Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii Płocka połączonej z rodzinnymi przeżyciami czasów wojny i pokoju w rodzinie Bejman, Śmiałek i Bednarskich.
Dla płocczan z dziada pradziada, to ukochane rodzinne miasto. Punktem „zapalnym” tej publikacji stało się uświadomienie sobie, że historia tworzy się stale. I nagle okazuje się, że my pamiętamy miasto sprzed 50 laty, nasi rodzice są starsi niż nasi pradziadkowie.
Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom i bibelotom sięgnąć możemy jeszcze dalej - do historii miasta i poniekąd ojczyzny. Nie jest to stricte publikacja historyczna. Kilkakrotnie użyte w niej sformułowanie: „rodzinne dochodzenie śledcze” ma swoje uzasadnienie w przedstawionym procesie „dochodzeniowym”. Dzięki temu czytelnik może poznać unikalne dokumenty: kalkopis - raport dzienny ze służby w 4. Pułku Strzelców Konnych, zdjęcia z Królewca z roku 1942, niemiecki dowód osobisty na płótnie czy inne dokumenty obrazujące życie w Płocku podczas II Wojny Światowej. Nade wszystko jednak przenieść się można w czasy dwudziestolecia międzywojennego za przyczyną listów Andrzeja Śmiałka - plutonowego w baonie zapasowym 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych do małżonki Anny. Niemniej cenne, chociaż na wskroś osobiste, są listy Feliksa Bejmana, rekruta służącego w 32. Pułku Piechoty, w 1. Kompanii Strzeleckiej (1935) - do małżonki Zofii.
To takie zdarzenia sprawiły, że dla następnych pokoleń tych rodzin - i mam nadzieję, że nie tylko - Płock, mimo ogromnego zanieczyszczenia, stał się najpiękniejszym i najukochańszym miastem.
Trailer Książki "Płock, jaki pamiętam". Autor Lidia Trojanowska. Wydawnictwo Pro Art, 2020
nasz kanał you tube
dostępna na:
nasza książka już w sprzedaży