W sobotę 22 sierpnia 2021 roku - równo sto lat od wizyty Józefa Piłsudskiego - do Białegostoku przybył ponownie Marszałek. W rekonstrukcji wydarzenia uczestniczyli mieszkańcy miasta i województa oraz grupy rekonstrukcyjne. Zachęcamy do obejrzenia  oficjalnych zdjęć na stronie e-popolsku.pl.

We wrześniu umieszczony tam zostanie obraz filmowy pt. Marszałek 100 lat później. Partnerem strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Andrzej Duda.

Patronat honorowy nad filmem - Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Wrota Podlasia i trojanowscy.pl.

Zapraszamy do odwiedzania strony: e-popolsku.pl  

relacja z uroczystości i zdjęć filmowych

Niekwestionowana postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego i ustanowienie roku 2021 rokiem Stefana Wyszyńskiego nakłoniły wiele osób i instytucji do przypomnienia Prymasa Tysiąclecia. W czerwcu i lipcu 2021 w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Studzienicznej prezentowana była wystawa W światłach Tysiąclecia nawiązująca do roku 1966 i śladów bytności Kardynała na Podlasiu oraz ziemi ełckiej. Zgromadzone na wystawie eksponaty od oryginalnych zdjęć i listów poprzez numizmatykę i filatelistykę do barabanu, na którym grywał mały Stefan w Andrzejowie pochodzą z prywatnych zbiorów białostockiego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem turystów polskich i zagranicznych. Od 18 sierpnia 2021 do 15 września 2021 poszerzona o kolejne eksponaty wystawa prezentowana będzie pod tytułem Jedna jest Polska w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Białymstoku.

W ramach projektu odbędzie się również koncert w sobotę przed uroczystością beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku 11.09.2021 o godz. 18.45 wystąpią: Monia Andrzejczyk - alt, Marta Ławińska - recytacje, Tadeusz Trojanowski - fortepian, Bogdan Obrycki - akordeon oraz Sylwester Trojanowski - organy. Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny. 

Projekt został dofiansowany przez Województwo Podlaskie  a patronami meidalnymi są: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok i e-popolsku.pl

Zapraszamy w niedzielę 22.08.2021 r. o godz. 11.15 na dziedziniec Muzeum Podlaskiego - Ratusz w Białymstoku (w przypadku deszczu zapraszamy do kwiarni Akcent), Koncerty przed Hejnałem organizowane od 20 lat wpisały się w krajobraz kulturalny miasta. Promujące młodych wykonawców z Podlasia ukazują całe spektrum muzyczne jeżeli chodzi o występujących wykonawców, jak i obszar muzyczny. W ciągu dwudziestu lat zaprezentowano prawie wszystkie gatunki muzyki z wszystkich okresie historii muzyki w konfiguracjach od solowych wykonań na różne instrumentu i głosy po chóry i orkiestry. Nie zabrakło występów kapel ludowych i - co najważniejsze- spotkań z Robertem Pankiem autorem hejnału Białegostoku i Tadeuszem Trojanowskim - autorem Uroczystej Fanfary Miejskiej. W tym roku mija 25. lat od ustanowienia i przyjęcia tych muzycznych insygniów miasta. Wspomnienie o Robercie Panku przygotowała Lidia Trojanowska. Życzylibyśmy sobie, aby zgodnie z wola autora hejnału, jaką wyraził wpisem w kronice w 2013 roku koncerty trwały jeszcze kolejne długie lata. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to takie łatwe w obecnym trudnym - jak nigdy dotąd - dla muzyki czasie.

Zapraszamy na Dziedziniec Muzeum Podlaskiego Ratusz w Białymstoku . W niedzielę 08.08.2021 r., o g. 11.15 rozpocznie się pierwszy z dwóch ostatnich koncertów w ramach Koncertów przed Hejnałem. Wystąpią Bogdan Obrycki - akordeon, Tadeusz Trojanowski - akordeon i Bogumił Gąsowski - akordeon. Drugi koncert 22.08.2021. Wstęp wolny. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP3 Białystok oraz Polskie Radio Białystok