40-lecie pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego - koncerty w 2018 r.

Miło, że jubileusz rozpoczyna się na Mazowszu, skąd pochodzi mieszkający od prawie 40 lat w Białymstoku kompozytor. W jego twórczości - zwłaszcza z ostatniego okresu - znaleźć można liczne kompozycje inspirowane muzyką ludową, jak: Wariacje kolbergowskie - dedykowane niestrudzonemu badaczowi życia i kultury ludu polskiego - Oskarowi Kolbergowi, Sielanki na fortepian i orkiestrę, Melodie na różnorodne składy instrumentalne, utwory chóralne, liczne miniatury fortepianowe i pieśni. Ważny podkreślenia jest fakt podjęcia przez kompozytora inicjatywy uczczenia 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę przez skomponowanie stu mazurków na fortepian wraz z ich wykonaniami.

W niedzielę, 13.05.2018 r. w Domu Darmstadt w Płocku o godz. 17:00 podczas koncertu W przestrzeni muzyki  wystąpią: Anna Jeremus-Lewandowska - sopran, Izabela Denst-Szydłowska - sopran, Julia Chętka - sopran, Tadeusz Trojanowski - fortepian, Marcin Rogalski - fortepian oraz niewidoma pianistka Paulina Biernat. Koncert rozpocznie na Starym Rynku Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. Druha Wacława Milke, z którym kompozytor współpracuje od kilku lat. Podczas tego koncertu zabrzmią po raz pierwszy Mazurki dla Niepodległej. Zgodnie z ulubionym odniesiem do muzyki ludowej koncert zakończy Suita łowicka - taneczny podarunek od Zespołu, dla którego powstały tańce i piosenki.

Pozostałe koncerty z okazji 40-lecia pracy kompozytorskiej Tadeusza Trojanowskiego odbędą się we wrześniu w Białymstoku (Pożegnanie z Afyką, ul. Waryńskiego 4), w październiku  w Augustowie w udziałem uczniów i nauczycieli augustowskiej Szkoły Muzycznej. Z tą instytucją kompozytor współpracował podczas realizacji ośmiu edycji Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą, który gościł znanych pianistów (Marek Drewnowski, Hubert Salwarowski, Kayo Nishimizu, Wojciech Świętoński, Michał Drewnowski oraz jego uczniowie z radomskiej szkoły muzycznej), aktorów (Jerzy Zelnik, Marta Ławińska), wielu młodych, charyzmatycznych instrumentalistów oraz zespoły: Filharmonia Radiowa New Art, kwartet Primavera i inni.

W Białymstoku jubileuszowy koncert kompozytorski z muzyką chóralną i oratoryjną odbędzie się  w Pałacu Branickich w Białymstoku 16 listopada 2018 r.

Filharmonia Podlaska pod dyrekcją Maestro Jacka Błaszczyka włączyła kompozycje Tadeusza Trojanowskiego do repertuaru w 2019 r. Koncert z udziałem Michała Drewnowskiego - 8 lutego 2019 r. zakończy jubileusz 40-lecia pracy kompozytorskiej białostockiego kompozytora rodem z Mazowsza.

Tadeusz

W tym roku kompozytor, pianista, pedagog i animator kultury na Mazowszu i Podlasiu obchodzi czterdziestą rocznicę od skomponowania pierwszych utworów. Był to cykl pieśni na głos i fortepian do słów Małgorzaty Hillar: Poziomka, My z drugiej połowy XX w. oraz Niepokój. Z tej okazji prze cały rok odbywać się będą koncerty, na których usłyszeć będzie można dzieła Tadeusza Trojanowskiego. Pierwszy z koncertów, podczas którego pianista Michał Drewnowski wykona Pro Memoria i Witraże na fortepian i orekistrę będzie miał miejsce 9 i 10 marca 2018 r. Ten znakomity polski pianista młodego pokolenia zagra z Radomską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Michał Drewnowski i Radomska Orkiestra Kameralna