 listopada 1881). Ta historia zainteresowała mnie przy okazji oglądania rodzinnych albumów i dokumentów. Teraz już wiem, że to my tworzymy przyszłość. Nie chodzi tu nawet o konkretnych ludzi, rodziny czy zdarzenia. Chodzi tu o coś więcej… o historię narodów i ludzkości"  przyznaje Stanisław Trojanowski autor nagrodzonej pracy w konkursie Archiwa Rodzinne Niepodleglej (2020), który zorganizowało Archiwum Państwowe w Białymstoku.

Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonej pracy i wyjątków z życia Andrzeja Śmiałka samodzielnego weterynarza 5 i 6 Pułku Legionów Polskich i 4 Pułku Strzelców Konnych w latach 1915- 1927.

Premiera 16.11.2020, o g. 17

https://youtu.be/4S-VjO-Zpyg

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, także scala, wyraża miłość i patriotyzm. Doskonale widać to na przykładzie rodziny Trojanowskich - białostockiego rodu, który w Białymstoku znaczy wiele...

Zapraszamy do wysłuchania audycji Doroty Sokołowskiej pt. Trojanowscy. Historie rodzinne. 

 

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/192065